Foto: Mikael Rosenquist, TR Bild
V86-tips: Magnus fortsätter att plocka segrar
Publicerad kl 08.26, 18 december 2024
av Tobias Liljendahl
V86-express rullar vidare och ikväll är det Solvalla samt Jägersro som delar på omgången. Bästa spiken för min del finns på Solvalla och körs föga förvånande av Magnus A Djuse.
V86-1
Favoriten
2 I Gotta Go fullföljde klart bra senast bakom Fighter Kronos över lång distans. Är väldigt snabb från start och trots skor runt om är jag inne på att han kommer till ledningen. Ken Ecce känner hästen sedan tidigare och från spets bör han bli svårslagen. Tänkbar att gå på direkt i inledningen då motståndet är lite beskedligare än senast. Chansvärdering 38%.
Motbud
5 Fallsfromthefalls vann ett billigt lopp senast och jag tycker inte att hästen är någon stjärna. Blir alldeles för hårt streckad och jag rankar ner hästen en bit. Kan vinna men blir överspelad. Chansvärdering 15%.
11 Lövdala Kenji kommer från en riktigt fin insats då han fullföljde bra bakom kulltoppar. Gynnas av strykningarna och får man lite hjälp med tempot i loppet kan skrällen slå till. Jag tycker att han är alldeles för lite spelad vid publicering av dessa tips. Chansvärdering 15%.
Spets efter 500m
2 I Gotta Go håller jag som spetsfavorit från ett bra läge.
Rank: 2-3-11-5-9-1-7-6-8-4-12
V86-2
Favoriten
9 Jeremias Sisu vann på ett mycket fint sätt senast och Nurmos häst har verkligen utvecklats fint under året. Skor och bakspår är inga plusfaktorer men det är svårt att blunda för hästens kapacitet. Ska räknas tidigt och är en befogad favorit. Ett spikbud då han bollade med tuffare motstånd vid segern senast.. Chansvärdering 52%.
Motbud
3 Let Me In avgjorde via open stretch senast och trivs bäst när han är med i främre träffen. Goop är en vass startkusk och hästen har visat att han öppnar bra även med skor på hovarna. I spets biter han ifrån sig riktigt bra och jag tror att man hittar dit. Chansvärdering 14%.
4 Freako vann enkelt senast på Solvalla efter en stark spurt. Det såg ut att finnas gott om sparade krafter när han skar mållinjen och Walmanns häst har hela karriären visat sig något extra. Spåret passar bra och Örjan kommer ge hästen ett fint lopp. Chansvärdering 12%.
Spets efter 500m
3 Let Me In är snabb ut och Goop lär vara vaken från början. Jag tror att man håller ut 4 Freako och kör i ledningen.
Rank: 9-3-4-7-10-8-1-11-6-2-12-5
V86-3
Favoriten
1 MadisonSquare Kiss flög till spets senast men vek sig den sista biten. God chans att hålla upp innern även ikväll men som hårt betrodd och med intrycket senast på näthinnan kan jag inte köpa henne som favorit. Chansvärdering 30%.
Motbud
5 Michelle W. blev överflygad från start senast från innern i Berlin. Kunde dock gå ut och överta ledningen för att sedan kliva undan i enkel stil. Loppet höll ingen vidare klass men intrycket på hästen var fint. Före det har det blivit två galopper på Alkmaar och vid en av dessa såg det ut som om segern var klar när han snubblade kort före mål. Av det jag sett av stoet i Nederländerna ska hon hävda sig riktigt bra och jag tror att man vinner detta även om det kommer bli lite grovjobb under slutrundan. Ska vara favorit och ses med högst vinstchans. Ett spikbud men det som gnager är kusken. Chansvärdering 34%.
8 Nadja Hard höll farten bra från ledningen senast och kämpade fint hela vägen till mål. Ikväll är läget svårt och Ecce är tydlig med att hon är klart bäst när hon tävlar utan rygg. Jag tror inte att man når spets och då är hon sårbar. Chansvärdering 5%.
Spets efter 500m
1 MadisonSquare Kiss är snabb ut och blir svår att ta en längd på.
Rank: 5-1-6-3-8-7-9-4
V86-4
Favoriten
1 Love Bites gick bra som tvåa bakom fina Checkpoint Charlie och blir allt bättre. Mats i sulkyn för första gången känns hett och hästen ser ut att kunna lägga iväg bra den första biten. Håller man upp ledningen ska man slås och det är en bra favorit. Ska man spika blir det på favoriten. Chansvärdering 32%.
Motbud
5 Rocket Queen är en fin modell som tog en snygg senast. Spåret är ingen höjdare men hon ser förnuftig ut och bör trampa iväg felfritt. Ska nog inte ha dödens om hon ska vinna men visat fin snabbhet och kan vinna med ett rygglopp. Chansvärdering 15%.
4 Naledi B. är också given. Intrycket senast lovade mer när hon avslutade bra bakom favoriten. Blir allt bättre och går hon felfritt kan det vara dags för Luguaers häst att bärga karriärens första seger. Chansvärdering 13%.
Spets efter 500m
1 Love bites ses som klar spetsfavorit från innerspår.
Rank: 1-5-4-9–2-6-8-12-10-11
V86-5
Favoriten
8 Matteo di Quattro var riktigt fin vid segern senast och visade att han inte räds grovjobb. Spåret är tufft och han kommer inte kunna vara med och köra om ledningen. Att det bara är medeldistans är också ett litet minus då han framförallt lever på styrkan. Ska räknas med chans och vara favorit men jag kommer att spika emot. Chansvärdering 32%.
