Travnet
Travnet+

Propulsions mäktiga besked i Prix de Bourgogne

ANNONS
Breeders Course

Propulsion är redo för Prix d’Amérique. Daniel Redéns kanon såg riktigt fin ut när han från spets enkelt kunde ta hem segern i Prix de Bourgogne.

Det ser mycket spännande ut ur svensk synvinkel inför Prix d’Amérique om en månad. Efter att Readly Express hemfört Prix Ténor de Baune i jul, var det på nyårsafton dags för Propulsion att säkerställa en plats i superloppet sista söndagen i januari.

Och det var ett högst övertygande besked som Propulsion lämnade. Med Örjan Kihlström i sulkyn tog han, här i sin tredje start efter uppehållet, en säker seger från ledningen.

– Jag har känt att han har blivit allt bättre, men han är inte på topp ännu, det ska han vara i slutet av januari. Men nu har vi kvalat in och kan ge honom ett snällt lopp i Prix de Belgique, så kommer han att vara helt på topp när det är dags för Prix d’Amérique, sa en belåten Daniel Redén efter loppet.

Örjan Kihlström var resolut från början och körde fram Propulsion till ledningen. Efter att de första 600 avverkats i 07,5-tempo tog Briac Dark kraftig sats i spåren och pressade sig förbi, men Propulsion vreds direkt ut för att förnyat överta taktpinnen.

Efter det kunde ingen rucka på Propulsion som fortsatte i tufft tempo, första 1100 klockades strax över 1.09. Björn Goop avancerade fram Anna Mix till dödens och såg till att hålla tempot uppe, men stoet mattades till slut och kom i mål som sjua.

Bold Eagle, som gjort loppet som trea i andraspår följde med i rygg på Bélina Josselyn mitt på den sista bortre långsidan och ur sista sväng fick titelförsvararen full marsch-order av Franck Nivard.

Men det var för sent. Propulsion lämnade fältet med några längder, Bold Eagle avslutade rappt i spåren men segern var helt ohotad. Klockorna stannade vid 1.10,5a över 2100 meter – loppets näst snabbaste segertid.

Propulsion belönades med 54 000 euro i förstapris, men framför allt då en helt säkrad plats i Prix d’Amérique, ett lopp som han slutade fyra i förra året.

Bold Eagle noterades alltså för en ny förlust, men levererade ändå en god insats genom sin kvicka avslutning, ”Örnen” slutade tvåa, en tiondel efter vinnaren. Klar för Prix d’Amérique för andra året är också Briac Dark (10,8) som för Matthieu Abrivard säkert höll till tredjepriset från rygg ledaren.

PdA-klara Billie de Montfort (10,9) fixade fjärdepriset efter en invändig resa. Klart positiv som femma var Day or Night In (11,0) som för Johan Untersteiner spurtade riktigt starkt från ett tråkigt utgångsläge. Sexa, på samma tid, slutade Bélina Josselyn.

Lionel, körd av Göran Antonsen, gjorde loppet som fjärde häst och fick aldrig helt fritt spelrum. Fuxen gick över mål med till synes mycket krafter kvar som åtta på 1.11,1. (Foton: ALN).

Du kan se loppet här.

Missa inte
Travnet+
med unika tips
Bold EaglePropulsion
Nästa artikel