Travnet
Travnet+
(149077) Bazire_iconsport

Jean-Michel Bazire tar sikte mot Prix de France med Vitruvio. Foto: Icon Sport/Bildbyrån

Vitruvio siktar mot Prix de France

ANNONS
Breeders Course

Vitruvio fick strykas inför Prix de Belgique och tvingas nu att stå över den tänkta starten i Prix d’Amérique. Jean-Michel Bazire hoppas på revansch i Prix de France.

Italienske kanonen Vitruvio (e. Adrian Chip) har inte haft någon rolig vinter ännu så länge. Hästen, som startade senast i början av november, flyttades till Jean-Michel Bazires träning och laddades mot Prix d’Amérique. Genrepet skulle ha skett i söndagens Prix de Belgique men därifrån fick hästen lämna återbud kort före start.

I toppform till Prix de France

Strykningsorsaken var att Vitruvio inte hade giltiga vaccinationsintyg, något som också medförde startförbud på tre veckor. För Paris-Turf berättar Jean-Michel Bazire att man nu i stället laddar Vitruvio för att vara i toppform lagom till Prix de France den 14 februari. Precis som i Prix d’Amérique, slutade Vitruvio femma i fjolårets Prix de France.

Läs även: Italienska toppar borta från PdA

Missa inte
Travnet+
med unika tips
VitruvioJean-Michel Bazire
Nästa artikel