Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Tidiga tankar till V85: "Känns som en bra spik"

En person i svart och vit motorcykelkläder med hjälm och solglasögon står på en väg.

Ulf Ohlsson Foto: Sven Lindwall

Bevakningen presenteras av

Coolbet – bild

Denna lördag bjuder Gävletravet på fina lopp. Jag tycker ofta att Gävle får till spännande omgångar med en härlig mix av hästar från hela landet. Jag ska gå igenom omgången och dela med mig av mina tidiga tankar och idéer.

V85-1

3 Cashman J.R. tycker jag känns väldigt tidig i det här loppet. Hästen gör ofta väldigt bra lopp och kan öppna bra, så han skulle kunna ta hand om ledningen. Över kort distans på Gävle vet vi dessutom att spetsen är extra viktig.

4 Four White E.G. tycker jag också är en väldigt fin häst som har fått ett bra spår. Stall Djuse hade en fin helg på Solvalla, så stallet har både form och självförtroende för dagen. Denna gång blir det barfota runt om.

2 S.G. Empress har en rykande spurt om det blir tempo på loppet.

V85-2

3 Direction Face tycker jag har gjort väldigt fina lopp i sin nya regi. Vi vet att hästen står sig bra i förhållande till de pengar hon har tjänat, och här finns det nog fortsatt utveckling att hämta. Från ett bra spår med fin form ska ekipaget med på lappen tidigt.

8 Havana Heaven gjorde ett strålande lopp senast med Lilius i vagnen och vann den tunga vägen. Elving har väldigt fin form på stallet, och trots utgångsläget tycker jag att hästen ska räknas tidigt i loppet.

12 Global Deadline ska tävla barfota runt om, och jag tycker att hästen har fin form för dagen.

V85-3

1 Carpaccio gjorde ett väldigt bra lopp senast då hästen ledde från start till mål och lämnade konkurrenterna över upploppet. Hästen har ett fint utgångsläge, och jag tror att han kan leda även det här loppet från start till mål. Känns som en bra spik så här vid första anblicken.

8 You To Gangster skulle kunna hålla rygg på ledaren härifrån och få ett väldigt fint lopp. Hästen har gjort det bra den senaste tiden, och om man får luckan skulle man kunna slå av samtliga. Men då behöver det klaffa en del.

12 Ultimate Scotch skulle kunna sluta långt fram om man har tur med de rätta ryggarna.

V85-4

1 Borups Victory kommer tillbaka efter att inte ha tävlat på några månader, så frågan är hur formen ligger till. Vi vet dock att hästen kan öppna väldigt bra, och om han lyckas ta hand om ledningen krävs det en bra häst för att plocka ner honom utvändigt. Han kan absolut vara en spik, men man får nog lyssna av rapporterna under veckan.

2 Chestnut gynnas av den längre distansen och har nu fått ett perfekt spår två. Hästen vinner inte på beställning, men jag tycker att han har en fin inställning. Det senaste loppet var inte det tuffaste, så hästen kan absolut sluta långt fram.

7 High On Pepper vet vi är stark och gillar den längre distansen.

V85-5

1 Sangviks Lynet är ingen enkel häst, utan han tar gärna till en galopp. Men hästen hade ett liknande läge när han vann på Gävle för några starter sedan och skulle kunna köra sig till ledningen eller hitta ner i rygg på ledaren. Hästen är osäker, men farten finns där de dagar han sköter sig.

13 Ellbert gör allt som oftast väldigt fina lopp och trivs väldigt bra med Mats E. Djuse. Ekipaget har hög vinstchans i loppet, men läget gör såklart att man behöver lite tempo och hjälp av bra ryggar under vägen. Farten och inställningen finns dock där.

4 Alm Nordstjernen har ett lurigt spår i volten, men står väldigt fint inne i loppet.

V85-6

3 Devilish gör en spännande regidebut och ska tävla barfota runt om. Dessutom hoppar Jepson upp i vagnen, och hästen kan öppna väldigt bra. Jag tror att Jepson testar i ledningen över den korta distansen, och då skulle ekipaget kunna rinna undan.

5 Conrads Ove är en väldigt fin häst som brukar vara jämnheten själv. Denna gång åker bike på igen, och Mats E. Djuse kör, vilket känns positivt. Hästen ska såklart ses med vettig segerchans.

9 Rob Roy Boko skulle kunna slå till från smygläge med Björn Goop i vagnen denna gång.

V85-7

7 Great Old Dance gjorde ett väldigt fint lopp efter en galopp senast på Färjestad. Hästen är inte alltid så enkel, så det är såklart ett plus att Jepson kör igen och känner hästen väl. Han skulle kunna få iväg hästen bra från start. Oavsett har hästen väldigt bra form och måste räknas tidigt.

11 Legligin tycker jag är en väldigt fin häst som jag vet att Per gillar och håller väldigt högt. Här får man hoppas på bra ryggar och tempo, för då kommer man att ha en fin spurt att tillgå under slutvarvet.

9 Joker Ima såg väldigt fin ut senast och satt kvar med gott om krafter på Åby.

V85-8

2 Justcantgetenough var väldigt fin senast när Jimmy vann med hästen, och jag vet att han tycker att hästen besitter hög kapacitet. Jag tror att Felicia vill testa i ledningen om de kommer dit, och med den form hästen har just nu kan ekipaget absolut leda loppet från start till mål. Gasa, Felicia!

4 Griffin Kronos var hårt betrodd senast och höll ändå bra till en tredjeplats. Hästen står fint inne i loppet och skulle kunna vinna även den tunga vägen. Han är stark och har en fin inställning.

10 Monte Rei skulle kunna bjudas in om det blir tryck i loppet, för jag tycker att den här hästen är bra.

Skriven av

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

CASINO

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;