Bevakningen presenteras av
Ett delikat dilemma
Vilken maffig uppvisning som Delicious U.S. bjussade på i Bollnäs härförleden! Det sexåriga stoet traskade runt Bollnästravets oval på magnifika 1.08,6a över 1640 meter.
En notering som innebar ett nytt världsrekord alla kategorier för ston över tusenmetersbana. Blott Giant Diablo har som vinnare varit snabbare bland stona: då hon 2007 travade en tiondel snabbare vid vinst på milebanan The Red Mile i Lexington.
Nämnas bör att Shake It Cerry faktiskt noterats för 1.08,2, fast inte som segrare. Det som tvåa bakom Jl Cruze tidigare i somras. Även det på en milebana: Meadowlands.
Men nog om detta.
Det är en annan fråga som orsakat mitt dilemma.
Nämligen: Vad heter hästen egentligen?
I Svensk Travsports databas står hon registrerad som Delicious U.S. Fast egentligen är hon ju döpt till enbart Delicious (som de flesta också kallar henne i ”dagligt tal”).
Suffixet U.S. kommer från Svensk Travsports regelverk där förkortningen, i detta fall U.S., adderas till ett hästnamn för att särskilja dem från andra hästar vilka bär, eller har burit, identiska namn. (Ett annat exempel bland många är till exempel finskfödda She Loves You F.I.).
Vilka är då dessa hästar som tidigare burit namnet Delicious, vilket orsakar att den nuvarande travdrottningen tvingas bära detta nesliga extra tillmäle?
En sökning i Svensk Travsports bas ger oss resultatet att det har funnits ytterligare tre travare i svensk travsport som haft namnet Delicious.
Först ut var Delicious (e. Kimberly Kid) född 1960 i USA (Walnut Hall Farm). Det här är med andra ord den första Delicious U.S….
Delicious den första var amerikanska och har aldrig varit svensktränad men finns registrerad i Svensk Travsports databas på grund av den stora påverkan hon haft på aveln. Hon var nämligen moder till bland andra Delmonica Hanover (e. Speedy Count) som såg dagens ljus 1969.
Ett sto som under sin egen karriär travade in mastiga 4,6 miljoner kronor. Bland hennes största meriter kan räknas en plats som sluttvåa i Hambletonian (1972) bakom Super Bowl och segern som femåring i Prix d’Amérique (med tyske Johannes Frömming, som senare övertog träningen, i sulkyn) två år senare. Hon var förresten även femma i Elitloppet 1975.
1990 importerades hon till Sverige som avelssto där hon lämnade dubbelmiljonären Easy Lover (e. Mack Lobell). Sedan tidigare hade hon i USA blivit mor till Park Avenue Joe som delade segern i Hambletonian 1989.
Delicious de första lämnade även Delvin G. Hanover (e. Super Bowl) född 1981. En annan topptravare som med 4,4 miljoner på banken bland annat noterades som trea i Hambletonian 1984 och som i Sverige blev far till bland andra fyrfaldiga miljonären Aces Noble.
Övriga två hos Svensk Travsport registerade Delicious (förutom den ”nuvarande”) är inte lika framgångsrika.
Vi finner Delicious (e. In Motion) född 1970 som alltså är den första svenskfödda med namnet. Om henne vet vi föga, förutom att hon efterlämnade sig tre föl, varav Boss Quality (född 1983) blev den mest framgångsrika med 12 150 kronor intravat på sina tio starter.
Delicious den tredje (e. Tap In) föddes i Sverige 2005 och exporterades till Finland fyra år senare. Där slutar spåren. Hon var i vilket fall fint stammad: mormor var igen mindre än Skogsbotösen som sprang in drygt 1,3 miljoner på 80-talet och lämnade flera miljonärer, såsom Skogans Jackpot, Skogans Orlov och Skogans Joker.
Delicious den nuvarande, eller den fjärde, eller Delicious U.S., eller vad man vill säga, föddes i USA på Lindy Farms i mars 2009 och är den i dag, och sedan länge, i Sverige, enda aktiva travaren med namnet.
(Snabb bonusfakta: Det finns hos Svensk Travsport registrerade hela 60 hästar vars namn innehåller ordet Delicious).
Så, efter allt detta resonemang utan något annat än kuriöst intresse; vad heter hon då? Egentligen?
Jo: Delicious.
Varken mer, varken mindre.
Och fast jag varit ambivalent i min inställning vad tusan man egentligen ska skriva att hästen heter, har jag nu slutligen bestämt mig: självklart Delicious. Jag tror alla förstår fullständigt vad man menar ändå.
U.S.-ändelsen kan Svensk Travsport behålla i sina startlistor.
Daniel Olsson
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
CASINO
















