Traditionsenligt V75-trav på Romme i påskhelgen och omgången ser inte helt enkel ut. Romme har ett långt upplopp som brukar inbjuda till spännande upploppsstrider och vinklad vinge ger en liten fördel till startsnabba hästar med spår långt ut bakom bilen. Vädret är minst sagt nyckfullt så här års, men enligt SMHI så ser det idag torsdag ut att bli uppehåll och ett par plusgrader på lördag. Jag räknar med att barfotakörning ska vara möjlig för de som så önskar.

Jag försöker lösa omgången med en spik och två utgångshästar och spiken är av det fräckare slaget där jag tar omtag på en idé som inte bar frukt för två veckor sedan.

Analys Romme V75-1:

Omgångens svåraste och mest jämna lopp inleder och här gick jag verkligen bet på att hitta en spik vilket jag annars gärna gör i första loppet. Det är väldigt jämnt mellan de tio jag streckar på systemet och rankingen kunde nästan ha varit omvänd.

Tipset ger jag i alla fall till 11 Long Night som det var mycket ”surr” om senast efter att han hade suttit fast och sett laddad ut näst senast. Han var dock klen senast efter att Örjan hade kört offensivt och möjligen gillade hästen inte det. Stefan Melander låter fortsatt positiv kring sin fyraåring och med ett snällare lopp den här gången ska lång distans inte vara något problem. Han har gjort sina bästa lopp för Björn Goop som kör nu igen och han blir inte så hårt streckad efter insatsen senast.

Jörgen Westholm har en stark duo i 1 Armani Trot och 8 Such A Feeling. Båda har dock utgångslägen som kan ställa till det och de behöver en del klaff på vägen för att komma till. Armani Trot var rejäl vid segern senast, men han håller knappast upp innerspåret och då riskerar ju stallkamraten bakom också att hamna illa till från start. Erik upp på Such A Feeling är ett klart plus och den långa distansen gynnar också femåringen. Två som bör streckas men inga att vikta för mycket på med tanke på lägena.

Min spetsfavorit efter en bit är 7 Atomic Rapida som verkligen har höjt sig i ny regi. Han var fin när han vann från ledningen på Solvalla i februari och sedan har han gjort två helt okej insatser i V75. Senast mötte han Quick Razz och hakade på godkänt bakom och nu är motståndet lite enklare. Lång distans är kanske inget plus, men jag hoppas ändå att Leif Witasp chansar och kör i spets eftersom hästen verkar trivas bäst där.

Ett kul skrällbud är 12 Blanc de Blancs som höll starkt utvändigt om Larry Spike näst senast och senast gick han mycket bra efter galopp. Han visade då 11,5 sista 800 meterna med bra fart över mål och var betydligt bättre än Long Night. Blanc des Blancs är urstark, men mycket knepig och spår tolv är en fördel för felfri avgång. Given att strecka om man garderar upp loppet.

10 Global Mazarine gjorde det bra i årsdebuten senast och bör vara vassare den här gången. Normalt sett är han stark och borde vara gynnad av lång distans, men han har klena meriter över långt och kanske har svårare att hålla ihop travet då. Kan ändå inte räknas bort.

4 Trans Atlantic trodde jag på senast, men han blev rundad av speedige Winning Love på sista bortre och kunde sedan inte hinna ikapp. Han skulle väl helst ha den dubbla distansen för att vara gynnad, men förhoppningen är att han blir allt rappare och nu kanske det blir barfota runt om.

2 Star Support avslutade vasst senast och har formen helt på topp. Med tanke på det hade han kunnat vara högre upp i rankingen, men jag har ändå ingen riktig känsla för honom och lägger ner men plockar med.

3 Oppoppopp och 5 Valiant Will kommer också med på systemet eftersom de har bra form, men den förstnämnde brukar bli lite trist till slut i loppen och Valiant Will borde hamna illa till från femte med Pettersson.

Analys Romme V75-2:

Ett ganska öppet och jämnt stolopp där mycket kommer att avgöras i starten. Det är ofta omkörningsförbud till slut i de lite sämre stoloppen och särskilt om någon av loppets bättre hästar kommer till täten. 1 Jolene af Solnäs och 7 Global Nearly blir mest betrodda och mest troligt är det också någon av dessa som sitter i ledningen efter första kurvan.

