Bevakningen presenteras av
Spelkrönika V75-jackpot Solvalla 26/9: Sikte på miljonerna med stenhårda jackpotspikar!
Supertrist V86-omgång i onsdags när de betrodda hästarna radade upp sig i vinnarcirkeln och det är bara att glömma och gå vidare. Betydligt roligare tävlingar väntar i helgen och bättre än V75-finaler på Solvalla med jackpot blir det knappast i den här branschen! Cirka 19,8 miljoner extra erbjuds vi i sjurättspotten efter förra veckans uteblivna femrättsutdelning och det lär bli bra drag i liret trots att många fortfarande har problem med att komma överens med Atg:s nya hemsida.
Förutom en riktigt tunn guldfinal håller tävlingarna hög klass och efter strykningen av världsrekordhästen Delicious ser det också svårspelat ut. Som vanligt när det handlar om V75-finaler finns det 4-5 högklassiga hästar med ganska jämna segerchanser i de flesta lopp och problemet är att hitta starka singelstreck och nyckelhästar. Jag har inte hittat någon favorit som jag vill lita helhjärtat på utan väljer den här gången att spela med två stenhårda spikar och två grupper med lite mer betrodda utgångshästar. Ni som inte gillar att chansa lite och helst vill spela med favoritspikar kan nog sluta läsa nu…
Analys Solvalla V75-1:
Ranking: A: 1-9-3. B: 4-6. C: 5-10-8-7.
Spetsanalysen: Donna di Quattro är kanske inte snabbast av alla, men med hjälp av innerspår och Björn Goop är jag inne på att hon kan hålla ut Eketorpets Tess och Youana första biten. Blir sedan förvånad om Björn Goop väljer att släppa täten över den korta distansen. Även Air Frame är mycket startsnabb när hon är i bra form, men det känns tufft att ta en längd på tre väldigt startsnabba hästar. Youana var sylvass första biten senast, men gick barfota runt om då vilket kan ha påverkat och nu när det blir skor på kanske Erik inte ens laddar med två startsnabba hästar invändigt?
Loppanalysen:
Ett sprinterlopp för stoeliten som öppnades upp rejält när världsstjärnan Delicious ströks tidigare i veckan. Nu är vinnaren av Sto-EM, 4 Youana favorit och hon var läcker att se vid spetssegern senast. Efter det har hon däremot fått ta det lite lugnt och hon ska gå med skor denna gång eftersom man siktar på att ha henne på topp i Sto-SM om två veckor. Hon kan givetvis vinna det här loppet ändå, men jag tycker att hon är allra mest effektiv i spets och dit får hon svårt att ta sig. Lågt spelvärde i Youana så länge hon är favorit.
Spetsstriden lär nog avgöra mycket eftersom det ofta är ”omkörningsförbud” i stoloppen. Jag tror att 1 Donna di Quattro har vettig chans att främst hålla ut Eketorpets Tess och sedan lär inte Björn Goop släppa över den korta distansen. Hon vinner visserligen inte så ofta, men hon är ”alltid” med där framme och i det här loppet är det nog vettig chans att rinna undan i spets om hon inte får för tuff press. Tippas.
En som kan få ett perfekt lopp i draget är snabba 9 Fleetfoot Hanover och även om hon ibland har lite svårt att springa förbi hästar så är det inte omöjligt att hon gör det den här gången. Hon visade inget extra över fel distans senast, men det låter på Untersteiner som att formen är riktigt bra och då duger hon nog fint. Om stallkompisen Eketorpets Tess testar rejält för ledningen utan att komma dit kan tempot bli passande högt för Fleetfoot Hanover. Bortglömd!
3 Eketorpets Tess är startsnabb och brukar kämpa rejält i ledningen. Hon var riktigt fin vid seger på en topptid på Lunden senast och skulle hon komma till tät är det bra segerchans. Sida vid sida med Björn Goop brukar det dock vara tufft att komma förbi om han har en startsnabb häst och kryper Untersteiner ner i rygg ledaren blir det chansartat. Chans men lite väl hårt spelad med tanke på oklart löpningsförlopp.
Ett tänkbart skrällbud är 6 Air Frame som haft lite krafter kvar i gulddivisionen två gånger i höst och hon kan mycket bättre än resultaten i år visar. Hon var bra den här tiden förra året och ibland öppnar hon riktigt vasst bakom bilen. Fem streck totalt.
