Who’s Who är fanbärare för det svenska laget när Grand Prix de l’UET avgörs på Vincennes den här fredagen. Kvällens innehåller också spännande race för tre- och femåringarna.
Pasi Aikios fyraårige kanon Who’s Who hade inga problem att följa upp segern i Svenskt Travderby med en ny seger också i uttagningen till Grand Prix de l’UET, eller Europa-derbyt. På fredag kväll körs finalen över Vincennes kolstybb. 200 000 euro tillfaller vinnaren, förutom Who’s Who är ytterligare fem hästar tränade i Sverige.
Björn Goop har en duo och kör själv Chianti, den andra försökvinnaren från Solvalla. Eric Raffin får förtroendet bakom Mellby Free. Debut på Vincennes gör Mikael J Andersson som kuskar Pär Hedberg-tränade Dream Night Palema. Jorma Kontio kör förstås Villiam, medan svensksextetten kompletteras med Short in Cash som får Christoffer Eriksson i sulkyn. Den stora utma-naren till Who’s Who, på förhand i alla fall, är högkapable fransmannen Earl Simon som tränas av Jarmo Niskanen.
Under kvällens ska avgöras även Europeiskt treårings-championat och dito lopp för femåringarna, båda har 45 000 euro i förstapriser. I treåringsloppet sitter Björn Goop åter upp bakom Sébastien Guaratos monstertalang Face Time Bourbon som ska tampas med bland andra Tomas Malmqvists Holy Water samt ettan och tvåan från det norska Kriteriet, Stoletheshow och Catherine’s Chevy.
Femåringschampionatet ser Björn Goops Super Nice i startlistan, Örjan Kihlström kör Moni Viking och mot sig får de bland andra österrikiske Elitlopps-hästen Orlando Jet och duktiga fransmännen Dijon och Django Riff (Foton: ALN).
Här är startlistorna:
Grand Prix de l’UET, 2100 auto
1 Dream Night Palema – Mikael J Andersson
2 Chianti – Björn Goop
3 Broadwell – Robin Bakker
4 Earl Simon – Franck Nivard
5 Who’s Who – Örjan Kihlström
6 Eridan – David Thomain
7 Esmondo – Jérôme Chavatte
8 Villiam – Jorma Kontio
9 Hooter Usa – Alexandre Abrivard
10 Mellby Free – Eric Raffin
11 Easy des Racques – Jean-Philippe Monclin
12 Short in Cash – Christoffer Eriksson
EM för treåringar, 2100 auto
1 Avalon Mists – Robin Bakker
2 Fly With Us – Eric Raffin
3 Mister F Daag – Alexandre Abrivard
4 Holy Water – Christoffer Eriksson
5 Follow You – Matthieu Abrivard
6 Catherine’s Chevy – Eirik Höitomt
7 Face Time Bourbon – Björn Goop
8 Zidane Grif – Franck Nivard
9 Stoletheshow – Erlend Rennesvik
10 Fric du Chêne – Gabriele Gelormini
11 Fabriz du Gite – Franck Ouvrie
12 Flocki d’Aurcy – Yoann Lebourgeois
13 Fortaleza – William Bigeon
14 Fifty Kalouma – Thierry Duvaldestin
15 Fighter Smart – Mathieu Mottier
EM för femåringar, 2100 auto
1 Orlando Jet – Rudolf Haller
2 Dijon – Romain Derieux
3 Moni Viking – Örjan Kihlström
4 Dragon des Racques – Alexandre Abrivard
5 Wotan Casei – Gerhard Mayr
6 Unicorno Slm – Jean-Philippe Monclin
7 Django Riff – Yoann Lebourgeois
8 Super Nice – Björn Goop
9 Doberman – Franck Nivard
10 Daska de l’Océan – Karl Champenois