Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Sporttips

VM-reken måndag: "Egypten är starkt bakåt"

Belgien - Egypten, under 2,5 mål odds 1,87
(Spelstopp 21:00 måndag)

Belgien misslyckades i VM 2022 och är ute efter revansch i år. Kvalet var inga problem och laget gick obesegrade genom sin kvalgrupp  med Nordmakedonien, Wales, Liechtenstein och Kazakstan. Belgien har även spelat två träningsmatcher inför VM och besegrat både Kroatien borta (2-0) och Tunisien hemma (5-0). Belgarna leds av Rudi Garcia och det här är sista chansen för ”den gyllene generationen” med de Bruyne, Lukaku och Courtois i spetsen.

Egypten var även de överlägsna i sin kvalgrupp och gick obesegrade med endast två insläppta mål. Egyptens tränare heter Hossam Hassan och största stjärnan är Mohamed Salah. Egypten har en trygg, stabil defensiv något de bygger hela sitt spel kring. Truppen består av spelare från framförallt inhemska liga med inslag av spelare från europeiska toppklubbar.

Belgien är klara favoriter att vinna matchen. Det är korrekt men jag tror de kommer få jobba för det. Egypten kommer försöka stänga till så mycket som det går och göra det svårt för Belgien. Egypten chans i matchen är att hålla tätt bakåt och kontra. Jag tycker att oddset på under 2,5 mål i matchen till oddset 1,87 är bra och spelar det.

Hämta VM-välkomstbonus 100% upp 1000 kr
Sätt in 1000 kr – få 2000 kr att spela för – KLICKA HÄR!

Skriven av

Johan Arneng – Travnets nya sport- och spelfter

Johan Arneng är en välkänd svensk före detta fotbollsspelare med en imponerande meritlista både i Sverige och utomlands. Under sin aktiva karriär var han en nyckelspelare på mittfältet och gjorde sig ett namn som både kreativ och klok i sitt spel. 

Arneng föddes den 14 juni 1979 i Uddevalla och började sin fotbollskarriär i ungdomsklubbar som Svane IF, IFK Sunne och Degerfors IF innan han tog steget ut i Europa med italienska Empoli FC som ung spelare. 

Han fick sitt stora genombrott i Norden, först i Norge med Raufoss IL och Vålerenga, innan han 2003 anslöt till Djurgårdens IF – där han blev en central del i ett av klubbens mest framgångsrika lag genom tiderna. Med Djurgården vann han två SM‑guld (Allsvenskan) 2003 och 2005, samt två Svenska Cup‑guld 2004 och 2005

Efter tio år i svensk och norsk klubbfotboll fortsatte Arneng sin karriär i Aalesunds FK där han även vann norska cupen 2009, innan han avslutade spelarkarriären i Sverige med Syrianska FC och IK Sirius

På landslagsnivå representerade han Sverige vid seniornivå och gjorde två A‑landskamper, ett bevis på hans höga klass som spelare under sin aktiva tid. 

Efter avslutad spelarkarriär har Johan Arneng fortsatt att vara en engagerad röst inom sportvärlden. Parallellt med sitt uppdrag som avelschef hos Stall Zet har han arbetat som expertkommentator i de allsvenska sändningarna, där han förmedlar sin djupa förståelse för spelet. I sin roll som sport‑ och spelanalytiker på Travnet Sport kommer Johan att dela med sig av sina erfarenheter från elitfotboll och leverera tips och analyser med särskilt fokus på Allsvenskan – men även från andra ligor som Serie A och Ligue 1 när oddsen så kräver. 

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;