Analys Solvalla V75-2:
Ranking: A: 2. B: 6-1-11-8-4-5-12-10. C: 9-7-3.
Spetsanalysen: Space Photo har visat klart bäst snabbhet bakom bilen och bör ta en längd på Robic Lane samt hålla ut Ochongo Face.
Loppanalysen:
En riktigt bra final i den lägsta klassen och gott om lovande hästar. Trots det väljer jag att ta ställning här och spika min spetsidé 2 Space Photo. Loppet blir jämnspelat och det kommer att kosta rejält att gardera tills man är nöjd och jag tror att det här kan vara en bra spetsvinnare.
Jag trodde mycket på Space Photo i V75 redan i somras, men då blev han inblandad i en omstart och sedan tokkörning mot Patrick Wickman i den giltiga och den starten var bara att glömma. Han fick vila från tävling drygt två månader efter det och har sedan gjort tre bra insatser. Vid spetssegern för tre starter sedan slog han förra veckans V75-vinnare Hollywood Maker utan större problem och efter det höll han starkt som tvåa från spets efter att ha fått öppna stenhårt för ledningen. Senast övertog han tidigt ledningen från tillägg och såg sedan jättefin ut vid enkel seger mot ganska bra hästar. Med tre lopp i kroppen tror man från stallet att formen ska vara helt på topp och i ledningen säljer Space Photo sig dyrt vilket fyra segrar på fem försök skvallrar om.
Det finns dessutom lite småminus på ett par av motbuden och om bara Erik Lindegren bakom Ochango Face sansar sig lite och inte kör alldeles för fort utvändigt ledaren så bör det vara bra segerchans för Bergh och Space Photo.
Tuffast emot är kanske 6 M.T.Joinville som trots sin orutin visat sig duga mycket bra i V75. Två gånger i följd har han fått harva utvändigt ledaren, men ändå hållit farten starkt till slut. Nu vill man nog undvika den positionen, men då kan det bli problem att komma till och risk för ett tungt lopp igen. Det kan bli barfota runt om för första gången vilket givetvis är intressant, men hamnar han på vingel lär inte ens det hjälpa. Tidig vid gardering av min vinnare.
1 Robic Lane har hittat stilen rejält och övertygat vid segrarna på slutet. Han kan öppna ganska bra från start, men är också lite hetsig och det bör ändå bli svårt att hålla Space Photo på utsidan. Räknas om det löser sig, men slår knappast min idé från dödens ändå.
11 Serious Try vann ett Derbykval och den meriten smäller såklart högt i lägsta rikstotoklassen. I Derbyt släppte han ledningen 1400 meter från mål och såg ut att ha krafter kvar när det blev galopp på upploppet. Han var inte riktigt fräsch då och har fått stå över jobb efter det. Därmed är han knappast lika bra som vid segern näst senast och från det här läget blir det tufft att runda allt.
8 Make It Quick har visat härlig styrka och inställning vid segrarna på slutet, men jag tror att han har passat extra bra med Björn Goop eftersom han är trög av sig och inte givet att Erik får samma snurr på honom. Dessutom är läget trassligt för en häst som är mer stark än snabb och risk att han får backa ner i kön efter en bit eller får en tuff väg fram till dödens.
Resterande B-hästar är också bra för klassen och inte chanslösa och vill man gardera upp loppet är det bäst att strecka på så mycket man har råd till.
Analys Solvalla V75-3:
Ranking: A: 9-3-2. B: 5-4-7-8. C: 6-10-1.
Spetsanalysen: Knows Nothing är vass bakom bilen och bör spetsa utan större problem. Västerbo Highflyer och Arazi Boko ör också snabba men lär inte hinna förbi.
Loppanalysen:
En synnerligen klen guldfinal där 3 Knows Nothing blivit klar favorit från ett fint läge. Han är också den givne spetsfavoriten och får han bestämma tempot för länge blir han svår att plocka ned. Jag hoppas dock att motståndarna synar honom eftersom full distans knappast är något plus om han ska gå i täten. Jag tycker även att Reijo Liljendahls hästar har tävlat lite ojämnt på slutet och är inte säker på att stallformen är helt på topp för dagen. Ingen favorit jag vill spika i alla fall även om segerchansen är ganska god.
