Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

V75: Kim Erikssons sköna eftermiddag

Det gick att springa fort på Halmstadsovalen denna soliga söndagseftermiddag och allra trevligast hade nog Kim Eriksson som ramade in omgången.

Sofia Aronssons fine fux Star Advisor Joli hade inte startat sedan i början av december månad men visade att man inte fuskat med vinterträning. Från innerspåret kunde Kim Eriksson enkelt hålla upp ledningen och sen var det spel mot ett mål. Åttaåringen vann med krafter kvar på 1.11,6a/1640 meter och segern var värd 100 000 kr.

[caption id="attachment_67512" align="alignright" width="175" caption="Malkin - Foto: ALN"][/caption]

Kim Eriksson satte även dit Robert Bergh-tränade Malkin som imponerade. Femåringen fick trava utvändigt om ledande Marciano hela vägen kunde hålla undan med knapp marginal före Flirt Fortuna på 1.13,1a/2140 meter.

[caption id="attachment_67507" align="alignleft" width="142" caption="Adrian - Foto: ALN"][/caption]

Bravo Navaronne gjorde första starten för Lutfi Kolgjini men visades upp i ett bländande skick. Adrian Kolgjini bombade till ledningen tidigt och drog sedan i jämnt tempo.

 

Favoriten Carabinieri hamnade långt bak i kön från sina dubbla tillägg och när Kolgjini skruvade upp farten där framme på slutrundan var det redan för sent för Peter Untersteiner. Carabinieri gick bra till silvret men den Stall Courant-ägde vinnaren var det ingen som kunde rubba. Segertid 1.14,0/3160 meter och 100 000 kr stod det på segerchecken.

[caption id="attachment_67526" align="alignleft" width="140" caption="Ultra Bright - Foto: ALN"][/caption]

Även Fredrik Perssons Ultra Bright stod för en finfin insats när hon kunde spåra runt om trots en 11-öppning.

Stoet fick förvisso dämpa en bit men in på upploppet kunde Zola Boko-dottern sprinta undan på lätta fötter.

Detta Diamantstoförsök vanns på 1.13,1/2140 meter och 100 000 in på kontot.

I övrigt noterades också två hemmasegrar i form av Jerry Riordan-tränade Super War Horse körd av Carl Johan Jepson och Peter Untersteiner som väl aldrig går lottlös från en V75:a på hemmaplan. Julia Af Solnäs heter segervapnet denna gång och även Joakim Lövgrens Winner's Wine noterades för en rikstototriumf.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;