Solvalla bjuder på en V86-omgång som inte innehåller några direkt sportsliga höjdpunkter, men istället ser det ganska spelintressant ut eftersom ett par av favoriterna inte är lika starka som brukar vara fallet på Solvallas onsdagar. Värt att tänka på är att väderomslaget underlättar för de som vill köra utan skor. Regnet ska upphöra till kvällen och förhoppningsvis hinner banunderlaget inte bli alltför smetigt under dagen. En annan sak som är tänkvärd innan man spelar är att stall Stefan Melander inte har vunnit något lopp på två veckor och troligen har den absoluta toppformen på hans hästar svalnat något?

Jag väljer den här gången att spela ett rakt system med två singelstreck som båda har toppchans att vinna sina lopp om de når till ledningen.

Analys Solvalla V86-1:

Ranking: A: 4. B: 1-2-8-6. C: 3-5.

Spetsanalysen: Adena Boko är snabb och bör vara först till plankan. Hon lär dock släppa omgående och då bör Going For Gold Zaz vara först fram. Möjligen kan Turbos Cherie ta sig förbi om Witasp vill lägga krafter på det, men hon släpper mest troligt också till favoriten. Going For Gold Zaz till spets.

Loppanalysen:

Ett ganska klent lopp där fjolårets Derbyfemma 4 Going For Gold Zaz har en mycket lämplig uppgift. Hans årsdebut föregicks av mycket starka träningsrapporter och det var förvånande att han tappade stilen utvändigt om Digital Darling i sista kurvan och galopperade. Enligt Timo Nurmos gick hästen över i passgång när Kontio skulle rycka huvan och han var inte alls trött i det läget. Femåringen var tydligen oberörd efter loppet och tränar fortsatt bra efteråt. Nu har han ett bättre utgångsläge än senast och eftersom han kan öppna mycket snabbt vid laddning lär Kontio vara ute efter ledningen. Ingen av de som kan svara honom lär vara särskilt intresserade av det och Going For Gold Zaz med sitt fina löphuvud lär inte ge sig mot dessa hästar från spets.

En mycket trolig vinnare och jag väljer att köpa Nurmos/Kontios hyllningar av hur hästen kändes senast och tror på revansch nu. Spik!

Bakom favoriten är 1 Alvena Nonstop mest intressant. Han har visat toppform på slutet och såg mycket stark ut som fastlåst bakom Belgrado i V75 senast. Nu ska han gå med jänkarvagn för andra gången och första gången han hade den var han duktig tvåa bakom Tidied Accelerator. Läget är dock trassligt eftersom han inte är snabb nog att hålla upp ledningen och eftersom det sällan blir någon tokkörning i dessa små fält så är risken stor att han aldrig kommer till i loppet.

2 O.U.Glide har jag väntat på ska tända till hos Melander, men hon agerar mest segt i loppen verkar inte vara särskilt löpsugen längre. Bra läge nu, men måste visa uppryckning innan jag lägger fler kronor på henne.

8 Vincent du Ling har hög kapacitet, men tävlar ojämnt och efter en dålig värmning var det inte konstigt att han galopperade bort sig i comebacken senast. Han är sådan att han säkert kan fungera bättre denna gång och då duger han bra bakom min spik.

6 Turbos Cherie har fin form och är mycket startsnabb vid full laddning. Hon brukar dock smygas mot bra hästar och kanske speciellt den här gången eftersom hon missgynnas av plusgrader och mjukare bana än på slutet.

Analys Solvalla V86-2:

Ranking: A: 4-5-1. B: 9-3-12-8-2-11. C: 10-6.

Spetsanalysen: Save the Earth och Lindsey Trot är snabba ut, men får nog ändå svårt att hålla ut Ginger Belle som är mycket vass första biten. Save the Earth ska dessutom köras snällt enligt kusken och lär inte bråka särskilt mycket. Favoriten dyker nog till spets.

Loppanalysen:

Ett stolopp där 4 Ginger Belle blir storfavorit. Hon har tävlat bra på Solvalla i vinter och att hon fick ge sig mot tuffa Abborren senast är inte så mycket att bråka om. Efter det har hon däremot fått ta det lugnt ett tag efter några täta starter och det kan vara något som påverkar formen negativt. Även om Pekka Korpi är bra på att sända hela vägen så ser jag inte det som något plus att han kör den här gången och inte heller full distans tror jag är en fördel för favoriten.