Jag tror mest på Jolene af Solnäs i spetsstriden och väljer därför att spela utgång med henne och spika på en kupong. Hon är verkligen ingen glänsare till typen, men i årsdebuten senast gjorde hon en rejäl insats och avslutade 1.11 sista 800 meterna från andra par utvändigt. Innerspår bör passa henne fint och trampar hon bara rätt första biten så har hon bra chans att hålla upp täten. Svanstedt låter också mycket nöjd med Jolene af Solnäs och menar att det är hans bästa chans i omgången. I ledningen blir hon svårfångad och det ska vara en vettig segerchans.

Global Nearly är en rejälare typ av häst och med sina långa kliv driver det riktigt bra för henne. Senast avslutade hon 1.10 sista 400 från ledningen och var fin vid en lätt seger. Den här fyraåringen är inte så blixtrande snabb de första stegen vilket kan ställa till det från springspår, men efter en bit axar hon däremot bra. Då tror jag dock att det kan vara för sent för att komma förbi Svanstedt och att gå utvändigt hela vägen bör bli för tufft. Ändå första motbudet.

3 Saved From Heaven sköt till bra från rygg ledaren efter uppehåll senast och visade fin form. Hon är också ganska kvick ut och ska nu gå barfota fram vilket bör vara ett plus. Räknas tidigt från ett bra läge med en vass kusk.

6 Leonas Yaffa mötte Braås Palema senast och gick helt okej i skymundan. Hon öppnar också hyggligt men jag tvivlar på att Christel prickar så bra att hon kommer förbi Svanstedt. Ganska tidig ändå och extra farlig om hon på något sätt kommer till täten.

13 Twigs Tiffany lovade mycket som treåring, men hade ett segt fjolår och är svårbedömd. Visserligen var det en liten uppryckning senast, men det blir tufft att runda allt här trots Örjan i sulkyn. Bara en av många.

Sedan är loppet väldigt jämnt och egentligen utan ”chanslösa” hästar. Jag streckar nio hästar på garderingskupongen och hoppas på en skräll om inte Jolene af Solnäs vinner.

Analys Romme V75-3:

Ännu ett försök till Olympiatravet och inget direkt upphetsande startfält. 9 Yarrah Boko är bästa hästen och han har givetivs bra segerchans trots att det handlar om årsdebut. Han vann Prix de Luxembourg på mycket bra sätt i sin senaste start, men har sedan haft ett uppehåll och laddats för Olympiatravet. Han är både starkast och har bäst löpskalle av deltagarna här och fattas det inte för mycket tempo i hans ganska tunga kropp bör han runda till seger.

Det som gör mig lite fundersam är att han inte på något sätt ”behöver” vinna detta. Det räcker att vara tvåa för att kvala in och även om han inte lyckas med det så får norrmannen troligen ett wild card till finalen. Allt handlar alltså om hur mycket Ulf Ohlsson vill ”offra” sin häst den här gången. Om han tidigt kör fram utvändigt ledaren är det inte omöjligt att han till och med får överta täten, men oavsett är det nog bra chans med tidig tätkontakt. Blir han däremot kvar i säg tredje par utvändigt är det inte lika enkelt att ta längder till slut och jag vill inte spika när formen ändå är lite diffus och han är storfavorit.

Två hästar sticker ut bakom och jag streckar dessa och sedan är loppet jämnt bakom. 2 Noras Bean är inte mycket sämre än Yarrah Boko, men har en betydligt sämre segerprocent. Han har inte startat sedan Prix d’Amerique och har också lite svårbedömd form – speciellt efter att ha haft halsproblem som fick behandlas förra veckan. Noras Bean har däremot ett bra utgångsläge och enligt tränaren är man sugna på att köra i ledningen. Frågan är hur sugna man är om Yarrah Boko kommer tidigt, men det lär nog Ulf Ohlsson veta om med tanke på hans nära vänskap med Stenströmer…

Sedan är det inte heller säkert att Noras Bean kan hålla ut 7 Timetosaygoodbye från start. Denne är våldsamt startsnabb med spår långt ut på vingen och här kommer han att få extra skjuts av den vinklade vingen. Han är min spetsfavorit och om Yarrah Boko körs snällt och sitter kvar i kön till 800 kvar så kan det bli billigt i täten för ”Timen”. Han gick helt okej i skymundan senast i ett lopp där han aldrig kom in i matchen. Björn Goop och spets låter perfekt, men full distans och långt upplopp är lite minus.

