Bevakningen presenteras av
Spelkrönika V75 Gävle 19/5!
V75 i Gävle så här helgen före det stora slaget på Solvalla nästa vecka. Gävletravet gillas skarpt, men tyvärr har högutdelningarna uteblivit de senaste gångerna V75 körts där. Nu tycker jag däremot att det ser småknepigt ut och jag kan faktiskt inte säga att en enda av favoriterna på förhand ser superstark ut.
ATG flaggar för att det är jackpot, men sanningen är väl att det är ”halv jackpot”. I söndags på Bjerke blev det ingen utdelning på femmorna, men det är bara de svenska insatserna i den potten som går vidare till Gävle. Drygt sex miljoner extra finns i sjurättspotten och det är i alla fall bättre än ingenting.
Gävle har en av landets bästa och snabbaste banunderlag och blir det uppehållsväder som förväntat så kan vi räkna med en ”självspringande” bana och snabba tider. Upploppet är också kort och ledningen brukar vara väldigt mycket värd.
Analys Gävle V75-1:
Ett sprinterlopp som för ovanlighetens skull i denna klass körs över 1609 meter. Det gynnar favoriten 1 Janthom Kåpe som därmed får lättare att försvara ledningen från innerspår. Han är riktigt startsnabb och har vettig chans att hålla ut Renate Bowl den första biten. Jag är däremot inte alls säker på att han håller hela vägen. Femåringen har visat lite tråkiga tendenser att bromsa till sista biten och senast höll han på att åka dit sista biten trots klent motstånd. Här kan det också bli bra tempo hela vägen eftersom Cobbys Nikondeluxe ska gå med helstängt huvudlag och jag har sett den hästen rusa på i lopp tidigare. Han kanske kan sänka Janthom Kåpe som hur som helst är alldeles för stor favorit.
Min givna idé är 7 Disney Tooma och med ett bättre startspår hade jag nog spikat. Den här hästen är snabb och visade fin form med en rapp avslutning efter sen lucka senast. Han kan öppna snabbt och lyckas Ulf Ohlsson slinka ner i ett bra slagläge och inte blir hängande tror jag att det blir seger. Mycket streckvärd till 10-15 procent.
5 Renate Bowl har visat toppform under våren, men blev för hetsig i ledningen i V75 senast och tappade spänsten 200 kvar. Kort distans passar nog henne bättre och allra bäst är hon säkert med ett rygglopp. Hon är snabb nog för att utmana favoriten från start, men får svårt att komma förbi när starten går vid 1609 meter. Farlig med rätt lopp.
4 Super Robban är en rejäl hemmahäst som kan skrälla. Han har helt rätt inställning och kan duga om han slipper göra grovjobbet själv.
11 Oppoppopp är också rejäl och visade fin form senast när han vann från utvändigt ledaren i en snabb avslutning. Läget är jobbigt över kort distans i Gävle, men eftersom det mycket väl kan bli överpace i loppet så kan han komma in i matchen. 10 Star Brodde med första Björn Goop och formstarka 6 Nova Sky kan också skrälla med klaff. Ganska öppet lopp och jag har hyfsad skrällkänsla.
Analys Gävle V75-2:
Ett långlopp i lägsta klassen och hårt betrodd är 7 Valnes Ali. Han har visat bra styrka, men är inte helt okomplicerad och ligger ibland på lite väl mycket i loppen. Han är inte heller någon startblixt och riskerar att bli hängande från start. Kan vinna, men väl hårt betrodd.
6 Diaz A.E. är startsnabbare än favoriten och med Örjan från springspår är spetschansen vettig. Han tappade dock travet och galopperade i sista kurvan senast och känns lite svårbedömd. Jag tycker inte att han ser ut som en stjärna och som hårt betrodd är han också bara en av flera.
Given förstahäst för mig och utgångshäst på spelförslaget är 9 Divine Razz som visat hög kapacitet för klassen vid några tillfällen. Näst senast visade hon både bra styrka och fin vilja när hon kom tillbaka och kontrade ut To Be Sir och senast avslutade hon vasst som knappt slagen och såg lite rappare ut än tidigare. Hon gick då barfota runt om och verkade fungera fint på den balansen. Det blir barfota igen och nu förstärker dessutom Kaj Widell i sulkyn.
