Bevakningen presenteras av
Juul-framgångar i danska Kriterium
Steen Juul använde sig av Knud Mönster som catchdriver då duon tog hem Danskt Trav-Kriterium med hästen Takethem under söndagen.
Dansk travsports nestor Steen Juul hade tre hästar med i finalen av det danska Kriteriet som avgjordes på Lunden. Det blev också en av dessa som bärgade segern.
Knud Mönster körde in From Above-sonen Takethem till viktoria på 1.14,4a över 2640 meter. En notering som innebar ett nytt löpningsrekord.
Takethem bjöd också på en strong prestation då han vann Kriteriet genom att trava i dödens på ledande andrahandaren Tano Bork.
Segern togs före Therumoursaidfire och tredjeplatsen till knappt favoritspelade Tumble Dust, tränad av Tomas Malmqvist och körd av Johnny Takter.
Förstapriset var 292 500 danska kronor.
Steen Juul å sin sida agerade själv gästkusk bakom den av Bo Westergård tränade Toffifee D. som tog hem segern i stonas danska Kriterium.
Vinnaren Toffifee D. (e Great Challenger) använde sig av segerreceptet ledningen från start till mål och skar mållinjen på 1.15,0a över 2000 meter.
157 500 danska kronor var segern värd.
Bo Westergård själv slutade trea med Treat Me Nice EP. Andrapriset snöts av Tango Bork.
Svensktränade var Trixi Östervang (Peter Untersteiner) som slutade sexa, samt oplacerade Tara, tränad av Tomas Malmqvist.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











