Bevakningen presenteras av
V86-panelen: "Sinnessjuk procent på favoriten"

V86 jackpot på Solvalla/Åby ikväll med 12 miljoner till en ensam vinnare. Vi har kollat med våra profiler vilka idéer dem har till kvällen där Emil Berglund sågar en favorit kraftigt.
Emil Berglund
V86-2 8 Flying Finn
Bästa hästen i fältet och jag tror kapaciteten räcker för att vinna direkt i comebacken trots dåligt läge. Given till vettig procent.
V86-3 2 Björn Palema
Helt sinnessjuk procent på favoriten som är 40 meter sämre än min idé. Jag står på händerna när Crebas flyttar ner hästen på stretchen och lattjar med favoritspelarna.
V86-7 1 R.K Kiara
Ville jag ha redan senast när hon avslutade bra över 3140 meter. Nu bra läge för spets eller rygg ledaren. Vettig chans oavsett.
Oliver Bergman
V86–2 1 Solo Traveler
Gjorde ett fullt godkänt lopp senast och står nu passande inne i klassen. Med ett smygläge på innerspår kan hon få exakt den resa hon behöver. Tidig på kupongen.
V86–4 3 You to Awsome
Avgjorde snyggt senast och formen är på uppgång. Täta starter ses somett plus. Kan öppna och måste ses med chans här.
V86–8 7 Brilliant Kid
Såg fin ut i comebacken från spets och formkurvan pekar nu uppåt. Fyra av fem segrar är tagna i ledningen och trots spåret finns det bra chans att han sitter där igen. Omgpngens bästa drag till just nu, singelprocent.
Anton Gehlin
V86-1 3 Challenge Accepted
En tuffing som kan bära mer pengar än vad man har på sig. Ekipaget vill fram i dödens och därifrån har man god segerchans i min bok.
V86-5 4 Sobel Exellence
Var helt sjukt bra senast och är rysligt startsnabb. Spets eller rygg ledaren spelar ingen roll, vinst oavsett.
V86-7 1 R.K.Kiara
Har lottas till ett guldläge och man låter påställda från stallhåll. Även här tror jag man vinner från antingen spets eller rygg ledaren.
Niklas Robertsson
V86-1 8 Oliver Trans R.
Debuterade med mersmak senast i nya regin och lär nog vara ännu bättre nu. Given på lapparna.
V86-3 4 Hidden Dragon
Har formen på topp med två raka toppinsatser och när det är få hästar på start kan han få en fin position.
V86-6 4 Erik the Phantom
Gick starkt i sin comeback och lär vara ännu bättre nu. Bästa hästen fältet och spik för mig ikväll.
Tobias Liljendahl
V86-2 6 Magic Bourbon
Håller jag högt och uppgiften ser spännande ut. Ska upp rejält på strecken och kan vara ett spikbud ikväll lite beroende på vart procenten hamnar.
V86-7 1 R.K Kiara
Tror jag håller upp spets och sedan kan Cordeau välja taktik då stretchen finns att tillgå. Höll mycket bra senast och Karlstedt har fin snurr på djuren. Hett drag!
V86-8 11 Chico de Calamar
Mange upp igen och hästen håller toppform. Vid minsta klaff är man med långt fram och under 10% är mumma. Pass upp!
Skriven av
Redaktionen på Travnet består av ett engagerat team av skribenter, reportrar och travintresserade med lång erfarenhet av både sportjournalistik och spelrelaterad bevakning. Vi bevakar travsporten i Sverige och internationellt med ett nyhetsdrivet fokus, där vi rapporterar om allt från stora tävlingsdagar och klassiska lopp till vardagen i stallmiljöerna.
Vårt mål är att ge läsarna en snabb, relevant och trovärdig bevakning av travets alla delar – hästar, kuskar, tränare, banor och nyheter från sporten i stort. Vi arbetar löpande med analyser, intervjuer och reportage som ger både djup och sammanhang, samtidigt som vi håller ett högt tempo i nyhetsflödet.
Travnet-redaktionen drivs av nyfikenhet, noggrannhet och ett genuint intresse för travsporten, där vi alltid strävar efter att vara nära händelsernas centrum och leverera innehåll som både informerar och engagerar.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.