Ginger Belle kan ramla in från ledningen, men det känns roligare att gardera än att spika och det finns ett par vassa motbud. 1 Save the Earth svarade för en stark comeback efter långt uppehåll senast och det här är en häst som Lennartsson håller högt. Hon är snabb ut, men ska köras snällt enligt kusken och har läge för ett perfekt lopp i rygg på favoriten. Kommer luckan till slut kan hon mycket väl blåsa förbi och garderingsstrecket är givet.

Jag håller dock upp en skräll högre i rankingen eftersom jag gillar 5 Warrawee Lizzy. Jag såg henne på Rättvik i somras och då var hon riktigt vass vid en snygg seger. Sedan mötte hon stenhårt motstånd under Sprintermästarhelgen och räckte inte riktigt efter ett halvtungt lopp. På slutet har hon visat fin form utan att vinna hemma i Norge och formen verkar helt okej. Får kusken till styrningen tror jag att sexåringen duger bra och till 5-10 procent är hon mycket prisvärd.

Jag streckar två hästar till på systemet och 9 Aponia Boko är bättre än vad hennes senaste resultat visar. Hon har visserligen lite svårt att sticka nosen först, men den här gången är smygläget perfekt och motståndet enklare än vanligt. Farlig med hårt tempo i täten. 3 Ninepoints Avalon gick ett bra slutvarv när Björn Goop körde henne näst senast och fullföljde bra i skymundan senast. Hon är inte så tokig och med BG upp igen från ett bra läge kan hon överraska.

12 Oki On Line har toppform för dagen, men är allra bäst i spets och från ett iskallt utgångsläge står jag över henne.

Analys Solvalla V86-3:

Ranking: A: 7-1-9-3. B: 5-11-8. C: 10-4-2-12-6.

Spetsanalysen: Alltid svårbedömt med orutinerade hästar bakom bilen men G.G.’s Magic Dream har visat bra startsnabbhet och bör spetsa om han sköter sig. Kusken verkar också sugen på att köra i spets. Kiss Pride öppnar också bra men lär inte ta en längd och riskerar ett tungt lopp. Utifrån är även Djali Boko snabb, men spår sju är svårt på Solvalla och extra trassligt för orutinerade hästar. Det blir nog svårt för favoriten att komma först ner till sargen.

Loppanalysen:

Ett treåringslopp som ser ganska intressant ut. Favorit och en av omgångens snackhästar blir 7 Djali Boko som hålls mycket högt av tränare Nordström. Han jämför honom utan att tveka med sin tvååringsstjärna Denim Boko och menar att han höll Djali högre innan de började starta. Helt klart kan den här Ready Cash-sonen flytta på sig och han har varit jättefin i två segrar från ledningen på slutet. Efter senaste starten har det dock gått 1,5 månad och hästen är vaccinerad och har fått det lite lugnt efteråt. Det är dessutom debut nu över full distans och eftersom Djali Boko har sett lite småvass ut i några starter är det inte säkert att det är en fördel. Första långresan till Solvalla kan också ställa till det och dessutom riskerar han ett tungt lopp från ett jobbigt sjundespår.

Troligen är Djali Boko bästa hästen och han får tipset på det, men det känns helt givet att gardera eftersom motbud inte saknas.

Hårt betrodd är även 5 Kiss Pride som jagar femte segern i följd. Det här är en speciell häst som inte imponerar i sättet, men han har rätt inställning och bra styrka. Det lär dock inte bli någon ledning den här gången och han känns klart överstreckad i nuläget.

Roligare motbud finns i 1 Fly the World som är en rejäl sort. Hon avslutade bra bakom Kiss Pride efter uppehåll senast och bör gå framåt med loppet i kroppen. Hon håller ingen ledning men bör få ett fint lopp på innerspår precis som senast och löser det sig blir hon farlig till slut.

9 Najad Tilly hamnade illa till i samma lopp som Kiss Pride vann senast, men avslutade med bra fart över mål när hon fick chansen och före det vann hon på bra sätt trots galopp. Med bättre klaff på loppet än senast fäller hon de flesta till slut och till låga fem procent är hon given!

