Bevakningen presenteras av
Tisdag: V64-tips till Gävle
Omgången: Bra klass på omgången från Gävle den här tisdagen, omgången kryddas dessutom av Jackpot. Värt att tänka på från Gävlebanan är att ledningen är guld värd, det är oftast svårt att ta någonting från köposition och det gäller att hitta vinnarna som är med i den främre träffen direkt. Väderrapporten i Gävle den här tisdagen säger 20 grader varmt och sol, vilket bör innebära en snabb Gävleoval, som alltid är fin och snabb, och det gör det ännu svårare att ta någonting från kön.
Bästa spiken: 5 Formula One (V64-5)
Kompletterande spiken: 7 Yes We Can (V64-6)
Bästa speldragen: 2 Edelma (V64-1) & 7 Ron Jeremy (V64-1) 7 Rigatoni (V64-3) 13 Ulvsås Zico (V64-4)
V64-förslag: V64-1: Alla 12 (7-2) V64-2: 2,4,5,6,7,12,13 (3-1) V64-3: 1,6,7,10,11 (4-3) V64-4: 6,7,9,13 (3-14) V64-5: 5 Formula One (2-10) V64-6: 7 Yes We Can (9-10) 12 x 7 x 5 x 4 x 1 x 1 = 1680 kronor. (Enbart spel för 6 rätt)
Dubbeltipset:
Spelförslag: DD-1: 5 Formula One DD-2: 7 Yes We Can 1 rad x 1000 kronor.
V64-1:
Ranking: A: 7-2. B: 10-9-6-3-8-4-1-11-12-5. C: -.
Spetsanalysen: 2 Edelma visade senast att hon kan öppna kvickt, men frågan är om hon kan stå emot 6 M.T.Insider som är väldigt snabb vid laddning? Öppnar M.T.Insider som senast, blir han inte lätt att rubba i spetsstriden och jag håller honom som spetsfavorit i loppet.
Loppanalysen: Ett väldigt öppet lopp inleder kvällens V64-omgång, jag köper inte alls de mest betrodda i loppet och jag streckar samtliga och jobbar skräll. I detta öppna lopp provar jag med två fräcka speldrag som ensamma i min A-grupp, två hästar som jag följt en tid och som det kan vara dags för nu.
Det handlar om 2 Edelma och 7 Ron Jeremy, där jag väljer att ge tipset till den sistnämnda. Om vi börjar med 2 Edelma så står det treåriga stoet på tur för seger, efter flera fina insatser på slutet. Senast på Solvalla avslutade hon mycket fort efter sen lucka, och jag tyckte hon såg ännu bättre ut än vad hon gjort i starterna innan det och barfotabalansen så ut att ge effekt. Edelma är lite seg och trög och har behövt lopp i kroppen, jag räknar med att hon blir allt bättre för varje start och att hon ska vara så här lite streckad förstår jag ingenting av. Hon är startsnabb och utgångsläget därför tilltalande. Given.
Tipset väljer jag dock att ge till Ron Jeremy, en häst jag alltid haft ett gott öga till. Det har strulat för honom den senaste tiden och han har startat sporadiskt, därför finns det givetvis en del frågetecken kring dagsformen. Är han dock bara i någorlunda vettigt slag, känns han mycket intressant som bortglömd. Han visade i två raka segrar i början av året att kunnandet finns i honom, och senast svarade han för en mycket vass upphämtning efter galopp 650 m kvar. Det här är en stor och rejäl travare med bra kunnande i, och det ska bli intressant att se honom i det här loppet. Mycket tidig.
De två mest betrodda hästarna i loppet, 9 Leif och 10 Kemas Winnie, har givetvis kunnandet för att vinna loppet, men för mig är favoritduon bara två av flera. Leif vann knappt men säkert i lillcomeback senast och har visat prov på fin uppfattning så här långt, nu är det dock tuffare emot för hans del. Kemas Winnie inledde karriären lovande med tre mersmakande insatser, men var sämre senast och har varit ifrån efter det. Löper hon som hon började karriären blir hon givetvis svårlagen, men frågetecken på henne efter insatsen senast och bakspår är knappast optimalt.
Ron Jeremy och Edelma känns bägge spännande och bildar fräckt A-grupp, men loppet som sagt öppet och lurigt då det finns frågetecken på de mer betrodda hästarna och jag streckar samtliga i loppet.
V64-2:
Ranking: A: 4-2. B: 13-6-5-12-7-3-1. C: 10-11-8.
Spetsanalysen: En felfri 4 Alec Hornline är given spetsfavorit, men denne är allt annat än enkel och inget pålitligt kort. Gör Alec Hornline bort sig, bör Westholm bakom 2 Big Bill Bac från tilltalande utgångsläge tidigt sitta i front.
