Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Spelkrönika Berglund

Spelkrönika V75 Jägersro 28/11: Nära i onsdags och lite mer om Bergh

Det blev till slut riktigt bra betalt för åtta rätt i onsdags och äntligen utdelning i alla vinstpooler. Eftersom jag hade omgångens storskräll Laurentius Romeo som A-rankad och med på fyra streck så satt jag ganska bra till, men tyvärr räckte det inte med tre streck i sista loppet när Mellby Viking underpresterade grovt samtidigt som Linus Wibb gjorde bort sig. Tre sjuor och massa sexor var en klen tröst när åtta rätt gav nästan 100.000 kronor och lyckas man pricka in en skräll är det enorm potential i V86 helt enkelt.

I övrigt visade både Nahar och D’One att de kan vinna och vara fina med skorna på och även om båda fick passande lopp så såg de riktigt formstaka och fina ut så här i slutet av säsongen. Mycket glädjande att se.

Det har skrivits mycket i veckan om Bergh och Nahar och jag skrev i onsdagskrönikan vad jag tyckte om det hela. Jag hade ett bra snack med Robert i morse och vi var helt överens om att informationen inte kommer ut på tillfredsställande sätt till alla spelare. I onsdags såg jag en tidig intervju med Robert i ATG-live och där fick man ju helt klart för sig att hans hästar inte skulle gå barfota på Bergsåker den kvällen. Det är dock inte alla som ser dessa intervjuer och därför är det beklagligt att alla hans hästar, utom just Nahar, var uppsatta att tävla barfota i någon form. Detta ändrades sedan vartefter under kvällen men långt efter spelstopp för V86 och många spelare som inte tar del av dessa intervjuer blir helt enkelt lurade.

Robert var helt inne på att försöka få till en förbättring av detta vilket är lovvärt, men det behövs nog en del hjälp från ATG/ST också för att det hela ska flyta bättre. Bra att viljan finns i alla fall för om detta inte fungerar blir det svårt för ATG/ST att behålla sin trovärdighet gentemot spelarna.

V75Jägersro den här helgen och fantastiskt fina tävlingar för årstiden. Tvååringarnas största lopp är huvudnumret och superlöftet Mister J.P. jagar sin sjätte seger i följd. Han blir storfavorit och vinner om han sköter sig och är lika bra som tidigare. Veijo Heiskanen blir också huvudperson när han lastar ner det tunga artilleriet med hästar som Lover Face, Solvato och Riff Kronos. Härliga race som sagt och en riktigt rolig tävlingsdag även om det ser lite väl favoritbetonat ut på V75.

Analys Jägersro V75-1:

Ranking: A: 5. B: 2-4-10-11-1-8. C: 7-12-3-6-9.

Spetsanalysen: Sander Esterel och Lovelock öppnar vasst och jag tror att Lovelock trycker sig till spets. Utifrån öppnar även Lover Face vasst och bör få överta av Lovelock.

Loppanalysen:

Ett riktigt bra lopp där många fina bronshästar kommer lite i skuggan av två kanoner som bildar klar favoritduo. 2 Call Me Keeper är ett fyraårigt löfte som är väldigt bra för den här klassen. Han mosade Corky utvändigt näst senast och senast avslutade han med ett 11-varv från kön som fyra där Riff Kronos vann – detta trots att han såg lite seg ut. Han har ett perfekt läge, men har inte visat tillräcklig startsnabbhet för att kunna hålla upp ledningen. Han har galopperat någon gång när man laddat med honom och det är nog lite galopprisk om Redén chansar och trycker av. I spets går nog inte Call Me Keeper att slå, men det är större risk att han får göra grovjobbet själv.

Jag tror att 5 Lover Face släpps till ledningen av Lovelock eller Sander Esterel och då måste det vara toppchans att han vinner. Den här sexåringen verkar bara bli bättre och bättre och senast imponerade han vid enkel seger från dödens trots att Veijo la en tuff speed i onödan tidigt i loppet. Han har tagit det loppet bra enligt Veijo och kommer han till spets som jag tror får de andra det jobbigt att hinna på honom på Jägersros upplopp. Spik!

Av övriga varnar jag lite för 4 Lovelock som har tänt till i ny träningsmiljö och gått bra i starterna på slutet. Han kan få rygg ledaren och lär vara långt framme då. 10 Shiraz Brodde är bra, men blev för het i ledningen senast och var då chanslös mot Lover Face. Det blir svårt att ta revansch från bakspår.

