V64
Solänget måndag, start NaN:NaN

V64-tips: Wäjersten ramar in omgången

Publicerad: 2 september
V64-tips: Wäjersten ramar in omgången

Foto: ALN.

Solänget som gäller denna måndagskväll och det är jackpot 4 miljoner på V64-spelet.

PLAY: Se våra klipp här

V64-1

Favoriten

2 Easter Egg har en väldigt fin uppgift framför sig ikväll och jag tror att Wäjersten tidigt sitter i spets. Den längre distansen ser jag som en fördel och favoritskapet är befogat. Chansvärdering 45%.

Motbuden

7 Dalens Elvis har tagit stora kliv i utvecklingen under året och har imponerat på mig. Spåret är ingen höjdare och Mats får fokusera på felfri avgång. Duger gott i sällskapet men lär få göra en hel del grovjobb. Chansvärdering 22%.

9 My Boy blandar och ger en del i sina prestationer. Det finns kapacitet men han har svårt att leverera kontinuerligt. Lite väl seg för att jag ska tro mycket på honom idag så han känns som en outsider bakom ovan nämnda duo. Chansvärdering 6%.

Spets efter 500m 2 Easter Egg tas iväg felfritt och sedan styr Wäjersten fram mot ledningen in i första sväng.

Rank: 2-7-9-13-6-8-10-1-4-5-14-15-12-3-11

V64-2

Favoriten

9 Jagger Mearas håller fin form och gick riktigt bra som tvåa senast. Har tre lopp i kroppen och formen bör närma sig sin topp. Barfota har gett en kick och det blir samma balans ikväll. Chansvärdering 35%.

Motbuden

3 Solid Silver är snabb ut och vann från ledningen senast. Loppet den gången höll ingen vidare klass och här möter man klart tuffare hästar. Kan vinna från spets men måste få dämpa för att orka hela vägen. Ett streck av flera. Chansvärdering 20%.

4 Eau Minerale gick i spets senast och såg ut att trivas ypperligt i spets. Når man ledningen ikväll trots tuffare motstånd kan andra raka segern komma. Chansvärdering 12%.

Spets efter 500m

3 Solid Silver och 4 Eau Minerale är det som gör upp den första biten. Knapp fördel den sistnämnde.

Rank: 9-3-4-5-7-12-8-10-11-1-2

V64-3

Favoriten

2 Backeballerina var med i derbystoet senast men kunde inte vara med och utmana om de främsta placeringarna. Björn Karlssons häst går ner i klass idag och skulle man hitta till ledningen på hemmaplan är det hästen att slå. Chansvärdering 26%.

Motbuden

5 Stella Polara var riktigt bra senast då man tog en fin seger trots en tuff löpning. Marcus Lilius körde henne för första gången och han sitter återigen i sulkyn ikväll vilket är ett klart plus. Spåret är inte optimalt men fördelaktigt att slippa ha springspårshästar utvändigt. Chansvärdering 20%.

4 Måntösen är jämn och säker. Lär inte vara med och köra om ledningen från sitt startspår men med ett lopp i ryggar kan man slå till. Chansvärdering 20%.

Spets efter 500m

2 Backeballerina jagar spets men jag är inne på att Lilius kommer förbi med 5 Stella Polara.

Rank: 2-5-4-10-1-7-3-11-6-9-12-8

V64-4

Favoriten

3 Chloe Broline har mött bättre hästar än vad hon gör kväll men att hon ska vara favorit tycker jag är galet. Hon har inte övertygat på mig och får stå tillbaka en del. Chansvärdering 22%.

Motbuden

7 Energy Kronos har inte alls fått till det och har varit ifrån inför detta. Den toppstammade märren ser ut att besitta en del kapacitet och ikväll är hon anmäld med första barfota runt om. Debut för skicklige Lars Wikström ska också noteras. Det kan ge rejäl effekt och är min förstahäst. Chansvärdering 28%.

9 Sessan Of Man är snabb på speed och läget behöver inte vara fel. Rygg på en relativt startsnabb häst är bra och kan Henke gömma henne i ryggar kan det gå vägen. Chansvärdering 20%.

Spets efter 500m

Jag tror Mats skickar iväg 7 Energy Kronos direkt från början och på ny balans kan man troligtvis öppna förbättrat. Min spetsidé trots spåret.

Rank: 7-9-3-4-11-8-10-1-12-2-5

V64-5

Favoriten

4 Jazzå hart gjort det riktigt bra sedan han kom till Jan-Olov Persson och senast visade han bra form efter en galopp. Felfri blir han svår att hinna ikapp över korta häcken men han är inte helt att lita på. Chansvärdering 45%.

Motbuden

8 Brageson står med dubbla tillägg vilket alltid är tufft över sprint men han är riktigt snabb i benen när han får sitt lopp. Barfota runt om fortsatt och Linderoth känner till hästens egenskaper. Med ryggar in i det längsta kan han svepa runt allt. Chansvärdering 25%.

6 Holms Pegasus har svårt att sköta sig men är riktigt bra när han fungerar. Felfritt är han med långt fram och nu går han ner rejält i klass. Löjligt lite spelad när jag publicerar detta. Chansvärdering 12%.

Spets efter 500m En felfri 4Jazzå blir svår att lugga på spets. Om han felar bort sig är det **3 B.G.Ramona M. som kör sig till täten.

Rank: 4-8-6-3-12-10-1-2-5-9-11

V64-6

Favoriten

4 Jackpot är en snackhäst från Oscar Berglund som fick vinna lopp senast igen efter en tids bra prestationer. Spåret är lurigt och även om han ska tävla barfota runt om ikväll känns han klart överspelad. Chansvärdering 25%.

Motbuden

12 Heartbeat Thunder tycker jag ska vara favorit i loppet. Han är riktigt bra när han är i ordning och nu kommer han från flertalet starter på V75. Springspår på tillägg är optimalt och Wäjersten kommer sitta bra på det direkt. Min förstahäst. Chansvärdering 28%.

2 Guvenör Godiva höll farten bra senast från ledningen. Möter tuffare hästar idag och då jag inte är säker på att man kan komma till ledningen känns han klart sårbar. Chansvärdering 20%.

Spets efter 500m

6 Gone Fishing drar till spets initialt från sitt springspår. Vill säkerligen hitta en bra rygg och kommer det någon betrodd upp på utsidan lär det bli släpp.

Rank: 12-4-2-8-1-10-11-5-6-9-3-7

V64
onsdag, start NaN:NaN

V64 Systemförslag

andelar
kr
720 rader / 720 kronor
AvdHästarReserver
12 Easter Egg-
23, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12-
31, 2, 4, 5, 7, 10-
43, 4, 7, 9, 11-
54, 6, 8,-
612 Heartbeat Thunder-
Rygga analysen här
Nästa artikel nedanför