Tipset lite på chans till 9 Global Money som är bra nog att städa av dessa om han är i form. Senast blev allt fel när Bergh körde för offensivt och det kan man nog glömma. Han gick bra som tvåa bakom Delicious före det och att smyga med i ryggar verkar passa honom allra bäst. Här kan han få bra draghjälp av starke Ringostarr Treb under slutvarvet och kanske bra hjälp med tempot av stallkamraten Beau Mec? Kan bli perfekt det och till 14 procent är han prisvärd trots att det kanske inte blir barfota runt om.
2 Ringostarr Treb vann Sweden Cup under Elitloppshelgen och har tävlat habilt i Sverige under sommaren. Han hade krafter kvar i Jubileumspokalen näst senast och gick bra som trea i Sundsvall Open Trot senast. Kusken tar verkligen inga fångar i loppen och räkna med att hästen får chansen den här gången i alla fall.
5 Västerbo Highflyer har tänt till rejält barfota runt om och gjort bra lopp varje gång på den balansen även om han var lite seg till slut senast. Säkert vassare nu och slipper han bara göra grovjobbet duger han nog ändå. Troligen bäst i spets, men dit blir det svårt att komma.
Sista strecket till starke 4 Beau Mec som visat fin form och hyllas av Bergh efter senast. Han trivs med Jansson i sulkyn och här hoppas jag att han sätter upp farten utvändigt om favoriten i ett tidigt skede. Tufft att vinna då kanske, men är ruskigt bra ibland och jag vill inte räkna bort honom som lite spelad.
7 Harry Haythrow har visat uppåtform på slutet och är nog inte heller helt uträknad om det skulle klaffa, men det är ändå glest mellan segrarna numera och han får nöja sig med reservrutan.
Analys Solvalla V75-4:
Ranking: A: 5-7. B: 15-6-2-1-9-14-13-10-4. C: 8-3-12-11.
Spetsanalysen: Tiptoe öppnar bra och kan nog svara ledningen om kusken vill. Lär dock testas rejält av Mescal och kanske nöjer sig med rygg på denne?
Loppanalysen:
Ett lärlingslopp med spårtrappa och mycket jämnt och svårtippat. Två bra hästar med vettiga utgångslägen sticker ut lite och jag testar att spela dessa i en utgångsgrupp och garderar sedan rejält bakom.
Mest tror jag på snygge 5 Mescal som gjort två starter efter uppehåll och visat bra form och lite bättre inställning än tidigare. Det blev en lätt seger från spets näst senast och senast avslutade han starkt som tvåa efter att ha hamnat en bit bak i fältet. Från det här startspåret bör fuxen kunna öppna vasst och kommer han till spets är det bra chans.
Sprintermästarfinalisten 7 Be Spontaneous är nog en tuffare häst och jag räknar med att han är bättre den här gången än senast eftersom det blir lite tätare starter. Han har också en av de bästa kuskarna i loppet vilket brukar betyda en hel del i lärlingsloppen.
Bakom dessa två är loppet mycket öppet och svårrankat och jag streckar nio hästar till. 15 Lohman gör rejäla insatser varje gång och är van vid tufft motstånd. Att gå runt 14 hästar från det här läget brukar däremot vara svårt och det krävs en del flyt på vägen.
6 Digital Archive är en häst med V75-kapacitet och han måste räknas tidigt trots lite ojämna insatser på slutet. Troligen barfota runt om för första gången vilket låter spännande.
2 Tiptoe har visat fin form i lite enklare sällskap i Norge och även i monté och hästen är inte så tokig. Snabb ut dessutom och bör få spets eller rygg ledaren.
1 Bubba Degato såg fin ut vid segern senast, öppnar helt okej och bör få ett fint smyglopp.
9 Lass North Star har vunnit V75 från ledningen och är kanske bäst i den positionen, men nu får han säkert ett fint smyglopp och körd av ordinarie kusk bör vara ett plus. Senast hade han norskt huvudlag som aldrig kom till användning så det blir kanske första gången nu i stället.
14 Joy Ribb avslutade strålande senast och har visat fin form efter uppehåll. Tänkbar skräll om hon kommer hyfsat till.
13 Obi Degato gjorde ett starkt lopp efter långt uppehåll näst senast och var ursäktad av punktering senast. Kan en del och är inte ofarlig trots läget. Helt bortglömd nu. Det är även 10 Portovenere som kan bättre än visat på slutet och nu blir det troligen barfota runt om.