Normalt sett vinner någon av dessa och jag stänger på tre streck. Garderar man vidare är hästarna jämna och det bli kostsamt, men varning ändå för 1 Turbo Viking som gick mycket starkt efter startgalopp senast och såg laddad ut. Han kanske har hittat en växel till efter halsoperation och bör ju få ett bra lopp på innerspår. 5 Fabrice Axe och 6 Livi Barcelona sliter på bra och är jämna och säkra. Har favoriterna en dålig dag kan de också bli aktuella.

Analys Romme V75-4:

Lägsta klassen och här finns en häst som inte lär vara kvar där särskilt länge. 12 Super Karma är en riktigt fin häst som vann lätt direkt i årsdebuten efter 13,5 sista varvet. Han siktar mot Kungapokalen senare i vår och för mig hade han varit en given spik med ett bättre läge. Untersteiner och spår tolv i V75 när banorna börjar bli snabba känns riktigt jobbigt, men jag tror att den här hästen är så pass bra att han vinner ändå om han bara inte drabbas av för svåra trafikproblem. Jag kunde dock inte förmå mig att spika, men med någon strykning senare i helgen så kanske jag ändrar mig…

Nu garderar jag med två hästar och potential att vara med i årgångsloppen har även 4 New Royalty. Han kvalade in till Kriteriet i höstas efter en vass spurt i försöket. Han uppträdde dock ofta lite väl trögt och i årsdebuten senast var han också seg. Lopp i kroppen var nog väldigt nyttigt och nu blir det troligen även skygglappar på i stället för öppet huvudlag. Läget är givetvis mycket bättre än för Super Karma och det skiljer nog inte så mycket mellan dem i grundkapacitet.

Streck också för 1 Lukas Hall som hamnade illa till i V75 senast, men sedan gick helt okej i skymundan där You Two vann. Före det spurtade han sylvasst från rygg ledaren och från den positionen eller möjligen ledningen kan han vinna. Risken finns dock att han inte kan hålla ut Whisky Tim den första biten.

11 Nordic Viking har också fart för att vinna loppet och fungerar han lika bra bakom hästar som i ledningen senast så kan det gå. Jag tror dock att han är sämre än Super Karma och när läget är ungefär lika dåligt så står jag över.

Dessa fyra höjer sig över resten och sedan är det jämnt bakom.

Analys Romme V75-5:

Kallblodslopp över tre distanser och ett ganska öppet lopp om det strular för favoriten. 14 Rino Dox är en riktig vinnartyp och när aktionen fungerar och det inte är konkurrenter i vägen så är han svårslagen. Senast återkom han efter några veckors uppehåll och vann väldigt enkelt trots att han som vanligt tog sig några hjälpsteg på vägen. Åttaåringen är väldigt stark och släpper ogärna någon förbi sig när han kommer först. I jämna V75-lopp har han haft det lite svårare och efter att ha vunnit två V75-lopp förra vintern har han nu sju rikstotostarter utan seger.

Nu ska Rino Dox lättas till sommarbalans för första gången i år vilket är intressant och jag tror att Ulf Ohlsson attackerar tidigt. Det gör inte så mycket om han får någon i släptåg eftersom han sträcker så bra på sig till slut och jag tror att han kan avgöra trots ett slutvarv i tredjespår. Jag spelar utgång med Rino Dox och garderar rejält bakom.

10 Elling är fartfylld och bra när han är på humör. Senast hamnade han lite illa till i dåliga ryggar, men spurtade bra när han fick fritt utan att hinna fram till Krusen. Första Svanstedt är alltid intressant på ”nordisarna” och Elling blir farlig med ett passande rygglopp.

15 Vingbo Stjärn stötte på Hallsta Lotus senast och höll farten bra utvändigt om denne. Han är van vid tuffast tänkbara motstånd och kan bli farlig på speed om han får smyga med. Örjan upp gör det hela extra intressant.

7 Krusen har visat riktigt bra form på slutet och det här är en stark rackare. Han springer visserligen med skallen mellan frambenen och liknar mer en stor hund än en häst, men det gör ju ingenting om inställningen finns där. Risken finns att kusken hamnar på vingel från sjunde, men skulle han hitta till ledningen så leder Krusen loppet länge.