I den här klassen över lång distans oroar inte startspåret så mycket och utan strul på vägen tror jag att Divine Razz rundar allt.
Det finns även ett par mindre betrodda hästar som jag streckar tidigt på garderingslappen. 1 Kimbee Star är en fin travare som var tunt tränad inför förra starten och ska vara bättre med loppet i kroppen. Han öppnar snabbt och får ett bra lopp på innerspår. Jag tror inte att ledningen är optimalt för honom över lång distans och gissar att kusken släpper om han håller ut de övriga. Farlig med fritt till slut.
3 Free To Dance har tidigare besegrat Valnes Ali regelrätt och han är dessutom ganska rapp ut. Nu ska han gå med helstängt huvudlag för att bli ännu snabbare första biten och kommer han till ledningen har han visat att han sträcker på sig bra.
5 Matrix Revolution är en ganska liten oansenlig häst, men formen är fin och han fick chansen för sent i V75 senast. Det är en viss galopprisk från spår fem, men felfri kan han vinna.
Jag streckar även några skrällar till i ett lopp som är öppet bakom min förstahäst.
Analys Gävle V75-3:
En final i gulddivisionen som körs över 1609 meter och vinnaren kan nog räkna med en inbjudan till Elitloppet. Jag antar att många är sugna att vara med och ladda och det kan bli en riktig fartfest.
Favorit blir 3 Caballion som det stimmas rejält om nu när han ska gå barfota runt om för första gången. Slår det väl ut så kan han ha en riktig topprestation på gång och då är han tuff nog att slå dessa hästar från dödens. Han hade troligen slagit Sanity senast om inte Ove A Lindqvist svarat med en chanslös häst och helt klart duger han i eliten. Kort distans är dock knappast någon fördel och jag vill inte heller gå rätt ut på en häst som har tappat travet till slut i båda sina årsstarter.
Jag streckar Caballion i mitt tvåhästarslås, men ger tipset till 7 Alvena Pele som är den jag tror tar hand om ledningen. Han blev för pigg från start senast och hoppade direkt, men det har hänt någon gång tidigare och är inte så mycket att oroa sig över. Han har annars sett fin ut i årets starter och Lennartsson är nog sugen på att visa att det här är en häst för Elitloppet. Trots spår långt ut på vingen, vilket är extra svårt över 1609 meter, tror jag att han är snabb nog att speeda förbi de invändiga mot första kurvan och ta hand om ledningen.
Alvena Pele är obesegrad i Gävle efter två starter och på ett snabbt banunderlag blir han inte lätt att fånga in. Med dessa två streck är det bra chans att ha spetshästen och dödenshästen och då tror jag att någon av dessa vinner loppet.
Bakom är det vidöppet och om jag skulle gardera vidare hade jag tagit med alla. 10 Wishing Stone sköt till bra senast och visade att han går bäst med ett smyglopp på lång väntan. Svårt att få till det perfekt från det här läget kanske och lätt hänt att det blir för långt fram. Med högt tempo och en bra rygg kan han dock säkert avsluta ettrigt och bli segerfarlig.
8 Brioni avgjorde säkert från rygg ledaren utan att det sprudlade om honom. Han har inte visat den rätta toppformen ännu i år och kanske börjar den här nioåringen bli lite mätt? Jag tror nog att Lövgren är nöjd med hästen i alla fall eftersom han redan har tackat ja till Elitloppet och därmed blir resultatet den här gången inte det viktigaste. Han var fyra i det här loppet förra året från samma utgångsläge och det kan nog bli något liknande igen.
6 Dileva Käll är en intressant utmanare och hon var enormt fin i årsdebuten senast. Visserligen slog hon mycket enklare hästar (Justfixit tvåa) men hon såg väldigt löpsugen och laddad ut och mer framåt än i fjol. Dileva är våldsamt startsnabb med helstängt huvudlag, men Peter G Norman säger att han tänker köra med öppet den här gången eftersom han inte vill att hon ska vara med i någon tokkörning från start. Det kan bli problem att komma till därmed, men om Ohlsson löser detta och ger Dileva ett fint rygglopp är hon inte slagen på förhand. Ett kul bud om man garderar.
2 Micro Mesh var fin i försöket på Bjerke, men lite sämre i finalen. Från ett bra läge lär han öppna snabbt och därmed få ett bra lopp. Inte heller borta.
