Travnet
Travnet+

Wewering vinnare igen i tyska Stoderbyt

ANNONS
Breeders Course

Conrad Lugauer hade favoriten Alegra B. i det tyska Stoderbyt men fick chanserna spolierade efter galopp. I stället klev Heinz Wewering fram – och tog med Motion Pure sin nionde triumf i loppet.

Alegra B, körd och tränad av Conrad Lugauer, var favorit i det tyska Stoderbyt som avgjordes på Mariendorf i Berlin på lördagen. Men tyvärr blev det galopp vid utgången av första kurvan.

I stället var det Jörgen Sjunnesson som tog spets med Tijuana Diamant, tränad av Wolfgang Nimczyk och såg länge ut att gå mot segern.

Tijuana Diamant hade flera längder in på upploppet men fångades in kort före mål av en kvickt avslutande Motion Pure som fixade tyske nestorn Heinz Wewerings hela nionde kuskseger i Stoderbyt.

Vinnaren tränas av danske Christian Lindhardt och tog segern på 1.14,1a över 1900 meter. Förstapriset var knappt 50 000 euro. (Foto ALN).

Travnet+
UNIKA TIPS - dynamisk ranking till V75 & V86
Nästa artikel