
Lukas Svedin tävlar för Sverige i VM för amatörer nästa år. Foto: Leif Norberg, ALN
Lukas Svedin till VM - i Florida
Solvallas Lukas Svedin har blivit utsedd till Årets Amatörkörsven. Förutom utmärkelsen betyder det också att han representerar blågult i VM för amatörer – som avgörs i Florida.
30-årige Lukas Svedin hade ett starkt år i sulkyn i fjol – men ett ännu starkare år i år. Amatörkusken med licensen på Solvalla har vunnit 16 av sina 123 lopp under säsongen. Det har bidragit till att han i år har utsetts till Årets Amatörkörsven av Sveriges Travamatörers Riksförbund (STaR).
Därför blir det Lukas Svedin som tävlar för Sverige när VM för amatörer avgörs i USA, eller på Pompano Park i Florida närmare bestämt, den 22 till 26 februari nästa år.
- 2018 var ju ett sensationellt bra år för mig och att slå de siffrorna trodd jag aldrig skulle gå, men som det ser ut nu kan jag snygga till dem redan 2019. Men därifrån till att bli utsedd till årets amatör och få åka till Florida vågade man väl knappt drömma om, säger Lukas i ett pressmeddelande från STaR.
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Senaste nytt
Kolgjinis säljer kapabla starthästar
Igår kl 21:40Proffstränaren doms till böter – irriterad på förbundet
Igår kl 08:17Hambletonian riskerar att flyttas från USA
Igår kl 07:42Inför V75: Gunnar vill tvåla dit norrmännen igen
Igår kl 07:35Förbundet förändrar– för att fylla loppen
kl 13.47, 17 september 2025Nästa artikel