Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
V86

V86-tips: Tre vinnare jag lutar mig mot – ”Kan vara en chansspik”

Vad tycker du?0
Cyklist i blå och svart cykelkläder med blå hjälm och solglasögon, poserar framför en grön växtvägg.

Jörgen Westholm Foto: Sven Lindwall

Bevakningen presenteras av

Coolbet – bild

Dagens V86 avgörs på Färjestad och Gävle. Jag går rakt ut med tre spikar och har dessutom hittat flera intressanta drag bakom favoriterna.

V86-1

4 Time To Run tycker jag har en ganska spännande uppgift på pappret denna gången. Hästen kan öppna väldigt bra och spår fyra är ett väldigt bra spår på just Färjestad. Denna gången möter hon bara ston, vilket är positivt, och jag tycker att formen är bättre än raden.

1 Ajlexes Gourmand har fått ett spännande smygläge denna gången. Hästen tror jag kan komma iväg okej och skulle kunna få rygg på ledaren och en fin resa därifrån. Tycker hästen har fått en del jobb, vilket jag tror att de slipper denna gången.

5 Havana Heaven ska gå från kupor till norskt huvudlag denna gången. Kan gå.

Rank: 4-1-5-6-7-8-2-3-9-10

V86-2

1 Mireya Wibb har fått ett perfekt utgångsläge denna gången och jag tror att ekipaget ganska tidigt sitter i spets i loppet. Hästen har dessutom gjort det verkligen bra på den nya balansen med barfota runt om, vilket det även blir denna gången. Dessutom står hästen bra inne i loppet på startvolten.

3 I Love Sensation har varit ganska hårt betrodd men inte riktigt levererat ännu. Men från ett bra spår på volten, samt att Jepson hoppar upp i vagnen denna gången, tror jag att hästen kan höja sig några snäpp, vilket kommer behövas för en framskjuten placering.

6 Highland Frazer har bra form och kommer att få en fin resa denna gången.

Rank: 1-3-6-7-5-12-11-4-13-2-10-9-8

V86-3

2 Beautiful Disaster är jag stark på och tycker är en stark spik i omgången. Hästen gjorde en fin debut i ny regi senast och jag tror att detta är en bra häst, speciellt när hon får tävla i ledningen, vilket det borde bli denna gången. Hästen står fint inne i loppet och jag tror att ekipaget leder runt om denna gången. Spik.

10 Direction Face är en fin häst som inte fick ut sin potential i regi David Persson. De hade höga tankar om hästen, men det fungerade inte riktigt i loppen. Blir det lite fart på loppet skulle man kunna bjudas in i loppet.

5 A View To A Kill har ett fint utgångsläge och ska räknas tidigt i loppet.

Rank: 2-10-5-1-9-3-11-4-7-8-12-6

V86-4

5 Otto Palema tycker jag känns ganska spännande till denna start. Hästen kan öppna bra i volten och skulle kunna köra sig till ledningen. Hästen tar lite högertöm, så det vore bra för ekipaget om man kunde hitta ner till innerspåret. Jag tror att hästen har väldigt bra form för dagen.

8 Love To Know har fått en liten paus, men rapporterna verkar tyda på att hästen tränat bra och har bra form utan att kanske vara helt på topp. Tycker detta är en väldigt fin och stark häst, så jag tror att de kommer att sluta väldigt långt fram i loppet.

3 Aberama Gold gör det ofta väldigt bra och ska räknas tidigt bakom.

Rank: 5-8-3-4-9-7-2-6-1

V86-5

1 Brilliant Kid tror jag också kan vara en bra spik i omgången. Förutsättningarna är helt perfekta med innerspåret och den korta distansen. Jag tror att hästen har tillräckligt bra form för att leda detta lopp från start till mål.

2 Gordini Brick var väldigt bra i den senaste starten och hästen kan dessutom öppna väldigt bra. Men jag tror inte att man tar en längd på min tipsetta, och då tror jag att man väljer rygg på ledaren. Då krävs det lite tur om man ska få luckan in på upploppet.

7 Apollo Prophet Cal har ett tufft utgångsläge, men form finns.

Rank: 1-2-7-11-10-5-12-3-8-6-9-4

V86-6

2 Järvsö Karin tycker jag känns lite spännande denna gången. Hon har ett bra utgångsläge och dessutom ska Björn Goop köra hästen igen. Får hästen en bra resa tror jag att ekipaget slutar långt fram i loppet.

4 Remlov är ofta hårt betrodd och gör oftast väldigt fina lopp. Perfekt startspår denna gången och tycker absolut att hästen ska räknas väldigt tidigt i loppet. Har varit ifrån lite, men på grund av kunnandet ska hästen räknas.

12 Eskils Balder har jag följt länge och vill inte ge upp på honom denna gången.

Rank: 2-4-12-6-3-8-14-13-7-9-15-10-5-11-1

V86-7

9 In Thelligens blev en helt annan häst senast när man ryckte skorna på hästen. Hästen har en fin speed och stallet låter verkligen optimistiskt inför denna start och åker i angeläget ärende. Startspåret är väl det som oroar lite denna gången, men klarar hästen bara det så finns det fin form.

15 Knock Out Simoni är en stark häst som har en tuff uppgift på pappret, men jag tycker att hästen gör väldigt fina lopp. Hittar Magnus rätta ryggar kan de sluta långt fram i loppet.

5 Joker Godiva tror jag kommer att göra ett mycket bra lopp. Hästen känns på gång.

Rank: 9-15-5-12-3-1-13-2-10-7-6-11-8-14-4

V86-8

2 Lucille gick med skor senast och var då ute över en opassande distans. Känslan är att hästen kommer att göra ett mycket bra lopp denna gången på hemmaplan. Det blir lättning i balansen och första norskt huvudlag. Detta skulle kunna vara en chansspik om någon letar efter en sådan i omgången.

1 Haute Couture är ett väldigt fint sto som kör bort en etta i raden denna gången, så vi kan räkna med att hästen är i ordning till denna start. Innerspåret på Färjestad är inte det bästa, men känslan är ändå god angående vinstchansen.

4 Wise Emotions kan öppna väldigt snabbt och får en bra resa.

Rank: 2-1-4-6-10-11-9-7-8-12-5

Systemförslag

V86-1: 1, 4, 5, 6, 7
V86-2: 1, 3, 6, 7
V86-3: 2 Beautiful Disaster
V86-4: 3, 4, 5, 8
V86-5: 1 Brilliant Kid
V86-6: 2, 3, 4, 6, 8, 12, 14
V86-7: 1, 3, 5, 9, 12, 15
V86-8: 2 Lucille

840 kr

Skriven av

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Snacket

CASINO

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;