
Foto: LARS JAKOBSSON / TR Bild.
V75-Tips: Vem är bäst i Legolas Minne?

Publicerad kl 19.40, 12 december 2024
av Oliver Bergman
Åby står som värd för lördagens V75-tävlingar och värt att nämna är att det finns två spår av Open-Stretch att tillgå över upploppet. I vanlig ordning har jag gjort jobbet och min analys finner ni nedan.
V75 Åby 14/12
V75-1
Favoriten
11 Dea Sprint Bar kommer med fyra segrar och en andraplats på de fem senaste starterna. Kapacitetsmässigt är Dea Sprint Bar hästen i loppet och med ett bättre utgångsläge hade hon troligtvis blivit omgångens största favorit. Men nu ska vi bedöma henne från ett bakspår i volt med vanlig vagn under vintriga förhållanden. För mig är det givet att syna med tanke på hur omgången ser ut i övrigt. Men löser det sig med positionerna längs vägen och Dea Sprint Bar lever upp till sitt kunnande ska hon såklart vara favoriten i loppet. Chansvärdering 40%.
Motbud
7 Bottnas Idol är en rejäl herre som lever på sin styrka och det hade inte skadat om loppet varit ännu längre för hennes del. Men att samtliga konkurrenter måste tävla med skor på hovarna är ett plus för Bottnas Idol. Han kommer nu tillbaka från ett Frankrikeäventyr och hur han tagit den resan ska bli spännande följa idag. Från ett springspår idag lär det bara vara att ånga på framåt som gäller för Preben Sövik. Chansvärdering 15%,
1 Hipster Am är kvick iväg från start i volten och har idag fått ett perfekt utgångsläge. Han är den troliga ledaren initialt och är således garanterad ett bra lopp. Nu med lopp i kroppen bör formkurvan även peka uppåt och Björn Goop i vagnen känns spännande. Chansvärdering 15%.
Spets efter 500m
1 Hipster Am har fått ett perfekt utgångsläge och ska således ses som den klara spetsfavoriten tillsammans med Björn Goop.
Rank
11-7-1-4-9-8-10-2-5-12-3-6
V75-2
Favoriten
4 Jackpot Mearas är en häftig individ som tagit ytterligare kliv i regi Maria Törnqvist. Han vann på ett rejält sätt i debuten för henne och även om han inte var som bäst senast så ser dagens uppgift passande ut. Han öppnar okej och jag är inne på att Dwight Pieters tidigt kan köra till ledningen i loppet och lever sen bara femåringen upp till sitt kunnande blir han inte enkel att rå på därifrån. Chansvärdering 50%.
Motbud
1 Atlantic Bro är färmsta motbudet till min spik i loppet. Senast vann han med sparade krafter på ett bra sätt och formen är god. Däremot är utgångsläget missgynnande och fet risk att han blir över från start. Samtidigt skulle det kunna lösa sig på ett bra sätt med tanke på att Open Stretch finns att tillgå på Åby samt att självaste Magnus A Djuse sitter i vagnen för första gången. 15%.
Nämner även 12 Ebba Kuce som kommer till start med en utvecklingskurva som pekar rakt upp. Stefan Persson sitter också i vagnen nu vilket han gjort vid två tidigare tillfällen och båda gångerna har det slutat med seger. Utgångsläget är iskallt, men med bra tempo på loppet från start kommer Ebba Kuce kunna fälla många i spurten. Chansvärdering 10%.
Spets efter 500m
4 Jackpot Mearas öppnar bra och kör sig tidigt till ledningen, antingen direkt av egen krafter eller så släpps han dit i ett andraskede.
Rank
4-1-12-3-7-10-2-9-6-8-11-5
V75-3
Favoriten
Favorit i detta nu är 11 Make It A Star. För två starter sedan föll han med flaggan i topp efter att fått ett tufft lopp under Bjerkes V75a och senast fick han göra jobbet utvändigt om ledaren sista varvet och höll farten godkänt utan att kunna segerstrida. Nu är loppet 2600m vilket ses som ett plus och skulle Make It A Star slippa göra allt jobb själv idag besitter hon både styrka och fart för att passera många den sista biten. Chansvärdering 18%.
