Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Silly

Wäjerstens drömhäst avslutar karriären

Ingen ville köpa den ettårige hingsten på auktionen i Normandie.
Då fick den då nyblivne Bergsåkertränaren Daniel Wäjersten chansen att köpa hästen till ett mycket förmånligt pris.
Resten är, som man brukar säga, historia.

Nu berättar Daniel Wäjersten att beslutet är taget. Global Badman avslutar tävlingskarriären som nioåring efter 69 starter, 18 segrar och över 4,7 miljoner kronor insprunget.

För Daniel Wäjersten är det slutet på en resa som betytt mer än de flesta resultatlistor kan beskriva.

– Han har varit en enorm reklampelare för stallet. Tänk att få en sådan häst i träning som nybliven tränare, säger Wäjersten.

Historien om Global Badman tog sin början under en av de resor till Prix d’Amérique som Daniel Wäjersten brukade göra.

– Ja, vi var på Prix d’Amérique-resa och så var vi ute, som vi brukade, på Hans Neléns gård i Normandie och tittade på hästar. Det var några kvar som Hans tipsade om som inte hade blivit sålda. En av dem var Global Badman. Så det är väl en av de billigaste unghästarna jag har köpt.

Oprövad hingst

Hästen var efter den då oprövade hingsten Yield Boko, något som sannolikt bidrog till det svala intresset från köparna.

– Hästen var väldigt fin. Jag förstår att det kanske var svårt för folk att köpa en häst efter en oprövad hingst som Yield Boko och sedan sälja vidare till kunder. Man vill hellre gå på de etablerade hingstarna. Det var nog mer det som gjorde att hästen inte blev såld. Han är helt korrekt i benen och allt sådant där.

Hans Nelén såg samtidigt en möjlighet att hjälpa den unge tränaren som stod inför starten av sin egen verksamhet.

– Hans var schysst och sa: ”Vi gör en bra grej här. Du är ny tränare. Du får den hästen billigt så vet jag att den hamnar rätt.” Han ville att jag skulle få börja med en hygglig häst när jag startade min egen verksamhet.

Tanken var från början att Global Badman skulle säljas i andelar.

– Ja, jag höll på att göra det men kom aldrig riktigt till skott. Tanken var att det skulle vara ett sådant koncept, men det rann ut lite i sanden. Jag tror inte att vi fick alla andelar sålda heller.

Något extra

Under tiden var hästen på inkörning i Kramfors. När han sedan kom till gården i Solum började Daniel Wäjersten förstå att han hade något alldeles extra i stallet.

– Han gick 1.30 direkt som ettåring. Han hade kunnat springa väldigt fort om han hade velat redan då.

Intrycken blev bara starkare.

– Vi tränade på i lagom takt och sedan, i mars–april som tvååring, när vi började köra på rundbanan, tog han inte ett felsteg och joggade 1.25 i långvagn utan problem.

Lite förvånad var nog ändå den unge tränaren.

– Jag tror inte att jag har haft någon häst som haft så lätt för sig så tidigt sedan jag började som tränare. Vi brukar sällan begära så mycket av unghästarna från början. Han hade oerhört lätt för sig redan från dag ett.

Duo köpte honom

I april som tvååring såldes hästen till sponsorn Tommy Evefjord och hästägaren Ulf Nilsson.

– Jag tänkte att jag inte skulle äga en massa hästar själv. Jag ställde frågan till Tommy, som har varit min sponsor. Tommy funderade inte så mycket utan sa att den gärna kunde vara intressant att prova. Ulf Nilsson, som har haft en del hästar ihop med Tommy och som jag körde en del lopp år som lärling åt Svante Båth, hakade också på.

Planen var tydlig redan då.

– Ja, tanken var att han skulle starta som tvååring. Det kändes som att han hade lätt för sig. Breeders Crown på Bergsåker med fina pengar som tvååring – det var väl så tankegångarna gick.

Global Badman infriade snabbt förväntningarna och utvecklades till en av hästarna som lade grunden till Daniel Wäjerstens framgångsrika tränarkarriär.

