Bevakningen presenteras av
Världens segerrikaste kusk kör i Elitloppet
Den amerikanska Elitloppshästen Wind of the North får med sig en tvåbent attraktion till Solvalla. Världens segerrikaste kusk Dave Palone ska köra.
I lördags meddelades det att den amerikanska femåriga valacken Wind of the North har blivit definitiv för att starta i Elitloppet och Oslo Grand Prix.
På sin Facebook-sida skriver tränaren Daryl Bier nu att hästen kommer köras av Dave Palone i Elitloppet. Till harnessracingupdate.com har Bier sagt att David Miller varit Wind of the Norths förstekusk, men att Palone varit första ”reserv” för att köra i Elitloppet. Därmed blir Solvalla en riktigt stor tvåbent attraktion rikare den sista helgen i maj.
53-årige Dave Palone är sedan i höstas världens genom tiderna segerrikaste kusk. Då passerade han den tyske legendaren Heinz Wewering. Dave Palone har för dagen otroliga 16 970 segrar. Hittills i år har han segerdefilerat vid drygt 160 tillfällen.
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av












