Bevakningen presenteras av
Vann V86 från fel spår: "Uruselt att det får ske"
Global Upfront vann den avslutande V86-avdelningen på Solvalla i onsdags – från fel startspår. Hästen får dock behålla sin seger.
Global Upfront, tränad och körd av Jörgen Westholm, vann Solvallas tionde lopp i onsdags, även den sista avdelningen inom V86-spelet. Först efter loppet upptäcktes dock att hästen startat – och vunnit från ett felaktigt startspår.
– Det var en serie omständigheter, bland annat tekniska, som gjorde att felet uppstod så att Global Upfront placerades på fel spår i samband med anmälan. Det är bara att medge att det är uruselt att det har fått ske, säger Petter Johansson, sportchef på Svenskt Travsport i ett pressmeddelande.
Loppets proposition var en så kallad spårtrappa, i vilket man tilldelas spår efter startprissumma. Global Upfront hade mest pengar på kontot av de anmälda och skulle följaktligen haft spår 15, men lottades trots det till spår 12.
– Vi har inget stöd i tävlingsreglementet att fråndöma hästen sitt resultat för att den har startat från spel spår, utan enbart från fel distans. Vi får ta med oss detta till reglements-kommittén som ett förslag till förändring till 2019, säger Göran Wahlman som är Svensk Travsports förbundsjurist. (Foto: ALN).
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.












