STRÄNGNÄS: Ibland blir jag lite extraglad när vissa ekipage vinner. Igår på Bergsåker var en sådan gång. Al’s Winnermede tillsammans med sin unga tränare och körsven Svante Ericsson vann nämligen Norrlands 3-åringselit och hela 200.000kr. Svante körde ponnytrav när våra ungdomar gjorde likadant. Att vi följt Svante under flera år gör saken ännu bättre. Att en av ägarna till Al’s Winnermede är den gode Sven-Erik ”Svempa” Bergendahl gör saken inte sämre. ”Svempa” gjorde ett uppehåll som hästägare under dryga 25 år. Nu verkar ”Svempa” hungrigare än någonsin, roligt det med.
Under några år på 90-talet hade jag mycket arbetskontakt med ”Svempa” när ATG hyrde några av hans häftiga trailers. Många galna upptåg hittade ”Svempa” på, både gentemot oss fotfolket samt ATGs ledning. ”Svempa” har inte så mycket övers för chefer och andra digniteter. Han behandlar alla likadant.
Fantastiskt roligt att ”Svempa” satsar på den unge Svante här i Strängnäs med sina hästar.
Vilken travtränare (över 40 häst på listan) levererar mest tillbaka i kronor jämfört med vad han fakturerar ut till sina kunder (hästägare)? Jag tror att det är Robert Bergh som gör det. Aldrig över 100 hästar på listan ändå ligger han alltid i topp i Sverige.
Många tränare har det tufft i år med att levererar in inkörda pengar till sina hästägare. Nämner inga namn, men det är tufft för många namnkunniga tränare. Säsongen 2014 behöver du vinna lopp för att det ska märkas i kronor räknat. Det duger inte med hyggliga placeringar längre. Sporten är och kommer bli ännu hårdare de närmaste åren.
Stochampionatet till helgen på Axevalla. Ett fantastiskt arrangemang som fortfarande växer. Förvisso är det säkerligen öl och umgänge som gäller främst för många av besökarna på Axevalla. Likväl ett superarrangemang.
Vem vinner årets Stochampionat? När jag tittar över hur hästarna varit avlade de sista fem åren i Stochampionatet slås jag direkt av en sak. Låg inavelsprocent är det som gäller för att nå framgång över 2640 meter och Axevallas långa upplopp. I årets Stochampionat har överlägset D'One den högsta inavelnsprocenten på 14,8%. Det borde innebära att hon inte har så stor chans. Årets vinnare enligt inavelsstatistiken bli Nissan Broline. De sista fem årens vinnare har ett genomsnitt i inavel på 10,4%. Närmast då blir som sagt Nissan Broline, hon har en procent på 9,8%. Andra aspiranter till årets seger enligt statistiken kan vara For Approval (11,9%) och Neona Princess (12,3%)
Solvallas Jubileumskväll den 20 augusti verkar på förhand bli något alldeles extra. Just nu verkar det vara klart med den sexfaldiga Hambletonian-segraren John Campbell. Denna John Campbell som vann Elitloppet 1988 med giganten Mack Lobell. Året efter 1989 kom John Campbell tillbaks till Solvalla för att återigen vinna Elitloppet med Mack Lobell. Då blev det startgalopp på momangen. Kommantaren från Campbell efter galoppen är obetalbar ”That´s racing, gentlemen!”
Häftigt att John Campbell kommer tillbaka till Solvalla en gång till. Givetvis blir det en besök på Solvalla den 20 augusti. Då lever verkligen Solvalla upp till epitetet ”Nationalarenan”.
Hästarna här hemma får ta det lite lugnt de närmaste veckorna från tävling. Oerhört svårt att hitta lämpliga lopp till tjejerna här i mellansverige. Resorna på slutet har gått både till Vaggeryd, Visby och Kalmar. Nu har de blivit tillfixade och får det lugnt några veckor.
Tyvärr många skador på en hel del fina och bra svenska hästar. Tillfälligheter får jag hoppas. Dock, ju fortare vi kör med hästarna desto tuffare blir det för dem. Banorna har samma storlek som för 50 år sedan men vi kör idag ”dubbelt så fort” jämfört med då. Återigen, svensk travsport och konkurrensen här är stenhård.
Bra att dopingprovtagningarna verkar fungera. Caballion var injicerad med Tildren inom karenstiden vid årets seger av Copenhagen Cup. Tildren är hos vissa populärt att använda vid framför allt ”dåliga framknän” Tildren används främst för att öka bentätheten i skelettet.
Ha det gott!
Björn