Sista strecket får 4 Västerbo Arthur som det inte har släppt för i Berghs regi ännu, men det finns en del styrka och kapacitet om han får för sig att bruka den.
Analys Solvalla V75-5:
Ranking: A: -. B: 12-2-1-10-11-8-5-4. C: 9-7-3-6.
Spetsanalysen: Balero Mearas kan öppna ganska bra och är rätt stor och långstegad och kanske kan vara dryg att komma förbi om Erik laddar max. Ändå favorit på att Emil Tuffing och framför allt Ajlexes Cubano är för snabba och att åtminstone en av dem hinner förbi.
Loppanalysen:
Det här tycker jag är omgångens svåraste lopp och rejäl gardering känns rätt. Stor favorit är fine 1 Balero Mearas som såg mäktig ut som fyra i Derbykval näst senast och följde upp det med en säker spetsseger i V75 senast. Håller han ledningen från innerspåret har han bra chans igen, men det är jag tveksam till att han klarar av och då känns det ju lite bräckligare även fast toppkuskarna sällan sitter kvar på innerspår om de vill ut. Första jänkarvagn kan däremot troligen öka på hans startsnabbhet och hjälpa till i spetsstriden.
Jag vill inte ens lyfta upp några hästar i en A-grupp här utan tycker att det inte skiljer så mycket på mina åtta streck. Tipset ger jag på chans till storskrällen 12 Eagle Shot som mött Balero Mearas i två starter på slutet och inte varit så mycket sämre än denne. Senast i V75 flög han fram till slut som tvåa och visade 10,5 sista 700 m i vida spår. Läget är givetvis mycket knepigt, men just i V75-finaler brukar det ibland gå att vinna från svåra lägen eftersom det händer att det blir bra tryck i loppen med många som vill köra för seger. Två procent på fine Eagle Shot är lite trots läget.
2 Emil Tuffing gick bra som tvåa bakom Ajlexes Cubano senast och har nu ett klart bättre läge jämfört med då. Han är snabb ut, bör passa bra med Kontio och i spets eller med ett lopp i den främre träffen duger han nog bra.
10 Dennis de Castella är en tuffing som visat fin form på slutet. Han tål att göra en hel del själv, men är lite seg och kanske bäst i den främre träffen. Möjligt med ett tidigt avancemang om tempot dämpas kanske? Räknas.
11 Regent Zet har visat härliga fartresurser och spurtade till lätt seger näst senast trots att aktionen inte flöt perfekt. Senast i Finland blev han lite väl pigg i spets och tappade stilen och galopperade i tät på upploppet. Svår häst som kan göra bort sig, men om Johan Untersteiner lyckas bra runt honom lika bra som Björn Goop näst senast så kan de spurta till seger.
8 Only One Winner var toppfin vid spetssegern i Gävle senast och det känns tufft att ha honom så lågt i rankingen, men läget är trassligt och det krävs en del klaff för ny seger.
5 Ajlexes Cubano vann på bra sätt från ledningen senast och han är väldigt explosiv bakom bilen och kan spetsa igen. Tuffare att hålla hela vägen den här gången, men inte chanslös. 4 Magic Number känns inte som en V75-vinnare mot hingstar, men hon har varit väldigt fin på slutet mot tuffa hästar och kan inte räknas bort från ett bra startspår.
9 Caddie Hit brukar jag hålla på med, men han är bäst i täten och känns inte som en finalvinnare från bakspår. 7 Danne Edel var en svag favorit förra veckan, men klart sämre då än tidigare och han är nog för seg för att vinna detta även om han skulle vara förbättrad igen.
Analys Solvalla V75-6:
Ranking: A: 1-2-10. B: 6-7-5-12-9. C: 4-8-11-3.
Spetsanalysen: Explosive de Vie tror jag håller ut Shadow Woodland sida vid sida och ser ingen direkt anledning för Jim Oscarsson att släppa sedan.
Loppanalysen:
En fin silverfinal där jag lyfter fram tre hästar med lite bättre chans än resten och gör en utgångsgrupp av dessa. Tipset till 1 Explosive de Vie som det blev mycket surr om efter en snygg andraplats bakom Nuncio i starten innan. Fyraåringen har gått bra mot tuffa hästar en längre tid och har helt klart kapacitet att vinna i silver. Senast blev han störd till galopp i starten, men från innerspår är det nog mindre strulrisk och jag tror att han spetsar.
