Bevakningen presenteras av
Miljonstoet avslutar tävlingskarriären
Björn Goop har firat fina framgångar i Frankrike under flera års tid. En av de hästar som lyckats riktigt bra därnere är sexåriga stoet Månskenstösen, men nu kommer besked att hästens tävlingskarriär är över.
Månskenstösen gjorde senaste starten i mitten på februari då hon slutade trea i ett montélopp på Vincennes med Andrea Roussel i sadeln. Hon gjorde sju starter under vintermeetinget i Frankrike denna säsong där hon kammade hem två fina andraplatser. Bägge dessa togs i monté och det är i den disciplinen som stoet visat sig trivas bäst i på fransk mark.
Nu kommer rapporter om att karriären är över för det sjuåriga stoet. Hon lägger tävlingsskorna på hyllan och ska gå till avel.
Månskenstösen tog sex segrar på 57 starter och sprang in 1 485 247 kronor.

Skriven av
Tobias Liljendahl är medarbetare och spelexpert på Travnet. Efternamnet känns så klart igen hos sonen till Reijo Liljendahl, som är uppväxt inom högsta eliten i travet. Han kommer bevaka nyheter, analysera loppen och ge initierad spelinformation.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av