9 Flex var inte som bäst i några starter innan han senast vann på bra sätt. Jag hade 1.23 sista varvet när han gick barfota runt om för första gången på länge. Det ska bli skolöst igen, men på Romme brukar han fungera sämre och han har tidigare varit chanslös mot Rino Dox i tre möten. Blir nog en aning överstreckad.

5 Faxtindra är snabb och farlig om hon håller sig på benen hela vägen. Adielsson upp den här gången är ett klart plus. Jag streckar på ett gäng till bakom dessa och landar på tio streck på garderingskupongen.

Analys Romme V75-6:

Ett sprinterlopp där 5 True Advantage blir stor favorit efter hennes fina seger senast. Då öppnade hon snabbt bakom bilen och tog hand om ledningen efter 350 meter och med hennes styrka och fina löphuvud var loppet sedan över. Når hon täten igen så blir det troligen en ny seger, men det är inte givet och det är inte heller alltid som hennes kantiga aktion fungerar tillräckligt bra. Givet bud, men lika givet att gardera eftersom hon ser ut att bli alldeles för stor favorit.

Jag ger i stället tipset till stallkamraten 7 Friction som efter en lite sämre insats näst senast (punktering då) senast avslutade riktigt bra i skymundan. Han kom då aldrig in i loppet där Armando Kievitshof fick bestämma i täten, men avslutade i 10-tempo sista 800 meterna. Friction har gått med bakskor i de två senaste starterna, men nu blir det troligen barfota runt om som vid den imponerande spurtsegern för tre starter sedan. Kanske också ett helstängt huvudlag nu när det är kort distans och med Stefan Melander i sulkyn har Friction tagit fyra av sina fem segrar i karriären. Visst kan det bli strul från spåret, men vinklad vinge underlättar och Friction kan öppna snabbt vid laddning. Han borde nästan kunna ta en längd på True Advantage från start och når han ledningen måste det vara bra segerchans. Han blir inte favorit nu och spelvärdet känns ganska bra i nuläget.

10 Ekets Patrik är lite ojämn men mycket vass när han tävlar på topp. Näst senast spurtade han bra bakom True Advantage och senast avslutade han vasst till enkel seger. Med hårt tempo i täten kan han hinna fram över Rommes dryga upplopp.

Jag streckar också 4 Mafioso som höll bra utvändigt ledaren efter en månads uppehåll senast. Han är säkert vassare nu och som tvåa bakom Vincent du Ling för tre starter sedan visade han att han duger i V75. Han får mitt fjärde och sista streck.

2 Aloe Vera är startsnabb och tar troligen ledningen för att släppa. Sedan får hon ett fint lopp men jag tror att hon är lite för enkel för att vinna.

11 Inhibited trodde jag på senast, men han visade trist inställning till slut och det såg inte så roligt ut. Nu kanske det blir barfota runt om och helstängt huvudlag, men det var länge sedan han vann och han får visa att bromsningen senast var en tillfällighet innan jag tror på honom igen.

Analys Romme V75-7:

En ganska bra silverdivision avslutar omgången och här kommer min enda spik i omgången. Jag trodde mycket på 5 Famous Fayline senast då jag hade hoppats att han skulle kunna hålla ut Francais du Gull den första biten och komma till ledningen. Enligt Per Lennartsson kändes dock hästen lite för tung den dagen och han valde att inte ladda. Sedan löste det sig ändå ganska bra och han blev perfekt framdragen till 300 kvar, men när Per lyfte ut blev han för ivrig och galopperade. Han var då i jämnhöjd med vinnande Royal Neo och jag tror att det var segern som rök.

Nu har han fått den genomköraren och här funderar Lennartsson på att köra barfota runt om för första gången på ett tag. Då bör det gå bättre att ladda och sida vid sida med Francais du Gull hoppas jag att han kan hålla ut den här gången i stället och sedan ta över ledningen från Rocky Race eller Sundbys Gidde. I spets är Famous Fayline obesegrad på fyra försök och kommer han dit bör han bli svårpasserad. Jag ser ett stort spelvärde i honom som tredjehandsfavorit och väljer att spika igen.