Motbud
7 Blast Pad vann på bra sätt senast och är härdad i tuffa sammanhang. Hon gjorde det bra i sitt försök till Breeders’ Crown för tre starter sedan. Idag är utgångsläget passande för Blast Pad, hon kommer kunna få ett bra lopp och är vass på speed. Stämmer det bara aningens med positionerna längs vägen kommer hon att speeda ner många under slutrundan. Chansvärdering 23%.
10 Monrose Wine har inlett lovande hos Gustav Johansson och kommer nu med lopp i kroppen. Fyraåringen gynnas av att det nu är skotvång och hon har i tidigare regi visat både hårdhet och inställning som bör räcka långt i dagens omgivning. Utgångsläget är vad det är, men löser bara Gustav den biten så är Monrose Wine en tidig utmanare i loppet. Chansvärdering 15%.
Spets efter 500m
1 Ixie och 6 Ransom Tile gör upp om ledningen initialt. Men jag säger fördel Ixie och löser Julian Cordeau den biten är fyraåringen sen garanterad ett bra lopp.
Rank
7-11-10-9-8-5-1-13-4-12-2-6-15-14-3
V75-4
Favoriten
15 A Fair Day trodde många förstå sig pååare var slut efter misslyckandet i självaste Elitloppet tidigare i år, men som femåringen har kommit tillbaka. Insatserna på slutet har varit femstjärniga och formen är onekligen på topp igen. Han har varit ute i Gulddivisionen i de två senaste starterna och tanken var att starta i Legolas Minne (V75-7) idag men nu valde man ett snällare upplägg istället, vilket känns klokt med tanke på hur pass bra hästar Legolas Minne lockat. Visst, 40m tillägg är aldrig enkelt, men A Fair Day har inga problem att harva på ute i spåren mot dagens motstånd och även om skor på hovarna nu ska ses som ett minus är han trots allt en sund favorit i loppet. Chansvärdering 65%.
Motbud
2 Bonus Credit kommer med en fin säsong bakom sig och utvecklingskurvan är fortfarande stigande och formen är god. Fyraåringen kan öppna snabbt från start och tillsammans med Carl Johan Jepson för första gången är jag inne på att de tidigt kan hitta till ledningen. Väl i den positionen trivs Bonus Credit bra och ska således ses som det givna motbudet på förhand. 13%.
Söker man skräll är 5 My Great Pretender tänkbar. Han lever på sin styrka och blir det bara ett passande tempo på loppet idag kommer My Great Pretender fälla många på ren hårdhet den sista biten. Chansvärdering 6%.
Spets efter 500m
1 Vikens Dobetter och 2 Bonus Credit gör upp om ledningen. Men med tanke på att det finns Open Stretch att tillgå på Åby är jag inne på att de inte kommer bråkas allt för mycket inledningsvis utan att William Ekberg nog gärna tar ryggen på Carl Johan Jepson här.
Rank
15-2-5-1-12-10-14-6-4-9-7-11-13-8-3
V75-5
Favoriten
Även om det är jämnt streckmässigt just nu så är jag inne på att 6 Sabasi blir favorit i loppet. Han kommer med lopp i kroppen och formen ska enligt tränaren vara framflyttad en hel del till dagens uppgift. Han gynnas av årstiden och att det är skotvång för övriga konkurrenter. Utgångsläget från start är bra och tillsammans med Carl Johan Jepson är Sabasi min troliga ledare i loppet och väl i den positionen är han hästen att slå. Chansvärdering 35%.
Motbud
1 Dart Kronos kommer nu med två raka galoppmisslyckanden på slutet och han är inte alls att lita på. Utgångsläget idag med innerspår bakom bilen gör inte heller uppgiften enklare på förhand. Men kapacitetsmässigt sticker femåringen ut och håller han bara reda på benen hela vägen är han en given utmanare i loppet. Men jag säger syn idag och tycker han blir för hårt betrodd. Chansvärdering 15%.
Den som skulle kunna ställa till det för min tipsetta gällande inledningen på loppet är 3 Crizzy. Han är nämligen också kvick iväg från start och vann senast på ett bra sätt från just ledningen. Väljer man att prova samma taktik på nytt kommer det kunna gå undan från start vilket också skulle öppna upp loppet. Jorma Kontio är heller inte mannen som är känd för att fälla in årorna när han väl hittar till spets. Chansvärdering 17%.
