Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Positivt A-prov av Panne de Moteur i Elitloppet

Det dopningsprov Panne de Moteur lämnade i samband med sitt Elitloppsförsök är positivt, det så kallade A-provet visar på förekomst av Trimetoprim. Det står att läsa på travsport.se.

Den av Stefan Hultman tränade femåringen slutade oplacerad i sitt elitloppsförsök och skulle egentligen ha startat igen i V86-inledningen på Solvalla imorgon där hästen dock inte kommer till start. Svensk Travsport har inlett en utredning och nu ska även B-provet analyseras.     

Fakta om trimetoprim enligt info på travsport.se

Trimetoprim är ett antibakteriellt medel som används vid infektionstillstånd hos bland annat häst. I de svenska läkemedel för häst, där substansen finns, förekommer den alltid i kombination med en sulfasubstans för att bredda preparatets antibakteriella effekt. Substansen finns i ett flertal produkter avsedda för häst. Karenstiden vid normal dosering är 96 timmar.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;