4 Reven d’Amour såg helt okej ut senast (bröt som vanligt) och fick ett nyttigt lopp i kroppen. I stall Larsson brukar man ju tjata om att Reven är bättre än Caballion över kort distans och nu är denne favorit och Reven sist på strecken... Ny kusk brukar också vara bra på Reven.
5 Yield Boko ser fin ut för dagen och nu blir det helstängt huvudlag och full laddning. Inte helt slagen.
1 Timetosaygoodbye tror jag däremot inte räcker trots att han får ett fint lopp och 9 Prince Tagg verkar formlös och får svårt från bakspår.
Analys Gävle V75-4:
Ett treåringslopp med 100.000 kr till vinnaren, men trots det bara nio hästar till start och ingen högre klass heller. Jag har (och många med mig) bara sett en häst här som ser ut att kunna hävda sig i årgångsloppen och det är Stefan Melanders fine Donato Hanover-son, Nato Dream. Han satt fast med allt sparat i debuten och vann sedan på bra sätt från dödens. Senast fick han återigen gå fram utvändigt ledaren, men när tempot höjdes i sista sväng började han slarva med travet och kunde inte köras för fullt.
Fungerar Nato Dream och Melander kör offensivt bör han bara vinna det här loppet, men ”Tarzan” till nästan 80 procent från bakspår i V75 skriker ju inte spelvärde precis...
Det verkar också som att ”alla” tipsexperter använder Nato Dream som spik i omgången eftersom det är svårt att hitta vettiga favoriter och det gör inte heller spelvärdet högre.
Jag tror ju dock att Nato Dream löser detta, men nöjer mig med att spela utgång och har därmed läge för härligt rens om min andra utgång har levererat som önskat.
Bakom favoriten räknas 7 Astoria Amour tidigt. Hon ser lite tunn ut, men var uppåt vid segern senast och nu ska hon dessutom lättas rejält i balansen och gå med urryckare för första gången. Från springspår är det vettig spetschans och får hon bestämma tempot kan hon hålla hela vägen.
3 Helios du Gull är också ute efter ledningen och körs säkert där om han kommer dit. Han har inte startat på nästan två månader, men har siktat hit och tränat starkt. Nu blir det dessutom helstängt huvudlag som han hade när han var nära att vinna på Solvalla näst senast och hemmahästen är ett tidigt bud.
9 Quadrupedans visade ganska bra fart som tvååring, men travade lite knepigt. Senast såg hon bättre ut barfota och tillägget här tror jag inte betyder så mycket i verkligheten. Hon är startsnabb och säkert uppe rygg på favoriten före första kurvan. Kan få ett perfekt lopp då och kanske speeda förbi till slut.
Övriga tycker jag är sämre, men det är vanskligt att bedöma så här orutinerade hästar och mycket kan hända på kort tid. På garderingslappen streckar jag därför alla som startar och hoppas på en skräll om Divine Razz har vunnit V75-2.
Analys Gävle V75-5:
V75 norr om Dalälven då är det kallislopp som gäller. Gunnar Wallbergs minne körs över kort distans vilket ställer till det lite för bästa hästen 12 Stamping. Han börjar annars hitta formen med tre lopp i kroppen och senast spurtade han bra som trea en bit bakom Hallsta Lotus. Nu är motståndet enklare och han kan runda allt, men han är fortfarande mer stark än snabb och strular det bara lite på vägen kan han få för långt fram. Givet streck men inget att lita på.
Ett betydligt bättre läge har 1 Jenny R.G. som också blir hårt streckad. Hon har sett jättefin ut i starterna på slutet och höll undan 20 meter för Stamping över full distans näst senast. Hon kan öppna ganska bra från start, men får svårt att hålla ut Voje Nido och lär nog köras lite på chans bakom. Får hon luckan i tid så är det vettig segerchans. Tippas.
Tuffe 10 Odin Tabac är också ett tidigt segerbud. Han har gått okej i två starter i år, men kan bättre och tränar riktigt fint nu. Jag gissar också att Håkan Wallberg är extra sugen att vinna pappa Gunnars minneslopp på hemmaplan. Odin Tabac tål att göra en del grovjobb själv och missgynnas inte så mycket av bakspåret i sig.