Motbud
5 Run N’Cola är min idé och vinnare i loppet. Hästen blir allt bättre i regi Haapakangas och intrycket över upploppet senast efter en snäll löpning var bra. Täta starter och spetsläge är ruskigt intressant. När Veikko dessutom ska sätta på blinkers tror jag på en toppinsats och väljer att utse hästen till omgångens spelvärda spik. Trivs bra i spets och formen är uppåt. Chansvärdering 25%.
2 Frankie Godiva åkte dit senast trots att han fick komma till spets. Jag blev lite besviken att han förlorade men vet att hästen är riktigt bra då han tävlar på topp. Waldmuller låter nöjd men jag tror inte att han kan komma till spets och då blir det tufft. Chansvärdering 18%.
Spets efter 500m
5 Run N’Cola med fin form och nytt huvudlag är min spetsfavorit.
Rank: 8-5-2-7-1-6-4-3
V86-6
Favoriten
3 Electra Winner vann på Solvalla senast men det blev inte mycket till lopp. Ikväll tror jag inte hon kommer få lika mycket gratis men med Örjan från ett bra läge är alltid hett. Nu åker biken på igen precis som näst senast och med rätt lopp kan hon vinna men jag tycker spelprocenten är för hög. Denna ska vi fälla. Chansvärdering 25%.
Motbud
12 David Bowie gillar jag skarpt och det är en fin treåring som säkerligen kommer vara med i någon större final nästa år. Jag tror att det är fältets bästa häst och han går ner ordentligt i klass till denna uppgift. Är Goop offensiv kan han krossa rubbet den tunga vägen men risken är att Björn inte vill vara för tuff på honom då han blev rejält trött senast. Chansvärdering 18%.
1 Hankypanky Slander hade samma läge senast och kom inte alls iväg från start. Lär tappa en del mark från början men ikväll är det full väg vilket är ett plus. Felfri och vid tempo kan Lindbergs häst slå till för jag tycker de är en mycket bra häst för klassen. Chansvärdering 12%.
Spets efter 500m
3 Electra Winner är kvick och min spetsfavorit. Utmanas främst av 4 My Spotify.
Rank: 3-12-1-9-6-7-5-2-11-8-4-10
V86-7
Favoriten
8 L’Amiral S.J.S är lite märkligt favorit när jag skriver dessa tips. Lövgrens häst kommer säkerligen tränad ner en del närmare spelstopp och jag tycker inte att han känns jättehet på förhand. Har varit bäst i bike och på barfota. När det dessutom handlar om lång distans har jag inte någon direkt feeling för att hästen kommer vara med i segerstriden. Rankas ner. Chansvärdering 10%.
Motbud
2 Oviedo Base spikades med framgång senast och intrycket var riktigt bra när kusken kastade loss runt slutsvängen. Han krängde ner en del när han var ute i spåren men ikväll tror jag han sitter bättre till. Voltstart är ett frågetecken men med Dwight upp bör det fungera fint. Given på lappen och jag tycker att han startar med högst segerchans. Kommer trenda uppåt men det är befogat och då jag tror på lite formtapp på de värsta motbuden känns det som en sund vinnare. Spikbud. Chansvärdering 32%.
3 Captain Kronos har gjort det riktigt bra hos Christoffer men senast orkade han inte från spets i ett tufft V75-lopp. Kommer han till spets stiger chanserna på seger men jag tror att formkurvan är påväg neråt efter en fin höst och litar inte alls på att han står hem hela vägen. Chansvärdering 22%.
Spets efter 500m
3 Captain Kronos är bra ur volten och man vill till spets. Kommer utmanas av 6 Backer T.R. men där tror jag Ken nöjer sig med rygg på ledaren.
Rank: 2-3-7-6-8-1-14-11-13-12-9-5-10-4
V86-8
Favoriten
12 Franky Bahia körde Conni passivt med senast men över upploppet bet det verkligen bra. Känslan var att man hade detta loppet i sikte och trots spåret ska man ses med god chans på segern. Jag tror att Lugauer är offensiv kort efter start och man kan vinna detta trots en del grovjobb. Risken för strul och tuff resa är dock en faktor som inte ska underskattas vilket gör att jag garderar favoriten. Chansvärdering 35%.
Motbud
5 Staro Royal Mark stod för ett mycket bra lopp senast och trots att han har problem med tekniken i svängarna gör han sällan ett dåligt lopp. Skulle Mika komma till ledningen här kommer han att sälja sig dyrt och jag vill strecka Salmelas häst tidigt. Chansvärdering 20%.
3 Super Frasse blir allt bättre och Kevins stallform är fin. Allround häst som gynnas vid överpace och får han sitt lopp kan han skrälla till seger i avslutningen. Skrällbud. Chansvärdering 7%.
Spets efter 500m
6 Miralsol är snabb iväg men hon var inte på topp senast så jag tror man nöjer sig med rygg. 5 Staro Royal Mark och 7 Nepthys Boko är de som är mest angelägna om att få överta. Jag säger knapp fördel Djuse i den kampen.
Rank: 12-5-7-3-1-8-2-6-4-11-10-9
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 2, 3, 5, 9, 11 | |
2 | 9 Jeremias Sisu | |
3 | 5 Michelle W. | |
4 | 1, 4, 5, 9 | |
5 | 5 Run N'Cola | |
6 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 | |
7 | 2, 3, 6, 7 | |
8 | 3, 5, 7, 12 |
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 2, 3, 5, 9, 11 | |
2 | 9 Jeremias Sisu | |
3 | 5 Michelle W. | |
4 | 1, 4, 5, 9 | |
5 | 5 Run N'Cola | |
6 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 | |
7 | 2, 3, 6, 7 | |
8 | 3, 5, 7, 12 |