Very Kronos lottlös i comebacken

Very Kronos hade ingen lycka med sig i comebacken på Vincennes. Foto: Martin Langels, ALN

Very Kronos gjorde comeback i en start på Vincennes, men fick inget med sig av priskakan. Svensken tröttnade efter en tung resa ute i spåren.

I sin första start på tre månader gjorde Very Kronos comeback på nyårsdagen. Sexåringen från Svante Båths stall kördes av Erik Adielsson i ett lopp på Vincennes. Fast svensken hade inget med utgången av loppet att göra den här gången.

Tröttnade i tredjespår

Från bakspår bakom bilen klev Very Kronos på ute i tredjespår med cirka tusen meter kvar av loppet och blev kvar där. I sista svängen tröt krafterna och Båth-hästen kom i mål som nia, på 1.12,0, vilket var samma tid som Tomas Malmqvist-tränade Confidence gick som åtta. Vinnare var Foxtrot Sea och Cédric Mégissier som ledde loppet från start till mål före favoriten Fairplay d’Urzy. Vinnaren noterade 1.11,2a/2100 och tjänade 26 550 euro.

Här kan du se loppet.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;