
Fort Knox kan inte vara med i E3-finalen nästa helg. Foto: Leif Norberg, ALN
Fort Knox får stå över E3-finalen
Jättelöftet Fort Knox har kvalat in till finalen av E3 nästa lördag, men redan nu står det klart att det inte blir någon start.
Den av Pasi Aikio tränade Fort Knox hålls som en av landets mest lovande treåringar och stod inför söndagens uttagningar till de långa E3-finalerna som obesegrad i fem starter. I loppet blev det förvisso förlust, tvåa bakom Bythebook, men väl en finalbiljett.
Den platsen kommer dock Fort Knox att tvingas avböja. Efter en genomgång av veterinär berättar tränaren för Sulkysport att hästen kommer att strykas till finalen i Eskilstuna den 29 juni.
- Vi har redan gått igenom honom med veterinär och det blir ingen start. Vi hittade inga större grejer, men tillräckligt för att vi var tvungna att hjälpa honom lite, säger tränaren Pasi Aikio till Sulkysport.
Läs även: E3-kval: Trio för Båth – Belker snabbast
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Senaste nytt
Proffstränaren doms till böter – irriterad på förbundet
Idag kl 08:17Hambletonian riskerar att flyttas från USA
Idag kl 07:42Inför V75: Gunnar vill tvåla dit norrmännen igen
Idag kl 07:35Förbundet förändrar– för att fylla loppen
Igår kl 13:47Djuses stjärna möter Idao de Tillard
Igår kl 07:56Nästa artikel