Explosive de Vie har också gjort många bra lopp i spets och jag tycker inte att det finns någon anledning för Oscarsson att släppa till värsta motbudet. Bra vinstchans om det inte blir för tuff körning.
2 Shadow Woodland stod för en grym avslutning senast som tvåa bakom Venkatesh och jag hade runt 07,5 sista 600 m. Han är snabb ut och bra i spets, men risk för svar invändigt och då ska han inte vara klar favorit i alla fall även om han fungerar även bakifrån. Skulle han ta sig till spets eller bli släppt dit är det självklart bra vinstchans.
Med tuff körning i täten kan formstarke 10 Venkatesh ta en ny spurtseger. Han såg grymt laddad ut vid vinsten senast och när han fungerar är han jäkligt bra helt enkelt. Han brukar fungera varannan gång, men kanske är det dags för ett trendbrott nu även om jag inte är så förtjust i kuskbytet.
Bakom dessa tre streckar jag fem bra hästar där deras utgångslägen kan ställa till det. 6 Coldtown är en kämpastark tuffing som höll starkt från dödens senast, men risken är nog stor att det blir ett liknande tungt lopp igen och då är det tufft att vinna. Allra bäst är han trots allt i ledningen och dit blir det svårt att komma.
7 Mind Your Face gick ett grymt slutvarv som tvåa bakom Allaballakaitoz näst senast, men senast blev det tidig galopp. Därmed har han inget riktigt lopp i kroppen på länge och tränaren är rädd att det fattas lite till toppformen av den anledningen. Barfota runt om nu är däremot ett klart plus.
5 Aristocat Boko har en vass spurt med rätt lopp och trivdes fint med Takter senast. 12 Montdore är urstark och körs säkert fram direkt om tempot bedarrar, men även om han ofta plockar ner ledaren är det tufft att stå emot hästar som fått snällare lopp.
Sista strecket till 9 Bear Dancer trots att han har bakspår och går bäst i spets. Han ser dock väldigt formstark ut för dagen och Goop vågar man knappt räkna bort oavsett häst för dagen.
Analys Solvalla V75-7:
Ranking: A: 6. B: 2-8-10-3-4. C: 7-5-9-11-1-12.
Spetsanalysen: Nadal Broline kan öppna bra om han laddas, men inte säkert att Ohlsson chansar på det med spår långt in på vingen. Jag tror att Gigant Proud kan ta sig förbi för att sedan vilja ha en bra rygg. Jag spelar på att Dominator hinner före favoriten fram och kör till spets. Även Stay Alert är hyfsat snabb, men han vill också ha ett rygglopp.
Loppanalysen:
Bronsdivisionen avslutar och det med omgångens klart störste favorit 2 Nadal Broline. Det här är en riktig kanonhäst som är mycket svårslagen i klassen när han fungerar. Senast fick han ge sig från dödens på kapable Ni Talar Bra Latin men prestationen stiger i värde eftersom han hade halsproblem den dagen. Det innebär att han har stått över en del jobb efteråt och man får nog säga att det finns lite frågetecken för dagsformen även fast Reijo låter nöjd.
Att spika den här storfavoriten med frågetecken för dagsformen känns inte så intressant och jag ser stort spelvärde i att gå emot. Redan i somras trodde jag faktiskt mycket på 6 Dominator mot Nadal Broline, men då blev det galopp direkt från innerspår bakom bilen. Efter det har femåringen gått bakifrån tre gånger och gjort bra lopp även fast han är ganska trög i ryggar.
Dominator kan öppna bra bakom bilen om han kliver iväg och från spår sex bör det inte vara någon galopprisk., Jag tror att han kan haka på invändige Gigant Proud bra första biten och sedan få överta täten av denne. Min känsla är att Dominator är en riktigt vass spetshäst som inte gärna släpper någon förbi sig och fyra segrar av fyra möjliga från ledningen stärker min teori.
Om Nadal Broline inte är helt på topp tror jag inte att han plockar ner Dominator i spets och att då få 10 procent på spiken mot 67 procent på favoriten lockar ju rejält i en jackpotomgång som denna. Fräck spik!