3 G.G.’s Magic Dream har visat fina fartresurser och vann på bra sätt från ledningen senast. Sköter han sig första biten är han mycket startsnabb och kusken verkar sugen på ledningen igen. Kan hålla hela vägen om han får dämpa tempot en bit. Risk dock för bra fart hela vägen med en sugen Åke Sundberg och en kanske lite väl löpsugen Djali Boko?

Det kan bädda för skräll här och 11 Remote Control är en grundkapabel häst som knappast är sämre än någon annan här. Han var sjuk i sin senaste start, men riktigt fin vid segern näst senast då G.G.’s Magic Dream var helt utan chans. Svårbedömd form nu eftersom han inte är vässad i jobben, men fartresurserna duger och han ska streckas om man garderar upp loppet.

Sista strecket får 8 Arctic Excellence som var tvåa bakom Re Doc i höstas och det här är en fin travare som ska vara bättre nu än i den senaste starten på Solvalla. Sju streck totalt.

Analys Solvalla V86-4:

Ranking: A: 8-2-5. B: 9-3-4-6. C: 12-11-7-1-10.

Spetsanalysen: Lång distans och inga direkta startraketer. Västerbo Reallife ser formstark ut och kan öppna ganska bra. Inte givet att han körs i spets däremot och den som är först fram av Insert Sock och Elegant kan nog få överta.

Loppanalysen:

Ett långlopp av ganska låg klass. Bra inne i loppet står favoriten 2 Lili Nash som trots sina 9 segrar på 17 starter bara tjänat dryga 120.000 kr. Hon har radat segrar i Finland på slutet och är en häst med härlig styrka och lunk i. Näst senast var hon mycket rejäl efter ett 14-varv till slut och senast blev det väldigt lätt efter att Mika Forss kört till ledningen varvet från mål.

Love You-dottern har helt klart styrkan som sitt främsta vapen och lång distans passar utmärkt, men hon är inte alltid helt fläckfri i aktionen och hon kan inte öppna från start för vid laddning är det galopprisk. Dessutom varnar tränaren för att hon inte gillar regnväder och mjuka banor och det är det ju klar risk för i kväll. Det låter även som att det är strykningsrisk på Sangria på innerspåret och eftersom Lili Nash inte kan öppna vore det klart chansartat för hennes del om hon blev nedstruken ett hack. Första resan till Sverige kan också ställa till det och jag tycker det känns mest intressant att gardera.

Jag ger i stället tipset till 8 Elegant som gjort tre bra lopp efter uppehåll. Senast höll han tappert som tvåa bakom Peaberry som säkert blir betrodd i V75 på lördag. Vid segern för tre starter sedan gick han barfota bak vilket det även kan bli ikväll och då känns han mycket intressant. Elegant öppnade bra bakom bilen den gången och laddar Kontio kan han sitta bra till direkt och kanske få överta ledningen? Svårslagen i så fall.

Jag gör ett kortlopp av det här och streckar även 5 Insert Sock som har bra styrka och visade fin form vid segern senast. Stall Larsson är ju också helt på topp för dagen och om Fredde B kan bära runt Insert Sock på samma sätt som Erik senast kan det bli ny seger. Den här hästen har aldrig haft framspår bakom bilen och är svårbedömd första biten, men skulle Freddan få snurr på honom direkt kan han kanske också vara med och utmana om ledningen efter en bit.

Jag stänger på tre streck och står över grundkapable 9 Lotus Eld som gör comeback här. Det låter på Hans-Owe som att hästen behöver lopp i kroppen och jag chansar på att det stämmer även om han vann sin årsdebut på bra sätt förra året.

Analys Solvalla V86-5:

Ranking: A: 6. B: 3-11-2-10-8-1. C: 4-5-7-12-9.

Spetsanalysen: Anna Sisu och Ramona Halbak är mycket startsnabba och lär laddas. Den sistnämnda borde släppa om hon kommer först och Anna Sisu kanske gör det med tanke på den dåliga insatsen senast och väldigt svårbedömd form? Då kan likaledes startsnabba Zerbina få överta.

