Bevakningen presenteras av
Norsk segerstaplare till Walmann
Fyraåriga stoet A View to A Kill har varit en av de stora utropstecknen i Norge under det senaste året flyttas nu till Solvallatränaren Roger Walmann.
– Ja, det stämmer. Hon kommer hit senare i veckan. Det ska bli en väldigt spännande uppgift, säger Walmann till Trav og Galopp-Nytt.
A View to A Kill (e. Trixton), fick sitt stora genombrott efter flytten till Lars Magne Søviks stall på Granum. Där blev det sex segrar på tio starter innan Søvik nyligen meddelade att han avslutar sin tränarkarriär.
Fyraåriga A View to A Kill har tjänat drygt 260 000 kronor på sina inledande 14 starter.
Stoet är svenskfött och tränades tidigare av Per Nordström. Då ägdes hon av norske Stig Flaata, innan hästen såldes till landsmannen Jørgen Jahre förra sommaren. Nu går flyttlasset vidare – till Roger Walmann, som därmed återförenas med en tidigare hästägare.
– Helen och jag var hemma i Norge över 17:e maj och då träffade vi Jørgen på lunch i Sandefjord. Det var väldigt trevligt, säger Walmann till Trav og Galopp-Nytt.
Sedan tidigare tränar han även Good Read åt Jahre.
Skriven av
Patrick Sjöö är Travnets redaktör och journalist. Har skrivit trav sedan slutet av 80-talet. Har tränat häst och kört lopp. 2-0 mot Åke Svanstedt i inbördes möten.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av










