Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Zacon Gio på världsrekord

Zacon Gio på världsrekord

Holger Ehlert tränar och Roberto Vecchione kör Zacon Gio. Foto: Leif Norberg, ALN

Efter förlusten i Copenhagen Cup – Zacon Gio har återtagit segerraden. Världsmästaren var förkrossande i Gran Premio Padovanelle där han noterade det nya världsrekordet 1.09,3.

Holger Ehlert-tränade Zacon Gio, som vann VM-loppet i höstas, var den stora favoriten i Copenhagen Cup senast men fick där se sin långa segerrad bruten sedan han fått ge slaget förlorat från ledningen för Heart of Steel. Under lördagskvällen var Zacon Gio tillbaka i tävlingselen när han äntrade banan i Padova för Gran Premio Padovanelle – och bjöd på stor uppvisning.

Travade nytt världsrekord

Roberto Vecchione vaktade i vanlig ordning tömmarna bakom den femårige kanonen som från ett innerspår höll upp ledningen. Därifrån var Zacon Gio omutbar. Den överlägsna segern togs på 1.09,3a på 1640 meter. Det betydde nytt världsrekord för äldre hingstar och valacker över 800-meterbana. Endast Cash Hall har varit snabbare, då han travade 1.09,1 i ett time trial 2006.

Stallkamraten Sharon Gar snöt andrapriset, på 1.09.8. Loppets titelförsvarare Arazi Boko fick här nöja sig med fjärdepriset.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;