Travnet
Travnet+
Brenne Rön-olycka

Foto: ALN.se & Privat

Hästen som kraschade och vann - ny hos Pettersson

I somras fick nioårige Brenne Rön rubriker efter att ha varit med i en svår bilkrasch – och sedan vunnit lopp bara några timmar senare.
Nu flyttar miljonären från Jan-Olov Persson till Tomas Pettersson.
– Det är en spännande häst att få in, säger Tomas Pettersson.

Nioårige Brenne Rön (e. Horgen Tore) har gjort totalt 100 starter i karriären. 26 av dem har slutat med seger, och det har blivit 1,6 miljoner kronor insprunget.
Den mest uppmärksammade segern var dock inte den mest penningstinna – utan den senaste, på Hoting.

Han var med i den hästbuss som krockade på väg från Jan-Olov Perssons stall till Hoting, där kusken Marcus Lilius skadades.
Trots den vådliga kraschen fick Brenne Rön åka vidare med en annan transport till den ångermanländska banan – och där blev det succé.
Han hade skakat av sig dramatiken från tidigare på dagen och vann med Fredrik Plassen i vagnen, medan ordinarie kusken Marcus Lilius låg på Östersunds sjukhus.

Nu hos Pettersson

Hästen började sin karriär hos Sven Olav Weberg, gick därefter till Jens Kristian Brenne och har det senaste året tränats av Jan-Olov Persson.
Nu har han precis kommit till Bollnästränaren Tomas Pettersson.

Kjell Ung har ju lite hästar i träning hos mig, och jag tror att han ville prova ett miljöombyte för hästen.
– Nu ska vi försöka få Brenne Rön att acklimatisera sig och trivas. Det verkar vara en kvick och trevlig häst, men motivationen har kanske trytit lite. Det är förstås en liten utmaning att få till honom, och han kanske inte slår de bästa – men tjänar han bra pengar ändå är vi nöjda, säger Tomas Pettersson.

Nästa artikel