6 Francais du Gull körde Erik Lindegren undan med i sista sväng senast och många skrek om bortkörning, men jag tycker att han gjorde helt rätt som det såg ut då. Med en seg Royal Neo i rygg och med värsta hotet Famous Fayline kvar i en seg rygg i spåren så hade jag också ryckt undan. Nu blev det fel eftersom Famous Fayline tappade travet till slut och inte gick att köra för fullt med, men det var inte så lätt att veta då. Nu köper jag däremot inte helt förklaringen att han fick mjölksyra av speedrycket eftersom jag tyckte att hästen såg tveksam ut redan i provstarten. Han drog ett bakben då och verkade inte helt fräsch. Den här gången ska han dessutom gå med skor igen (barfota bak senast) och det är nog inget plus för startsnabbheten.

Om Francais du Gull kommer till ledningen igen och håller ihop stilen bättre till slut kan han vinna, men jag är lite skeptisk till honom med tanke på intrycket senast och han blir nog för mycket streckad.

Bästa hästen är säkert 1 Global Money som övertygade mot kulltoppen förra året och mot dessa hästar har han normalt sett bra segerchans. Det handlar dock om årsdebut och han kan knappast hålla upp ledningen vilket gör att han är sårbar som favorit. Givet streck om man garderar, men ingen spik med tanke på förutsättningarna. Dessa tre har bra chans att göra upp om segern, men garderar man vidare är den spurtstarka duon 10 Nino Coger och 11 Peak intressanta.

 

Berglunds Bästa:

5 Famous Fayline (V75-7) galopperade i segerläge senast och såg ut att ha fin form. Nu kan det bli barfota runt om och håller han ut värsta motbudet i spetsstriden är det bra segerchans.

1 Jolene af Solnäs (V75-2) var mycket bra i årsdebuten och lyckas Svanstedt försvara innerspåret är det toppchans. Utgångshäst.

12 Super Karma (V75-4) är mycket lovande och imponerade i årsdebuten. Bra chans trots läget och en tänkbar spik.

14 Rino Dox (V75-5) är både starkast och har bäst löpskalle i loppet. Bra chans att runda allt utan strul. Utgångshäst.

7 Friction (V75-6) avslutade bra i skymundan senast och formen är det nog inga fel på. Nu kanske det blir barfota och helstängt huvudlag och statistiken med kusken är vass.

Berglund Baissar:

1 Armani Trot och 8 Such A Feeling (V75-1) är två stallkamrater som riskerar att bli över från start. Ingen stark favoritduo i ett jämnt lopp med tanke på det.

1 Global Money (V75-7) är bra men gör årsdebut och blir troligen över på innerspåret. Ingen stark favorit.

V75-systemet (skrivs på två kuponger):

Kupong 1: 1,2,3,4,5,7,8,10,11,12 (res 6,9) 1 Jolene af Solnäs (res 7,3) 2,7,9 (res 5,1) 1,4,12 (res 11,9) 3,4,5,7,9,10,11,12,13,14,15 (res 8,1) 4,5,7,10 (res 11,2) 5 Famous Fayline (res 6,1) 3960 rader

Kupong 2: 1,2,3,4,5,7,8,10,11,12 (res 6,9) 2,3,5,6,7,8,9,12,13 (res 11,4) 2,7,9 (res 5,1) 1,4,12 (res 11,9) 14 Rino Dox (res 10,15) 4,5,7,10 (res 11,2) 5 Famous Fayline (res 6,1) 3240 rader

Totalt: 7380 rader = 3690 kr.

Dubbelspelet:

5,7 – 5 x 300 kr = 600 kr 4,10 – 5 x 100 kr = 200 kr 7 – 6 x 100 kr

Total insats: 900 kr.

Fullständig ranking av alla lopp finns under respektive startlista i tipsdelen.

 

Skriven av

Redaktionen på Travnet består av ett engagerat team av skribenter, reportrar och travintresserade med lång erfarenhet av både sportjournalistik och spelrelaterad bevakning. Vi bevakar travsporten i Sverige och internationellt med ett nyhetsdrivet fokus, där vi rapporterar om allt från stora tävlingsdagar och klassiska lopp till vardagen i stallmiljöerna.

Vårt mål är att ge läsarna en snabb, relevant och trovärdig bevakning av travets alla delar – hästar, kuskar, tränare, banor och nyheter från sporten i stort. Vi arbetar löpande med analyser, intervjuer och reportage som ger både djup och sammanhang, samtidigt som vi håller ett högt tempo i nyhetsflödet.

Travnet-redaktionen drivs av nyfikenhet, noggrannhet och ett genuint intresse för travsporten, där vi alltid strävar efter att vara nära händelsernas centrum och leverera innehåll som både informerar och engagerar.

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;