Loppanalysen:

Ett stolopp över kort distans och viss rusning från start är att vänta. Favorit är 6 Zerbina och jag ger henne hyfsade chanser att få överta ledningen efter en bit och då har hon också bra segerchans. Hon vann ett liknande lopp på Solvalla från ledningen för tre starter sedan, men har varit ännu bättre efter det och senast spurtade hon bra i skymundan som femma i V75. Enklare uppgift här och kommer hon till ledningen som jag hoppas/tror på bör det bli seger. Ramona Halbak är nog allra snabbast från start och även om hon körs av en för det mesta spetssugen kusk bör hon nog släppa i den här konkurrensen. Zerbina kommer även från ett stall som visar riktigt fin form för dagen och jag väljer att singelstrecka.

Mest orolig är jag för 3 Anna Sisu som kan ställa till det i både spetskörningen och över upploppet. Det här är en mycket snabb häst, men hon tävlar ojämnt på grund av halsproblem. Inför senast var hon halsopererad, men trots det kvävde hon sig under vägen och utgick felfri. Fuktig luft nu är knappast något plus och med tanke på det och insatsen senast hoppas jag att Björn Goop kör snällt med henne om han lyckas hålla ut Ramona Halbak och Zerbina.

11 Baroness Boko visade bra form vid spurtsegern näst senast och senast fick hon positionsproblem och galopperade i en sidledsförflyttning på upploppet. Rätt distans nu igen och kan duga med klaff och lite tempo i täten.

2 Sign of the Pines var blek senast, men duktig före det och frågan är om det var tecken på formtapp eller bara en tillfällighet? Bra läge och distans nu och inte helt borta även om hon står ganska hårt inne på pengarna.

8 Caddie Geisha är en häst med mycket fina fartresurser, men hon visar det inte så ofta och comebacken senast var inte märkvärdig. Det känns som att hon behöver fler lopp i kroppen och från det här läget får hon det nog jobbigt.

10 Digital Beautiful är ojämn men kan en del och Örjan upp här. 1 Sober Girl har ett perfekt smygläge och kan skrälla med maxklaff. Öppet lopp bakom min spik.

Analys Solvalla V86-6:

Ranking: A: 2-5-9-6. B: 1-8-12. C: 3-4-10-11-7.

Spetsanalysen: Inte så många startsnabba här och jag tror att en felfri Oscar Doc tar hand om ledningen och körs där. Möjligen kan Capeman få överta om han går felfritt och kommer tidigt, men Tony Wallin gillar att köra i spets.

Loppanalysen:

Ett riktigt dåligt lopp där jag streckar sju hästar och hoppas klara mig på det. Ingen riktig feeling här och ger tipset lite på chans till 2 Oscar Doc som har agerat förbättrat och som är den trolige ledaren. Han har gjort två bra lopp efter uppehåll och såg ganska bra ut som fastlåst senast. Här bör det bli ledningen och får han sitta ifred i ett dåligt lopp kan första segern komma. Inte så hårt streckad heller och ett vettigt speldrag på spets.

5 Capeman visade inget extra i sina två första starter, men barfota fram och med halvstängt huvudlag var det bättre drag i honom senast. Då vann han överlägset efter att ha dragit undan i ledningen hela vägen, men det var ett dåligt lopp och inte mycket att dra några högre växlar på. Han var även lite stirrig och galopperade direkt från start från spår tolv i debuten och spår fem känns inte helt klockrent. Ny kusk också och Capeman känns inte som någon stark favorit i mina ögon.

9 Punters Point är ingen stjärna, men ser fin ut för dagen och verkar allmänt uppåt. Nu möter han enklare sällskap än på slutet och kan runda allt om han slipper jobba för mycket själv.

6 Frisco Flame gjorde några hyfsade lopp förra året och har nu lopp i kroppen efter uppehåll. Ingen startblixt, men kan ändå komma hyfsat till med bara sju hästar på startvolten. Tillman upp nu kan ha positiv effekt.

1 Infinite Dream har gjort två starter för Nurmos utan att få till det. Den här hästen undan fina Sävaflickan kan säkert bättre än visat, men hon får nog visa att hon kan sköta sig först innan jag tror alltför mycket på henne. Läge för ett bra lopp har hon i alla fall och streckas på det.

