Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Vitruvio får nobben från Åby Stora Pris

Vitruvio får nobben från Åby Stora Pris

Alessandro Gocciadoro siktade mot Åby Stora Pris med Vitruvio - men hästen får ingen inbjudan. Foto: ALN

Alessandro Gocciadoro siktade mot Åby Stora Pris med stallets stora stjärna Vitruvio. Men där kommer han inte att starta. Åbytravet vill nämligen inte bjuda in tränarens hästar.

Femårige Vitruvio har gjort stor succé i år med segrar i Oslo Grand Prix och Ulf Thoresen Grand International. Under torsdagen framkom uppgifter att tränaren Alessandro Gocciadoro nu tog sikte mot en start i Åby Stora Pris nästa lördag.

Fast riktigt så blir det inte. Åby Stora Pris är ett inbjudningslopp och Åbytravet har inte för avsikt att dela ut någon plats till Vitruvio, eller någon annan av den italienske tränarens hästar.

  • Jag vet om att det pågår en utredning, med viss koppling till Åbytravet, mot den aktuella tränaren. Med anledning av detta har jag och min styrelse valt att inte bjuda in någon av tränarens hästar till Åby Stora Pris 2019, säger Åbytravets sportchef till Travronden.

Tidigare har Vitruvio varit aktuell för Jubileumspokalen på Solvalla den 14 augusti. Dit kan hästen fortsatt anmälas.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;