Loppanalysen: Sköter sig 4 Alec Hornline är det bra chans på tidig ledning då han kan öppna kvickt och väl i den positionen tycker jag också att det är hästen att slå i loppet, han är inget att lita på och allt annat än pålitlig men kunnandet finns helt klart i honom. Vid seger näst senast skötte han sig, då vann han också lätt från ledningen i bra stil. Får tipset.
Alec Hornline är dock ingenting att hålla i hand då han inte är helt lätt, garderingen därför given. Gör Alec Hornline bort sig bör vägen mot tidig ledning ligga öppen för 2 Big Bill Bac och då är det klar fördel Westholm. Big Bill Bac är inte heller han helt enkel och kommer med två raka galopper i raden, men han känns ändå mer stabil än Alec Hornline och galopperna känns mer som olycksfall i arbetet för hans del. Är stark och tuff och bör passa utmärkt på aktuell distans, och kan givetvis vinna även om han inte skulle nå tätposition.
De två mest betrodda är dock som sagt inga säkra kort, och jag väljer därför att gardera vidare. 6 Quippini tycker jag gör det bra varje gång och då han dessutom är mer stark än snabb bör aktuell distans passa honom bra, Leif Witasps 5 Blue Line ska också han räknas tidigt. Han har varit sämre i de två senaste starterna, men kan betydligt bättre än så och lite väl bortglömd.
Duon 12 Smoking Express och 13 Par Express blir bägge rejält kuskförstärkta ikväll och är givna, streck också för 7 Vilda Gamble som kan bättre än visat på slutet och som ska duga i detta sällskap om hon rycker upp sig och löper upp till det hon kan.
V64-3:
Ranking: A: 7. B: 1-6-10-11-4-3-9. C: 12-8-2.
Spetsanalysen: Svårbedömt givetvis med orutinerade treåringar, känslan säger dock att 1 Ajja Dara kan öppna kvickt och jag håller henne som spetsfavorit på fint utgångsläge. Utmanar gör främst 3 Seattle Zet och 6 Dats Moving, som visat sig snabba i benen.
Loppanalysen: Roger Walmann har ett mycket fin treårigt sto i form av 7 Rigatoni, hon är lite sen men jag gillar det jag sätt av henne hittills och det kan vara så enkelt att hon bara vinner det här loppet. Hon har inte pressats varken i debuten näst senast eller senast, men hon har gjort det bra som tvåa i bägge starterna. I debuten näst senast avslutade hon bra med 1.15/1900 m efter startgalopp, och senast höll hon bra efter en resa utvändigt ledaren. Jag tycker att hon på det hon visat hittills ska ha en del att hämta framöver och då rapporterna från stallet dessutom är positiva, kan det som sagt vara så enkelt att det är dags för henne ikväll. Hon riskerar dock återigen ett tungt lopp, och jag vill därför gardera henne. Hon är dock given tipsetta i loppet.
1 Ajja Dara tror jag kan öppna snabbt från start och jag håller henne som spetsfavorit på utgångsläget, väl i ledningen ska hon absolut kunna slåss om det. Hon kom aldrig in i matchen i tufft sällskap senast från iskallt utgångsläge, men var helfin vid seger i Örebro gången innan det då hon vann lätt via 14,3 sista rundan. Hon leder länge.
6 Dats Moving har gjort det bra så här långt, hon är lite seg men hon går framåt för varje lopp och ska duga bra. Duga bra ska även 10 Staro Hazel göra, han är mer stark än snabb och skulle därför vara gynnad om det blev tempo på loppet, med tempo på loppet flyger han lågt till slut. Bakspår spelar mindre roll för hans del, då han ändå inte kan öppna något från start.
Sistastrecket i loppet får Fredrik B Larsson och 11 Garbo Sund, som faktiskt gjort det bra så här långt och hon är inte sämre än någon annan i loppet. Kan få rygg på Staro Hazel till slut, och ska inte nonchaleras till låga streckprocent.
V64-4:
Ranking: A: 13-9-6-7. B: 3-14-8-10-12. C: 11-2-1-15-4-5.
Spetsanalysen: 2 Lienpilen är snabbast, men bör tidigt släppa till 3 Höstbo Krabat. Höstbo Krabat kan öppna skapligt och då denne är huvudet högre än övriga på startvolten, lär körsven Tomas Pettersson ställa in siktet på tidig ledning.
Loppanalysen: 13 Ulvsås Zico tycker jag känns spännande i det här kallblodsloppet, även om förutsättningarna med bakspår på tillägg givetvis inte är optimalt. Torbjörn Jansson upp i jollen är dock ett klart plus enligt mig, Jansson känner hästen väl sedan tidigare och "Tobbe" har bra hand med kallblod. Ulvsås Zico är van tuff konkurrens, aktuell distans bör dessutom passa honom alldeles utmärkt då han är mer stark än snabb och stämmer det bara någorlunda för honom under vägen är jag helt inne på att han blir tuff att stå emot. Han ska kunna få bra ryggar under slutrundan, och då biter dennes starka spurt långt. Given.