8 Youseeascoop är ganska stark och visat fin form på slutet. Han kan skrälla liksom 12 Sigel Goj som är en ganska rejäl häst i intressant debut för Hans-Owe Sundberg.

Analys Solvalla V86-7:

Ranking: A: 2-1-7. B: 3-10-5-11. C: 6-9-4-12-8.

Spetsanalysen: Manstone’s Classic är snabb ut och har spetsat från innerspår tidigare. Bra chans att hålla upp ledningen, men utifrån kan Powee E., Brasse Kebell och Ybanos utmana tufft.

Loppanalysen:

Ett sprinterlopp där V75-härdade 1 Manstone’s Classic har en lämplig uppgift. Han vann från ledningen med samma förutsättningar på Åby i december för att sedan vara godkänd men utan chans som trea i V75-finalen. Senast på Solvalla fick han en blytung inledning i vida spår och höll farten helt okej som sexa. Från det här läget har han vettig spetschans och då är han alltid svårslagen i klassen över kort distans, men det kan bli ganska tuff körning mot ett par startsnabba hästar och jag är inte heller helt säker på att toppformen består efter några tuffa lopp.

Stall Melander har ingen seger på två veckor nu och kanske är hans hästar på väg ner i en svacka? Det känns i alla fall intressant att gardera Manstone’s Classic som storfavorit och det finns ett par roliga bud om det blir tuff körning från start.

Jag ger tipset till rejäle 2 Nusa Dua som nästan alltid gör bra lopp. Senast fungerade han inte som bäst i monté, men före det svarade han för bra insatser varje gång. Han är stark och gynnas av hårt tempo då han i så fall slipper göra grovjobbet själv som han annars ofta tvingas till. Torbjörn Jansson upp är också intressant och från ett perfekt läge är han klart spelvärd.

Fartfyllde 7 Ybanos kan aldrig räknas bort i sin klass när han fungerar. Han var jättefin vid segern näst senast och senast i V75 höll han bra efter ett tungt lopp. Ybanos är ojämn både från start och till slut, men är han på rätt humör så kan han mycket väl vinna loppet. Han kan också bli för pigg om han hamnar utvändigt ledaren och kanske sänka favoriten?

Två hästar till är intressant med hårt tempo på loppet och 3 Fantastic Ås var väldigt positiv efter långt uppehåll senast. Han sköt då till vasst efter en sen lucka och såg mycket laddad ut. Bättre startspår den här gången och farlig med rätt resa. 10 Donald Duck Tooma ser mycket formstark ut för dagen och spurten bakom Candor Hall näst senast var vass. Senast räckte han inte riktigt från ledningen, men motståndet var också sylvasst med V75-favoriten Caddie Gallant som vinnare. ”Kalle Anka” är vassast med ett smyglopp till upploppet och får han det serverat kan det vara dags för en, för hans del, ganska sällsynt seger.

5 Powee E. är en hyfsad sprinter som visade okej form senast, men väl hårt streckad nu och jag står över honom liksom 11 Makes People Talk som säkert behöver lopp i kroppen.

Analys Solvalla V86-8:

Ranking: A: 2-3-11-12. B: 4-5-9-1. C: 7-10-6-8.

Spetsanalysen: Pay Attention och Mellby Vagabond bör göra upp om ledningen där jag tror att den förstnämnde kan hålla ut. Örjan mot lärling. Utifrån kan även Micciano Lung blanda sig i spetsstriden men denne lär inte köras i täten.

Loppanalysen:

Ett sprinterlopp där den största frågan är vilken form 2 Pay Attention håller efter en tveksam insats senast och en månads uppehåll på det. Är hon nära toppformen har hon bra chans att spetsa och leda hela vägen, men det känns lite för osäkert och jag vill inte chansa på det när hon är knapp favorit. Tippas men garderas.

3 Cobol Queen har tänt till i jänkarvagnen och med barfotabalans på slutet och följde upp den snygga segern näst senast med en andraplats i V75 bakom en topphäst. Hon duger bra igen och blir segerfarlig om hon går lika bra för Haugstad som för Erik på slutet.