Analys Jägersro V75-2:

Ranking: A: 4-6-9. B: 7-2-8-3-12-10. C: 1-5-11.

Spetsanalysen: Här är alla sex med de innersta spåren mycket startsnabba och rejäl körning att vänta. Jag tror att Quick Fix är snabbast och trycker sig förbi de invändiga och håller ut Marcus Gold sida vid sida. Augustus F. är också riktigt snabb mitt i banan och kan få överta täten om Marcus Gold tar sig förbi Quick Fix. Jag tror att någon av Quick Fix eller Augustus F. sitter i spets efter första sväng.

Loppanalysen:

Ett rivigt sprinterlopp att vänta och många lär vilja till ledningen. Veckans stora snackhäst är 4 Quick Fix som lär stiga rejält på streckprocenten och kommer han till spets är det nog också bra chans. Han är snabb ut och trivs i spets och ska dessutom gå barfota runt om för första gången vilket lär dra spel. Kostar inte startrusningen för mycket har han bra chans, men det är inte givet med spets och bakifrån tror jag inte att han vinner. Prisvärd än så länge i alla fall och en av tre utgångshästar för mig.

Om startsnabbe Marcus Gold skulle komma förbi Quick Fix i starten tror jag att 6 Augustus F. är först fram att överta. Han öppnar snabbt själv och visade fin form som trea i V75-finalen bakom topphästarna Lover Face och Montdore senast. Han trivs bra i spets och vinner nog om han kommer dit.

I utgångsgruppen tar jag även med favoriten 9 Silver Annie som hittat flera extra växlar på slutet. Hon var sylvass när hon spurtade till seger för tre starter sedan och har följt upp det med två bra insatser till i V75. Senast satt hon hopplöst till i finalen, men utmanade ändå Rolex till slut. Det är bara att erkänna att hon är bra och nu kan han verkligen få loppet kört i halsen om de öppnar för tufft i täten.

Bakom dessa tre streckar jag sex hästar och tidig är 7 Chivas Boko som var förbättrad barfota runt om senast och han kan komma in i matchen om öppningen blir för tuff. 2 Exceed’Em är en bra spetssprinter med perfekt läge och skulle han lyckas hålla upp täten kan det hålla hela vägen. Risken är dock att det kostar för mycket med Kolgjini utvändigt.

8 Go Johnny Gogogo vore också gynnad om det går för fort där framme, liksom kapable 12 Angelo Am. Streck även för 3 Elegance Brodde som kan få en fin smygare av Örjan och 10 Light Brodde som gillar hårt tempo.

Analys Jägersro V75-3:

Ranking: A: 2-3-1. B: 7-8-10. C: 6-9-4.

Spetsanalysen: Nothing But Class är svår att ta emot första biten och han är klar spetsfavorit. Troligen kör Untersteiner också i spets.

Loppanalysen:

Ett hyggligt guldlopp där jag var inne på att Spika 2 Solvato innan strykningen av Noras Bean. Nu är det nog risk att Veijos stjärna blir lite väl stor favorit samtidigt som jag faktiskt tycker att vinstchansen blev lite sämre utan Noras Bean med i loppet. Jag hade räknat med Nothing But Class i spets och Noras Bean utvändigt och därmed skulle Solvato få ett perfekt lopp bakom. Nu är det nog risk för att det blir Solvato som får göra allt grovjobb själv och även om han normalt sett borde slå dessa från dödens så kanske han inte gör det efter uppehåll.

Annars tror jag nog att Veijo har försökt ställa i ordning eftersom han ska ner till Frankrike med Solvato efter det här och han vill nog ha ett bra kvitto och helst en seger innan han åker.

Jag garderar dock och 3 Nothing But Class kan leda hela vägen. Han fick bestämma helt i spets senast och vann enkelt och det sa kanske inte så mycket. Han har ännu inte vunnit över full distans i Sverige, men jag minns hans insats från dödens över full väg i ett V75-lopp tidigare i år och får han dämpa en bit i spets kan det nog funka. Allt hänger nog på hur offensiv Veijo är med Solvato.