Jan-Olov Persson är dock som vanligt med i matchen. Persson har en duo med i loppet och bägge ska räknas tidigt. 6 Juni Kongen hade en alldeles för tuff uppgift på förhand senast men gick bra i skymundan, gången innan det vann han lätt i ledningen och kunnandet finns i honom. 9 Farmbaron är väldigt kvick vid rätt resa, och har börjat hitta jämnheten och gör alltid bra lopp numera. Spurtar vasst med rätt resa, och given.
Jag streckar också 7 Hovfaksen, sedan stänger jag igen butiken på dessa fyra då jag tycker att dom är huvudet högre än sina konkurrenter. 3 Höstbo Krabat leder loppet länge, men jag har ändå svårt att se denne stå pall när de bästa hästarna på tillägg kliver in i matchen. Hovfaksen blev jag lite besviken på senast, men enligt tränare Gunnar Melander funkade han inte på barfotabalansen den gången. Skor på ikväll, och löper han som vid andraplatsen i Hoting näst senast duger han bra.
V64-5:
Ranking: A: 5. B: 2-10-1. C: 7-3-6-9-8-4.
Spetsanalysen: 2 Shaq is Back och 5 Formula One om ledningen, jag tror inte att Formula One av egen kraft tar en längd på Shaq is Back. Svårbedömt hur Redén tänker bakom Shaq is Back, då denne svarat för bra lopp från ledningen tidigare. Men, körsven Jorma Kontio lär vara bestämd värre bakom Formula One och med tanke på dennes insatser på slutet lär Redén tycka att det är en bra rygg att ha.
Loppanalysen: Efter att ha studerat spetsstriden fram och tillbaka, är det inte säkert att Jorma Kontio hittar till ledningen med 5 Formula One, trots det tycker jag att det är kvällens bästa vinstchans och jag tvekar inte när jag lämnar honom ensam på kupongen. Jorma Kontio lär vara bestämd värre bakom Formula One och Redén bör släppa, och når Formula One ledningen förlorar han inte loppet. Men, även om Formula One återigen skulle få göra grovjobbet utvändigt ledaren tror jag mycket på honom och det bör vara dags för seger nu. Jag spikar.
Formula One har svarat för två toppinsatser på rad i slutet, näst senast höll han starkt från ledningen efter tufft tempo hela vägen och att han inte kunde stå emot Sebastian K. till lut den gången är inte mycket att säga om. Senast hade han bakspår, avancerades fram utvändigt om Panne de Moteur per omgående, och höll sedan återigen farten storstilat. Formula One går också framåt för varje start, och bör efter de senaste insatserna få stå överst på pallen.
2 Shaq is Back har inte haft någon tur i den senaste starterna, och har bättre förutsättningarna än på mycket länge. Det är inte alls omöjligt att Redén med dessa förutsättningar provar honom i ledningen, men jag tror ändå att han får svårt att slå Formula One som jag är helt inne på bara vinner ikväll.
V64-6:
Ranking: A: 7. B: 9-10-2-3. C: 11-8-1-5-6.
Spetsanalysen: 2 Bolt Boko kan öppna snabbt, och är med dessa förutsättningar given spetsfavorit. Värst emot i spetsstriden är utvändiga 3 Windess, men denne får svårt att plocka en längd sida vid sida på Bolt Boko.
Loppanalysen: 7 Yes We Can blir favorit i V64-avslutningen och det köper jag, jag är inne på honom den här gången och väljer att lämna honom ensam på kupongen. För tre starter sedan avslutade han sylvasst som tvåa i Rättvik efter vassa 09,5 sista 700 m, efter den insatsen trodde jag en hel del på honom i tufft V75-lopp på Axevalla näst senast. I Axevalla gjorde han dock bort sig tidigt med galopp, men gick sedan fullt godkänt i skymundan efter det och såg fin ut. Senast var han ute i billigt gäng, och fick då utdelning på sin fina form då Witasp körde nytt banrekord med honom, från utvändigt ledaren.
Yes We Can ställs mot lite tuffare motstånd den här gången, trots det är jag övertygad om att konkurrenterna får svårt att stå emot honom. Han kan vinna loppet från de flesta positioner, han visade senast att han tål att gå den tunga vägen men som bäst gör han sig då han får spara sin speed och gå till slut. Oavsett upplägg från Witasp ikväll, har jag dock svårt att se honom förlora med tanke på hur han ser ut för dagen. Spik.
2 Bolt Boko är spetsfavorit och leder länge, men jag får ingen riktig känsla för honom ändå. 9 Debora Sund som sätt fin ut i två starter i regi Redén, samt 10 Satisfied la Marc som var duktig vid seger senast på Solvalla ser jag istället som främsta motbud i loppet. Men, jag känner som sagt mycket för en läcker Yes We Can.
Tipsredaktör: Christoffer Wickman
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.