– Han började med att vinna Breeders Crown och i Uppfödningslöpningen var han favorit och slutade trea. Sedan vann han E3 som treåring från utvändigt ledaren. Som fyraåring var han med i både Europaderbyt och Svenskt Travderby, i en stenhård kull med Calgary Games, Önas Prince, San Moteur och Brambling bland andra.

Till absoluta eliten

Karriären fortsatte sedan genom årgångsloppen och vidare upp i den absoluta eliten.

– Som femåring var han tvåa i Jubileumspokalen efter San Moteur. Som sex- och sjuåring vann han i gulddivisionen. Han vann också Ego Boys Minne som sexåring.

Under karriären tog han 18 segrar, sprang in 4 710 121 kronor och travade som snabbast 1.09,8 över kort distans med autostart.

För Wäjersten betydde framgångarna mer än bara pengar och segrar.

– Vi såg det kanske mer som att om vi nu hade en talang i stallet så klarade vi också av att göra något bra av den.

Global Badman tävlade som hingst fram tills han var sju år gammal.

– Han blev lite tjurig mot andra hästar, så då kastrerade vi honom. Med tanke på att det också ska vara lättare för honom och ge honom en bättre ålderdom.

"Lite jobbigt"

En som följt honom i vått och torrt är skötaren Carola Eklund.

– Carola har skött honom under hela hans karriär, ända sedan han var ett och ett halvt år.

När karriären nu når sitt slut är det naturligtvis speciellt även för henne.

– Det är klart att det är lite jobbigt även om hon förstås också har förstått att slutet har börjat närma sig. Hon kommer inte att flytta med till Bjertorp eftersom hon har sin familj här i Sundsvall. Men hon fick vara med från starten till slutet av hans karriär.

Tanken var egentligen att Global Badman skulle göra ytterligare några starter i Norge under vintern hos Frode Hamre. Men en olycklig incident satte stopp för planerna.

– Han fick en hovbensfraktur i samband med att två kuskar krokade ihop i ett lopp i sista sväng.

Skadan läker, men beslutet blev ändå att sätta punkt för tävlingskarriären.

"Dags attt avsluta"

– Det kändes som att det var dags att avsluta nu. Skadan läker, men det behövs mer tid innan han kan börja träna fullt igen. Det kändes rätt att sluta nu istället för att dra igång någonting som tioåring.

Nu väntar ett nytt liv på Bjertorp där Daniel och sambon Anna Hägglund kommer att ta hand om sin trotjänare.

– Han ska flytta med till Bjertorp. Så fort han har återhämtat sig från skadan kommer vi att hålla igång honom. Han kommer att få träna två–tre gånger i veckan. Han ska inte gå och skrota i någon hage bara och titta, utan han har mycket energi och kommer att få fortsätta träna – men inte tävla.

Daniel Wäjersten kommer dessutom att ta över hela ägandet av hästen.

– Jag köpte in mig inför sjuårssäsongen. Det har varit en speciell häst för oss alla, nästan som en familjemedlem. Nu kommer jag att ta över hela hästen.

Ett minne sticker ut

När Daniel Wäjersten blickar tillbaka finns det många höjdpunkter att välja mellan. E3-segern som treåring, andraplatsen i Jubileumspokalen och triumferna i gulddivisionen tillhör de största.

Men ett minne sticker ut lite extra.

– Jag tycker att det var när han vann gulddivisionen på Hagmyren som sjuåring och gick under 1.10 för första gången. ”Går han under 1.10 nu så är resten bara en bonus”, tänkte jag då. E3-segern var rolig också och andraplatsen i Jubileumspokalen, men det kändes jäkligt skönt där och då att han också fick ett så bra rekord.

Nu är karriären över och Daniel Wäjersten är berörd av beslutet.

– Det är klart att det känns. Han har betytt så mycket för starten av min karriär. Han har varit en drömhäst.

Skriven av

Patrick Sjöö är Travnets redaktör och journalist. Har skrivit trav sedan slutet av 80-talet. Har tränat häst och kört lopp. 2-0 mot Åke Svanstedt i inbördes möten.

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;