Om Veijo kör till tidigt för att knäcka ledaren kan det innebära att 1 Montgomery Hill får ett perfekt lopp i rygg ledaren. Han spurtade mycket bra bakom B.B.S.Sugarlight senast och har tidigare besegrat Solvato.

7 Traveling Man skulle också kunna tänkas, men jag tror att måste få ledningen för att vinna och dit borde han inte komma om inte Nothing But Class galopperar.

Analys Jägersro V75-4:

Ranking: A: 5-6-7-3. B: 1-4-2-12-8. C: 9-11.

Spetsanalysen: Svårbedömt eftersom inte så många visat någon direkt startsnabbhet. Merlin lär testa att hålla upp och kanske kan lyckas. Annars visade Da Vinci Boko klar bättring från start senast och han kan trycka sig till tät om han öppnar lika bra nu.

Loppanalysen:

Lägsta klassen körs över lång distans och det är omgångens mest öppna lopp. Peter Untersteiner har tre hästar till start och blir hårt betrodd med två av dem. Själv kör han 3 Da Vinci Boko som hittat stilen fint på slutet och vann på bra sätt från ledningen senast. Han har haft problem med nerverna tidigare och det känns inte givet att han ska fungera varje gång. Given som en av flera.

Untersteiners 7 Carabinieri är bara tre år, men har visat fin fart i bland annat ett kriteriekval. Senast var han också riktigt fin med helstängt huvudlag och visade 9,5 sista 700 m. Lite vingelrisk från det här spåret, men över lång distans bör det lösa sig hyfsat under vägen och då duger han igen.

Jag lyfter också upp Untersteiners tredjehäst 6 Sobel Jocke som jag har väntat lite på, men han har inte riktigt varit så bra som jag trott. Nu ska han dock testas barfota runt om för första gången och det kan nog göra susen. Kul skrällbud även om barfotainformationen lär göra att han drar på sig en del spel.

Alla dessa platsar i A-gruppen, men tipsetta blir faktiskt danske 5 Rattigan. Det är en dansk häst som visat bra styrka vid sina segrar och nu när Mönster testar V75 med honom så tror han nog att det ska räcka en bit. Han är ingen startblixt, men går att köra till med efter en bit och hamnar inte Mönster på vingel så duger Rattigan nog bra.

Bakom dessa fyra streckar jag alla utom två. 1 Merlin höll bra som tvåa i V75 senast och lär få ett fint lopp från det här läget. Han är obesegrad i spets och håller Persson upp täten ökar nog segerchansen. 4 Skymaster är stark och kan bättre än var raden visar och han har ju vunnit V75 över lång distans tidigare i år. 2 New Revolution avslutade starkt senast och passar bra över distansen eftersom han inte kan öppna. 12 Neptunus Face har tänt till på barfotabalans och 8 Wilda Tigern Jack får Örjan i sulkyn och är inte borta trots läget. Nio streck totalt.

Analys Jägersro V75-5:

Ranking: A: 2. B: 10-11-3-9-4-1-6. C: 5-7-12-8.

Spetsanalysen: Mister J.P. är snabb, men kanske tas lite försiktigt efter galoppen senast? Facile Boko och Clemenza Am gör nog upp om ledningen i så fall. Fördel Facile Boko som ska gå med lite vässad utrustning.

Loppanalysen:

Svensk uppfödningslöpning en klassiker för tvååringarna och det känns som att kullen är riktigt vass i år. Bäst hittills har obesegrade 2 Mister J.P. varit och han vann trots att det blev startgalopp i försöket. Han är helt klart bättre än övriga än så länge, men han såg lite stel och kantig ut efter galoppen senast och stallet varnar för att han har varit väl ivrig bakom bilen andra gånger också. Det finns tydligen viss risk för skor bak nu också och även om han vann så näst senast så lär det inte vara optimalt eftersom Björn mest kört honom barfota.

Björn är en grym driver som troligen inte riskerar att köra startgalopp den här gången och visst är det bra segerchans igen, men när han är streckad till nästan 70 procent av insatserna och resten är skrällar så känns det fel att spika. Jag nöjer mig med utgång för att i alla fall få lite mer av min insats på honom om det skulle bli skrällar där jag har mina andra utgångar.

Bakom favoriten vimlar det av fina tvååringar och jag streckar sju hästar till. 10 Sucre är mycket fartfylld och håller han sig på benen lär han spurta vasst igen. Risken är dock att Steen Juul blir bortfintad i ett storlopp med flera svenska toppkuskar.