Spets efter 500m
1 Dart Kronos är snabb från start men här tror jag inte man vågar ladda från start. Utan ledningen står initialt mellan 3 Crizzy och 6 Sabasi där jag är inne på att den sistnämnda drar längsta strået till slut.
Rank
6-3-1-7-4-11-2-5-9-12-8-10
V75-6
Favoriten
7 Portofino har jag följt under en längre tid och han kommer nu med formen på topp. Senast avslutade han mersmakande på V75 över kort distans och dessförinnan har han segerdeffilerat dubbel i enklare omgivning. Att det nu är längre distans ser jag som ett plus, addera därtill Magnus A Djuse i vagnen för första gången idag. Det känns spännande på förhand, men vart hamnar man från start? För mig är risken överhängande att det väntar en hel del jobb på egen hand denna gången, vilket gör att jag inte ensam vill luta mig mot Portofino idag. Chansvärdering 23%.
Motbud
3 Here’s Johnny Sox vann på bra sätt från ledningen senast men har varit struken efter det. Han är däremot fortfarande kvar i klassen och gällande kapaciteten har han visat att den räcker långt i Brons. Utgångsläget är passande och i mitt badkar är han återigen favorit på att hitta till ledningen och i den positionen trivs han bra och ska räknas tidigt. Enda anledningen till att jag inte går på honom rakt ut här är egentligen att det är lång distans nu vilket är ett litet frågetecken, samt att han varit struken efter senast. Chansvärdering 25%.
Nämner även 5 Windmill Jam som alltid är lurig att nonchalera. Han har dessutom ett bra utgångsläge idag och trivs över den längre distansen. Addera därtill att han verkar trivas bra på just Åbys travoval också. Som lågt streckad är han min skräll i loppet. Chansvärdering 13%.
Spets efter 500m
3 Here’s Johnny Sox öppnar bra och är min spetsfavorit tack vare sitt utgångsläge.
Rank
3-7-4-5-6-11-10-12-9-8-2-1
V75-7
Favoriten
10 San Moteur var senast ute i Prix de Bretagne nere i Paris och slutade tvåa. San Moteur avslutade vasst över upploppet efter att Björn Goop serverat sjuåringen ett passande lopp. I och med andraplatsen i loppet inkasserades också en biljett till självaste Prix d’Amérique in. Nu är såklart det stora målet för kretsen kring hästen Vincennes i slutet av januari. Men med bibehållen form efter resan till Paris ska sjuåringen såklart ha bra chans att kliva runt konkurrenterna även här idag. San Moteur är både stark och snabb och är den givna favoriten i loppet. Chansvärdering 50%.
Motbud
9 Önas Prince gjorde senast comeback efter lite vila och vann då från ledningen mot beskedligt motstånd och nu ska formen vara framflyttad en del. Han har fått rygg på startblixten 2 Dancer Brodde vilket är positivt och ett tufft bakspår har tillslut blivit helt okej. Per Nordström lär trots sitt bakspår behöva vara offensiv i loppet och löser det sig helt optimalt från start skulle det till och med kunna vara så att Önas Prince sitter i ledningen efter en bit. Men å andra sidan är det mycket som måste stämma för att han ska kunna ge San Moteur en match idag. Chansvärdering 25%.
Skrällen får bli 6 Barack Face som enligt rapporter ska vara väl förberedd inför sin comeback idag och i grunden är detta ett råämne som inte räds en strid. Skulle det dessutom vara Barack Face som sitter till ledningen efter en bit ökar hans segerchanser en hel del. Chansvärdering 10%.
Spets efter 500m
1 Beartime och 2 Dancer Brodde gör upp om ledningen initialt men båda är villiga att släppa den positionen i ett andraskede. Så frågan är vem som är först framme och får överta, 6 Barack Face eller 9 Önas Prince?
Rank
10-9-6-4-2-15-3-7-6
Lycka till
Oliver Bergman // @MVberra
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 1-4-7-8-9-11 | |
2 | 4 Jackpot Mearas | |
3 | 1-5-7-8-9-10-11-13 | |
4 | 15 A Fair Day | |
5 | 1-3-6-7 | |
6 | 6-9-10 |
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 1-4-7-8-9-11 | |
2 | 4 Jackpot Mearas | |
3 | 1-5-7-8-9-10-11-13 | |
4 | 15 A Fair Day | |
5 | 1-3-6-7 | |
6 | 6-9-10 |