8 Mc Steamy är kanske lite ojämn, men har hög högstanivå och skulle han komma till från sämsta läget är han inte ofarlig. Dock rätt långsam ut och riskerar strul och vida spår i början. 10 Buzz Mearas var riktigt läcker vid spetssegern senast, men hade bättre förutsättningar då och får det jobbigare nu. 3 Order to Fly och 4 Sorbet är också bra för klassen, men det känns inte riktigt som toppform på Order to Fly för dagen och Sorbet är nog lite för långsam från start ospeedig till slut för att hinna runt hela fältet.
Singelstrecken:
2 Space Photo (V75-2) ser riktigt fin ut för dagen, bör ta hand om ledningen och blir svårfångad om han inte får för hårt tryck under vägen. Kul spik i ett annars öppet lopp med många bra hästar.
6 Dominator (V75-7) har vunnit på bra sätt utan att kanske glänsa på slutet, men jag tror att han växer minst en klass i spets och ger honom bra chans att komma dit efter en bit. Blir nog svårfångad även för favoriten sedan och är ett fräckt spikförslag.
Utgångarna:
5 Mescal (V75-4) har sett fin ut i två starter efter uppehåll och kommer han till spets är det bra segerchans. Dubblas med tuffe 7 Be Spontaneous som bör vara bättre nu jämfört med senast.
1 Explosive de Vie (V75-6) ser väldigt fin ut för dagen och gör bra lopp varje gång. Bra spetschans och kan leda hela vägen om det inte blir för tuff öppning. 2 Shadow Woodland avslutade mycket vasst senast och är given liksom spurtvasse 10 Venkatesh som alltid är svårslagen när humöret är det rätta.
Prisvärda hästar:
9 Fleetfoot Hanover (V75-1) är mycket vass på speed och kan få det perfekt serverat bakom hästar som vill till ledningen. Tränar starkt och är bortglömd.
9 Global Money (V75-3) är lite ojämn, men mycket kapabel och sätter stallkompisen fart på loppet så kan det lösa sig fint.
12 Eagle Shot (V75-5) toppspurtade som tvåa bakom storfavoriten Balero Mearas senast och har han lite tur från det här svåra läget kan det bli revansch.
Överspelade:
4 Youana (V75-1) var toppfin senast, men långt mellan starterna nu och siktas mot SM om två veckor. Skor på dessutom och når knappast ledningen.
2 Nadal Broline (V75-7) är en topphäst, men 65-70 procent på en häst som var sjuk senast och riskerar ett tungt lopp får favoritspelarna behålla. Lågt spelvärde.
V75-systemet: (Skrivs på två kuponger, minst en A-häst måste vinna för chans på sju rätt).
1,3,4,6,9 (res 5,10) 2 Space Photo (res 6,1) 2,3,4,5,9 (res 7,8) A: 5,7. B: 1,2,4,6,9,10,13,14,15. (res 8,3) 1,2,4,5,8,10,11,12 (res 9,7) A: 1,2,10. B: 5,6,7,9,12. (res 4,8) 6 Dominator (res 2,8)
Kupong 1: 5 x 1 x 5 x 9 x 8 x 3 x 1 = 5400 rader Kupong 2: 5 x 1 x 5 x 2 x 8 x 8 x 1 = 3200 rader
Totalt: 8600 rader = 4300 kr.
DD-spelet:
2 – 6 x 350 kr 1,10 – 6 x 200 kr = 400 kr 6,7 – 6 x 100 kr = 200 kr 5 – 6 x 50 kr
Totalt: 1000 kr.
/Berglund
Skriven av
Redaktionen på Travnet består av ett engagerat team av skribenter, reportrar och travintresserade med lång erfarenhet av både sportjournalistik och spelrelaterad bevakning. Vi bevakar travsporten i Sverige och internationellt med ett nyhetsdrivet fokus, där vi rapporterar om allt från stora tävlingsdagar och klassiska lopp till vardagen i stallmiljöerna.
Vårt mål är att ge läsarna en snabb, relevant och trovärdig bevakning av travets alla delar – hästar, kuskar, tränare, banor och nyheter från sporten i stort. Vi arbetar löpande med analyser, intervjuer och reportage som ger både djup och sammanhang, samtidigt som vi håller ett högt tempo i nyhetsflödet.
Travnet-redaktionen drivs av nyfikenhet, noggrannhet och ett genuint intresse för travsporten, där vi alltid strävar efter att vara nära händelsernas centrum och leverera innehåll som både informerar och engagerar.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
CASINO
