Två skrällar ska också med och 5 Snygg visade bra form som tvåa bakom Lix Mollyn senast. Spåret kan ställa till det men felfri duger han i klassen.
4 Bongsbofax var seg i årsdebuten senast, men kan mycket bättre och kort distans och framspår är hans melodi. Har Persson fått honom i form med bara ett lopp i kroppen kan han skrälla.
6 Voje Nido är startsnabb och från springspår den mest trolige ledaren. Han var dock blek senast och har haft halsproblem efteråt. Knappast någon toppform alltså och kämpaglöden brukar inte heller vara den bästa. Jag står över honom liksom 8 Rino Dox som inte heller verkar vara på topp för dagen och kort distans och snabba sommarbanor är inte riktigt hans grej.
Analys Gävle V75-6:
Ett ganska ojämnt lopp där ungefär halva fältet ses med segerchans. Stor favorit är 2 Inhibited som är van lite tuffare motstånd och normalt sett ska duga bra här. Han har dock fortfarande inte vunnit lopp sedan Elitloppshelgen förra året och vid flera tillfällen efter det har han visat dålig vilja. Näst senast hakade han på okej som tvåa bakom Donttellmewhatttodo, men tog ändå inte i så det knakade till slut. Senast blev han för het utvändigt ledaren och den starten kan man glömma. Då gick han med helstängt huvudlag, men nu blir det halvstängt som näst senast.
Här finns chansen att Inhibited får överta ledningen av Terrible Trick och då kan han givetvis vinna, men för mig känns han iskall att gå på som storfavorit med tanke på hur sällan han vinner lopp. En av flera.
Jag lyfter i stället upp 3 Jeppas Hugo som etta i rankingen och han har gått klart bra i två starter efter uppehåll. Senast fick han fritt för sent, men sköt till fint som tvåa bakom Belgrado. Han är snabb ut och kommer han förbi Inhibited kan det bli ledningen. I spets trivs han fint och det blir dessutom barfota runt om den här gången vilket är ett plus. Jeppas Hugo är oansenlig och ingen storstjärna, men på form och spets är han en rolig tipsetta till runt 20 procent.
9 Lilljeppe ska också med tidigt om man garderar. Han ser klart fin ut för dagen och spurtade också vasst som trea efter en sen lucka där Jeppas Hugo var tvåa. Barfota fram funkar också fint för dagen och när Lilljeppe är fräsch duger han bra i klassen. Viljan är det lite si och så med sista biten ibland, men det hänger nog mycket ihop med hur fräsch han är. Första Björn Goop är givetvis intressant, men just därför blir han också lite väl hårt streckad. Risken finns att Björn kör för offensivt med Lilljeppe som måste smygas och köras på chans och då tror jag inte att han vinner. Bra dock med rygg på favoriten och kan bli perfekt framdragen om denne inte får överta.
11 Main Kronos är också van vid lite tuffare motstånd och han avslutade helt okej senast efter att ha kommit snett in i loppet. Han fungerar bra bakifrån och kan vinna om tempot i täten blir högt.
7 Goofy Bermon var knappt slagen av fjolårets derbyvinnare Beau Mec senast och visade fin form efter genomklappningen näst senast. Goofy har gått bra i skymundan i ett par V75-lopp i år och kan överraska om Alsén får till styrningen från ett svårt startspår. Det kan bli helstängt och barfota runt om nu och det är givetvis extra spännande.
1 Jaguar Broline är också bra nog att vinna om han får chansen. Han har blivit bättre från start, men bör ändå få svårt att hålla upp innerspåret mot Jeppas Hugo och Terrible Trick. Senast fick han inte fritt men såg väldigt laddad ut och formen verkar god. Sex streck är mycket starkt.
Analys Gävle V75-7:
Omgångens avslutas med en silverdivision där 11 Friction blir klar favorit trots ett svårt utgångsläge. Han har ju varit fantastiskt bra och gjorde återigen en stark prestation som tvåa bakom Up Date Hoss senast. Han värmde dock tveksamt då och slarvade också med travet i loppet och kanske börjar bli lite sliten av många tuffa lopp? Nu pratar Stefan Melander också om att kanske plocka av skygglapparna och då brukar inte Friction vara lika framåt.
