ANNONS
ANNONS

Genrefoto: Bildbyrån
Superstoet Manchego slutar tävla

Publicerad kl 08.52, 13 november 2020
av Daniel Olsson
Ett av världens bästa ston genom tiderna lägger snart tävlingsskorna på hyllan. Nancy Takters världsrekordstravare Manchego är tänkt att göra blott en start till.
Med 32 segrar på 55 starter och drygt 22 miljoner kronor intravat, är Manchego (e. Muscle Hill) ett av de mest framgångsrika stona i travhistorien. Men snart är tävlingskarriären över. Det är för ustrottingnews.com som ägaren Barry Guariglia berättar att det bara blir en start till. Femåriga Manchego ska avsluta med en start i TVG-finalen på Meadowlands nästa helg. Sedan väntar avelsarbete nästa år.
Världens snabbaste sto
Manchego, som inledde i Jimmy Takters regi och senare övergick till Nancy Takters träning, gick igenom tvååringssäsongen som obesegrad i tolv starter. Hon fortsatte sedan att dominera både som treåring och äldre. Bland segrarna märks Hambletonian Oaks och hela tre guld i Breeders Crown. Manchego är världens genom tiderna snabbaste sto med noteringen 1.07,7 på The Red Mile i fjol och innehar även världsrekordet för ston på tusenmetersbana då hon travade 1.08,1 tidigare i år.ManchegoNancy Takter
Senaste nytt
Talangen flyttad - Wäjersten tar över träningen
Idag kl 09:16Castor the Star får möta franskt toppsto
Igår kl 21:54Spåren för A Fair Day, Barack Face och Önas Prince
Igår kl 12:21Inför GS75: "Ledningen är plan A"
Igår kl 07:25Valacken krossade rubbet – tog sjunde raka segern
kl 19.00, 05 april 2025ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS
Nästa artikel