11 Tunika har varit mycket bra och vann ju storloppet Svampen när Mister J.P. inte var med. Senast var hon lite sämre, men hade då problem med en hovböld dagen efter och det störde henne säkert. Är hon bättre den här gången så blir hon farlig trots läget.

3 Facile Boko har varit nära Tunika några gånger och den här gången blir det bike och halvstängt huvudlag för första gången. Hon är snabb ut och från ett bra läge är hon spetsfavorit om favoriten inte laddas. Intressant.

9 Xceed G.T. gillar jag skarpt och han var duktig tvåa bakom Mister J.P. senast. Nu har han rygg på honom i starten vilket kan bli bra om denne sköter sig, men om strular Mister J.P. i starten igen så kan det bli fel. Farlig om det löser sig.

4 Clemenza Am var fin vid spetsseger senast och lär laddas för spets igen. 1 Seul En Tete och 6 Igor Ribb får lyxstrecken.

Analys Jägersro V75-6:

Ranking: A: 2. B: 9-6-4-7-5-11-1. C: 12-3-10-8.

Spetsanalysen: Royal Fighter öppnar vasst och bör hålla Eketorpets Tess och Banks på utsidan från ett perfekt spår.

Loppanalysen:

Ett riktigt bra sprinterlopp där 2 Royal Fighter är favorit från ett perfekt läge. Han var ju väldigt bra tidigare i år med flera V75-segrar och slog bra hästar flera gånger. Nu har han fått ett par lopp i kroppen efter uppehåll och senast visade han att toppformen är nära igen. Han fick då dödens i hårt tempo utvändigt om Eketorpets Tess och höll starkt som tvåa bakom Overtaker By Sib. Nu bör det bli spets och att han sedan ska förlora i klassen över kort distans på Jägersro har jag svårt att se. Troligen går han med skor precis som senast och blir det barfota är det bara en bonus.

Värst emot är tuffe 9 Västerboonthenews som har kapacitet i paritet med Royal Fighter. Han har dock varit sjuk efter sin senaste start och även om Puro låter nöjd med jobben och hästen ska gå barfota runt om så blir det svårt att hinna på Royal Fighter över den korta distansen. Det lär bli bra fart hela vägen och därmed svårt för Västerboonthenews att komma in i matchen.

6 Banks är en segervan tysk häst som glänste vid seger på Jägersro i somras. Efter det har han dock inte varit lika fin, men kanske är han på gång nu med det senaste loppet i kroppen. Han är snabb ut, men bör inte hinna förbi Royal Fighter och Eketorpets Tess av egen kraft. Risk för ett tungt lopp och då blir det svårt.

4 Eketorpets Tess var inte lika vass som tidigare senast, men gillar nog den korta distansen. Tänkbar med ett smyglopp. 7 Quality Questioned höll otroligt starkt efter ett tungt lopp i spåren senast, men riskerar att hamna på vingel igen.

Analys Jägersro V75-7:

Ranking: A: 2-11. B: 8-10-9-7-5. C: 3-13-4-6-12.

Spetsanalysen: Bergh lät väldigt nöjd med att ha blivit nedstruken till innerspår med Bullyoung och om han inte kan hålla upp täten av egen kraft lär han ta sig ut och köra för täten omgående. Jag tror att han sitter i spets efter en bit. Michelangelo Ås kan vara först till plankan.

Loppanalysen:

En intressant proposition där fyraåringarna har 20 meters tillägg på treåringarna. Vasse 11 Riff Kronos blir jättefavorit efter sin uppvisning i Solvalla Grand Prix senast. Han är riktigt bra den här och ska normalt sett vinna ett sådant här lopp, men han blir spelad därefter också och kommer inte att höja värdet många kronor om han vinner. Visst kan han få en bra start från springspår på tillägg, men han har inte visat någon riktigt startsnabbhet tidigare och kan kanske bli lite hängande. Jag chansar lite här och ger tipset till den som jag tror sitter i ledningen efter en bit.

2 Bullyoung gynnas kraftigt av strykningen invändigt och nu lät Bergh ganska säker på att få iväg honom felfritt. Han lär satsa mot ledningen för att sedan hålla hårt tempo hela vägen och får han inte Riff Kronos utvändigt för tidigt kanske det kan gå.

