Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Var trea i Prix d'Amérique - startar igen till helgen

PdA-trean Gu d'Héripré är redo redan till helgen. Foto: Gerard Forni, Scoop Dyga

PdA-trean Gu d'Héripré är redo redan till helgen. Foto: Gerard Forni, Scoop Dyga

I söndags klev Gu d’Héripré in som trea i Prix d’Amérique. Men redan en vecka senare står den franske femåringsstjärnan på startlinjen igen. Nu mot jämnåriga kamrater.

Gu d’Héripré (e. Coktail Jet) var bakom den fenomenale vinnaren Face Time Bourbon ett av de stora utropstecknen i Prix d’Amérique. Femåringen, som tränas av Philippe Billard, spurtade in som trea i sitt första möte med den äldre eliten. Ett brons som plussade kontot med cirka 1,5 miljoner kronor.

Siktar på ny start till helgen

Men Gu d’Héripré vilar inte på lagarna. Till Paris-Turf säger den tidigare tränaren Fabrice Souloy, som också är hästens delägare, att Gu d’Héripré fick ett perfekt lopp i Prix d’Amérique och inte varit märkt av loppet och att det därför blir start redan kommande söndag. PdA-trean är anmäld till Grupp 2-loppet Prix Ovide Moulinet mot de jämnåriga kullkamraterna. Startlistan blir klar på torsdag men i den preliminära listan märks bland andra Go On Boy, segermaskinen Galius och Gelati Cut som i söndags var tvåa bakom Aetos Kronos i Prix Bold Eagle.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Nästa artikel nedanför
;