11 Salsa Knight galopperade i spetskörningen i V75 senast, men hade gått bra före det och är en fyraåring under utveckling. Trist utgångsläge nu, men Nurmos verkar mycket nöjd med sin häst för dagen och kommer han till är det vettig segerchans.

Sista strecket får 12 Royal Peak som har ryckt upp sig rejält på slutet och gjort två topplopp. Seger från dödens näst senast och toppspurt från svårt läge som tvåa bakom Famna Käll senast. Jobbigt läge nu igen, men med tuff körning där framme tar han många till slut igen.

4 Mellby Vagabond är hårt betrodd, men jag tycker inte att han är någon stjärna och han gör sina bästa lopp i spets dit jag inte tror att han kommer nu. Dessutom lärlingskörd den här gången och ekipaget känns överstreckat.

5 Hamras Napoleon, 9 Ulm Karsk och 1 Naughty La Marc är hästar som kan skrälla med rätt smygresor och tänkbara streck om man har råd till det. Jag tvingades dock stänga butiken med fyra streck.

Berglunds Bästa:

4 Going For Gold Zaz (V86-1) fick inte till det i årsdebuten, men tränar starkt och har en lämplig uppgift nu. Toppchans att leda hela vägen. Bästa segerchansen i omgången. Spik.

6 Zerbina (V86-5) är ett duktigt sto under utveckling. V75-femma senast mot hårdare motstånd och kommer från ett stall i form. Toppchans om ledningen nås. Spik.

5 Warrawee Lizzy (V86-2) är en fin travare som duger bra här med rätt lopp. Bortglömd och mycket prisvärd på strecken.

9 Najad Tilly (V86-3) sköt till vasst efter sen lucka senast och gjorde ett starkt intryck. Bra smygläge och farlig om favoriterna bränner. Bortglömd!

8 Elegant (V86-4) har gjort tre bra lopp efter uppehåll och kanske kan nå ledningen trots spåret. Blir mycket svårslagen i så fall. Chansspik om man inte tror på favoriten?

2 Nusa Dua (V86-7) är en tuffing som sällan gör dåliga lopp. Bra läge och kuskförstärkning gör honom till ett intressant spelobjekt.

Berglund Baissar:

7 Djali Boko (V86-3) är en lovande häst som verkar bli omgångens stora snackis. Där många dock verkar låta sig bedövas av en optimistisk Pelle Nordström ser jag flera minustecken och väljer att försöka fälla.

5 Capeman (V86-6) har jag inte blivit särskilt imponerad av även om han var förbättrad med ny utrustning senast. Knepigt startspår nu och trots att loppet håller låg klass är han ingen stark favorit.

V86-systemet:

4 Going For Gold Zaz (res 1,2) 1,3,4,5,9 (res 12,8) 1,3,5,7,8,9,11 (res 10,4) 2,5,8 (res 9,3) 6 Zerbina (res 3,11) 1,2,5,6,8,9,12 (res 3,4) 1,2,3,7,10 (res 5,11) 2,3,11,12 (res 4,5)

Dubbelspelet:

2 – 2,3 x 200 kr = 400 kr 2 – 11,12 x 100 kr = 200 kr 3,10 – 2,3 x 100 kr = 400 kr

/Berglund

Skriven av

Redaktionen på Travnet består av ett engagerat team av skribenter, reportrar och travintresserade med lång erfarenhet av både sportjournalistik och spelrelaterad bevakning. Vi bevakar travsporten i Sverige och internationellt med ett nyhetsdrivet fokus, där vi rapporterar om allt från stora tävlingsdagar och klassiska lopp till vardagen i stallmiljöerna.

Vårt mål är att ge läsarna en snabb, relevant och trovärdig bevakning av travets alla delar – hästar, kuskar, tränare, banor och nyheter från sporten i stort. Vi arbetar löpande med analyser, intervjuer och reportage som ger både djup och sammanhang, samtidigt som vi håller ett högt tempo i nyhetsflödet.

Travnet-redaktionen drivs av nyfikenhet, noggrannhet och ett genuint intresse för travsporten, där vi alltid strävar efter att vara nära händelsernas centrum och leverera innehåll som både informerar och engagerar.

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;