Tre månader kvar och hoppet lever
Så tändes åter det lilla ljuset av hopp. I onsdags kväll när Maharajah på Solvalla vann sin comeback.
Trots över fem månaders tävlingsfrånvaro och en avelssäsong bakom sig fick vi se åttaåringen lika fin som någonsin när han segrade på nytt svenskt rekord.
Lystern kring hästen när han jagar i kapp över upploppet är sådant som värmer en travsjäl i höstmörkret.
”Håller benen på honom nu kan jag tänka mig att han är riktigt, riktigt bra till nästa gång”, sa Stefan Hultman efter segern.
Ja, det kan jag också tänka mig.
Nästa gång är planerad till Gävle Stora Pris den 23 november.
Om Maharajah är så där ”riktigt, riktigt bra” då – vad händer sedan då?
Tidigare i höst uttalade Hultman sig om att Maharajah inte var aktuell för ett fjärde raka Prix d’Amerique och i stället hade man för avsikt att ladda hästen för nästa vår och ett titelförsvar i Olympiatravet.
Inte tar man väl ut hästen en mörk oktoberkväll på Solvalla för att ha Olympiatravet i slutet av april som mål…?
Självklart har Hultman en annan tanke. Han vill dock bara ta ”ett lopp i taget” först innan något säkert bestäms.
Oavsett vad är nog Maharajah det största blågula hoppet (även denna gång) inför Prix d’Amerique. Och då ska han ju tydligen inte ens starta där…
I vilket fall som helst: varför inte en liten tidig genomgång av de hetaste hästarna inför 2014 års Prix d’Amerique? Så vi får upp tempen lite med tre månader kvar. Vintermeetinget har ju precis kickat igång.
PdA-hetsen kan komma igång på allvar nästa lördag, den 16 november, då det första av ”B-loppen” körs i form av Prix de Bretagne och vi får en liten första fingervisning.
Sedan körs Prix du Bourbonnais den 7 december och Prix du Bourgogne under mellandagarna. Prix de Belgique som vanligt tvåveckor före det stora slaget.
Given favorit i nuläget är, självklart, Ready Cash.
Hästen som vunnit PdA 2011 och 2012 fick som tvåa se sig besegrad av Royal Dream i år. Tränaren Thierry Duvaldestin och den övriga kretsen kring superstjärnan vill åter kliva överst på tronen och allt görs för att förverkliga det.
Ready Cash var glimrande fin i Trotting Masters-finalen och det lär gissningsvis dröja ytterligare ett tag innan vi får se honom i ”comeback” och ett första genrep inför PdA.
Det måste till en verkligt bra sort för att rubba Ready Cash från tronen.
Jag har två möjliga kandidater: 1) Texas Charm och 2) Up And Quick.
Texas Charm har egentligen hur mycket kapacitets som helst. Det visade han också när han gjorde rent hus i ett antal lopp under våren och sommaren.
Vem minns exempelvis inte krossen i Prix René Ballière? Texas Charm galopperade faktiskt kort efter start och tappade mycket värdefull mark. Ändå sveper han förbi fältet i ett nafs och vinner, vad det ser ut, med gott om krafter kvar på 1.09,9a över 2100 meter. HÄR kan du se det loppet.
Ready Cash får hålla i hatten om Texas Charm visar samma form i vinter.
Utmanaren nummer två är Up And Quick. Den av Franck Leblanc tränade Buvetier d’Aunou-sonen kommer vara sex år till årets PdA och är fransk travsports givna kronprins.
Om du inte sett hans formidabla uppvisning i Femåringskriteriet sedan i somras så kan du se det igen HÄR. 1.11,5 över 3000 meter och fullständigt överlägsen från början till slut. Det är inte vilka hästar som helst som är i det slagna fältet. Femteplacerade Un Mec d’Heripré var femtefavorit i årets PdA, bara som ett litet exempel.
Det finns såklart fler uppstickare. Den ständigt gäckande Timoko har tävlat på hela säsongen. Elitloppstrean har haft en mycket framgångsrik sommar och ser bättre ut än någonsin. På söndag tävlar han i Nationernas Pris i Turin.
Ett helt annat upplägg än övriga franska kamrater alltså. Igen vila här inte. Än. Men Timoko har ju varit med i Prix d’Amerique de två senaste åren i vilket fall…
Kul också se Tiego d’Etang härmoveckan när jättetalangen plockade ned Sanity på målfoto.
Tiego d’Etang var sexa i årets PdA, slutade tvåa i Prix de Paris och visade också framfötterna under sadel då han kom in som fyra i Prix de Cornulier (alltså bara sju dagar innan PdA).
Jag tyckte han såg bättre ut än någonsin när han vann på Vincennes senast. Blir jätteintressant att följa i vinter.
Självklart vore det dumt att utelämna titelförsvaren Royal Dream. Han vann ju ändå PdA i år. Men för mig är han svårbedömd i dagsläget, men kanske ger han ett besked med eftertryck vad det lider framöver. Det skulle förvåna annars egentligen.
Ready Cash – Texas Charm – Up And Quick. Outsider: Tiego d’Etang.
Så ser tipset ut nu i detta alldeles för tidiga stadium.
Med all säkerhet får jag anledning att ändra det allt eftersom veckorna fram till den sista söndagen i januari flyter.
Allra helst ändrar jag det efter Gävles V75-tävlingar den 23 november.
Daniel Olsson