Jag är inte så sugen på att gå på Friction med dessa förutsättningar och väljer i stället att spika emot. Det här blir en liten chansning med tanke på utgångsläget, men synintrycket på 8 True Advantage senast var så mäktigt att jag måste gå på det. I det tuffa stoloppet i Åbys extra V75-omgång såg det ut som att True Advantage var på väg att blåsa runt Tamla Celeber och gänget när Björn Goop vred på ut på sista bortre långsidan, men tyvärr blev det galopp 700 kvar när det såg ut att gå lite för fort. Efter galoppen avslutade hon 1.09 sista halvvarvet och var riktigt bra.
True Advantage kan öppna snabbt bakom bilen och om Björn Goop väljer den taktiken är det inte omöjligt att hon får överta täten efter ett halvvarv och då blir hon inte lätt att slå. Den här femåringen är ju väldigt stark och tuff och tål även andra upplägg och bara det inte strular för mycket så tror jag att hon kan vara bäst till slut här. I en knepig omgång utan riktigt starka singelstreck är hon mitt roligaste förslag.
Bakom min idé är 2 La Bellouet ett tidigt bud. Hon har visat bra form på slutet och även öppnat riktigt bra med helstängt huvudlag. Hon är knapp spetsfavorit från det här läget och kan vinna om hon får bestämma tempot eller släpper och får lucka till slut.
7 Francais du Gull har inte övertygat på slutet och hade tydligen druckit dåligt på Åby senast. Jag tyckte inte han var så märkvärdig gången innan heller och han måste rycka upp sig om det ska bli seger på hemmaplan. Lindegren låter dock nöjd och om femåringen trycks av är han rejält startsnabb. Tänkbar vinnare men jag har inte den rätta känslan för honom.
6 Rano hängde med godkänt i V75 senast och är uppåt i form. Han kan också öppna snabbt och Ohlsson lär ladda för position. Kan duga om Melanders duo kommer bort.
Berglunds Bästa:
8 True Advantage (V75-7) såg grym ut innan och efter galoppen senast och är nog helt på topp för dagen. Tuff tjej som krossar allt om det inte strular från spår åtta.
9 Divine Razz (V75-2) har fin kapacitet och såg rappare ut barfota runt om senast. Kuskförstärkt nu och gillar lång distans. Bra chans.
7 Disney Tooma (V75-1) såg formstark ut senast och kan mycket när formen sitter där. Bortglömd men bra chans om han kommer till från start.
7 Alvena Pele (V75-3) har gjort bort sig på slutet, men är nog i bra slag med tanke på nästa helg. Vettig spetschans trots spåret och i täten blir han svårfångad över kort distans.
3 Jeppas Hugo (V75-6) har visat fin form i årets starter och ska dessutom gå barfota nu. Räcker långt i ett lopp utan riktiga kämpar och är ett roligt speldrag.
Berglund Baissar:
1 Janthom Kåpe (V75-1) har visserligen spetsläge vilket är mycket värt i Gävle, men han är för trist sista biten för att tro helhjärtat på i V75. För stor favorit.
11 Friction (V75-7) är bästa hästen, men han såg inte som bäst ut senast och kanske börjar bli lite sliten efter många tuffa lopp. Blir det också ändring av huvudlag nu så kan han vara illa ute från bakspår.
Ranking av alla lopp och spelförslag finns om man klickar på "Dagens tips" längst upp på travnet.se. Rankingen återfinns under respektive loppflik.
Skriven av
Redaktionen på Travnet består av ett engagerat team av skribenter, reportrar och travintresserade med lång erfarenhet av både sportjournalistik och spelrelaterad bevakning. Vi bevakar travsporten i Sverige och internationellt med ett nyhetsdrivet fokus, där vi rapporterar om allt från stora tävlingsdagar och klassiska lopp till vardagen i stallmiljöerna.
Vårt mål är att ge läsarna en snabb, relevant och trovärdig bevakning av travets alla delar – hästar, kuskar, tränare, banor och nyheter från sporten i stort. Vi arbetar löpande med analyser, intervjuer och reportage som ger både djup och sammanhang, samtidigt som vi håller ett högt tempo i nyhetsflödet.
Travnet-redaktionen drivs av nyfikenhet, noggrannhet och ett genuint intresse för travsporten, där vi alltid strävar efter att vara nära händelsernas centrum och leverera innehåll som både informerar och engagerar.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av