Jag spelar en stark utgångsgrupp med dessa två, men vill ändå ha med ett par riktigt bra hästar bakom som är väldigt lite spelade. 8 Ni Talar Bra Latin kan mycket och Puro låter nöjd med jobben. Han kanske kan vara snabbare iväg än favoriten från start och sedan få ett bra lopp.

10 Alakalizer Am har blivit allt bättre på slutet och såg finfin ut som fastlåst i Breeders Crown-finalen senast. Tänkbar om han kommer iväg hyfsat från start. 9 Västerbo Loveboat är stark och går bra för det mesta och streckas liksom speediga 7 Backfire som avslutade fantastiskt bra vid seger i BC-finalen senast. Tuffare mot hingstarna nu, men med en smygare går hon säkert bra till slut igen. 5 From Dust To Dawn var trea i Kriteriet och är jämn och säker. Han får sista strecket.

Singelstrecken:

5 Lover Face (V75-1) har imponerat och når han ledningen, vilket jag tror, blir han mycket svår att slå. Även för en toppfyraåring som Call Me Keeper.

2 Royal Fighter (V75-6) visade senast att toppformen är på väg och från ett perfekt spår bör det bli spets runt om.

Utgångarna:

Den som når ledningen av 4 Quick Fix och 6 Augustus F. tror jag har bra chans i V75-2. Kostar spetsstriden för mycket kan 9 Silver Annie spurta till seger.

2 Mister J.P. (V75-5) är tvåringskullens etta så här långt och har varit klassen bättre än övriga. Vinner troligen om han sköter sig.

2 Bullyoung och 11 Riff Kronos, där har vi bästa hästen och spetshästen i V75-7. Bra chans att någon av dem vinner.

Prisvärda hästar:

4 Quick Fix (V75-2) är startsnabb och bra i spets och ska dessutom gå barfota runt om för första gången.

1 Montgomery Hill (V75-3) visade fin form senast och kan få loppet bakom favoriterna. Har slagit Solvato förut…

6 Sobel Jocke (V75-4) har jag väntat lite på och nu när det blir barfota för första gången kan det vara dags.

10 Sucre (V75-5) är mycket snabb och oavsett hur bra favoriten är så är tre procent för lite!

Överspelade:

2 Call Me Keeper (V75-1) är mycket kapabel, men får nog göra jobbet utvändigt om Lover Face och då är han för hårt spelad.

6 Banks (V75-6) är en vass segermaskin, men nu får han nog ett för tungt lopp för att vinna.

V75-systemet: (Skrivs på tre kuponger, minst en A-häst måste vinna för chans på sju rätt).

5 Lover Face (res 2,4) A: 4,6,9. B: 2,3,7,8,10,12. (res 1,5) 1,2,3 (res 7,8) 1,2,3,4,5,6,7,8,12 (res 9,11) A: 2. B: 1,3,4,6,9,10,11. (res 5,7) 2 Royal Fighter (res 9,6) A: 2,11. B: 5,7,8,9,10. (res 11,2)

Kupong 1: 1 x 3 x 3 x 9 x 8 x 1 x 7 = 4536 rader Kupong 2: 1 x 6 x 3 x 9 x 7 x 1 x 2 = 2268 rader Kupong 3: 1 x 6 x 3 x 9 x 1 x 1 x 7 = 1134 rader

DD-spelet:

2-2 x 700 kr

/Berglund

Skriven av

Redaktionen på Travnet består av ett engagerat team av skribenter, reportrar och travintresserade med lång erfarenhet av både sportjournalistik och spelrelaterad bevakning. Vi bevakar travsporten i Sverige och internationellt med ett nyhetsdrivet fokus, där vi rapporterar om allt från stora tävlingsdagar och klassiska lopp till vardagen i stallmiljöerna.

Vårt mål är att ge läsarna en snabb, relevant och trovärdig bevakning av travets alla delar – hästar, kuskar, tränare, banor och nyheter från sporten i stort. Vi arbetar löpande med analyser, intervjuer och reportage som ger både djup och sammanhang, samtidigt som vi håller ett högt tempo i nyhetsflödet.

Travnet-redaktionen drivs av nyfikenhet, noggrannhet och ett genuint intresse för travsporten, där vi alltid strävar efter att vara nära händelsernas centrum och leverera innehåll som både informerar och engagerar.

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;