
Foto: ALN
V75-tips: Blir han ensam på fotot igen?

Publicerad kl 19.40, 19 april 2025
av Emil Berglund
Multijackpot och V75 firar vi som vanligt in i påsk och detta med en mycket trevligt omgång på Romme. 50 miljoner skall ut till spelarna och det ska vi vara med och hugga på.
V75-1
Favoriten
5 Global Everglows regidebut senast får verkligen anses som en mycket positiv sådan. Blev visserligen lite överpace men det var full fart hela vägen in i mål på bra tid och sätt. Lurigt läge i volten och lär bli rejält med grovjobb här. Chansvärdering 18%.
Motbud
7 Valla D'Campbell har blivit har nu fått drömläge när 6 Griffons Wine blivit struken. Ensamt springspår och läge för ledningen, då tycker jag att han ska vara favorit i loppet. Bra form och blir svårfångad. Chansvärdering 30%.
3 Ogene Bros är en del betrodd i skrivande stund till segern i inledningen. Ryggresa aviserat och kan givetvis vinna med det också. Barfota runt om första gången är ett plus. Med klaff. Chansvärdering 14%.
4 Captain Tilly gillade verkligen att springa barfota bak senast och med en Jepson i hysterisk form så är man given som vinstbud trots det snäva spåret. Högkapabel. Chansvärdering 14%.
Spets efter 500m
7 Valla D'Campbell spetsar från ensamt springspår.
Rank: 7-5-4-3-1-2-11-12-8-9-10
V75-2
Favoriten
1 Tamacti Jun är allt som oftast riktigt bra men han har tagit till galopp några gånger. Behöver nog lite hjälp av solfjäder i början här men spetsar man har man fin statistik med 8/9 där. Barfota bak för första gången är klart intressant och borde vara ett plus. Chansvärdering 40%.
Motbud
3 Fahrenheit är jämnheten själv men vinner inte ihjäl sig. Var positiv senast i tufft lopp efter spårsnål resa. Magnus gör nog ett försök från start här även om jag tror det är förgäves. Inte borta med lite klaff och tempo. Chansvärdering 20%.
12 Dear Wise As har äntligen börjat hitta rätt och är rejäl varenda gång. Nedstruken till spår 11 nu iallafall och kommer behöva tempo. Inte borta om överpace. Chansvärdering 10%.
Spets efter 500m
1 Tamacti Jun spetsfavorit men det finns en viss galopprisk.
Rank: 1-3-12-8-5-9-6-4-2-7-10
V75-3
Favoriten
4 Keep Gamble är i fel klass fortfarande och var fruktansvärt bra senast. Krossade allt och även om han stumna lite sista biten så var det bättre hästar som jagade då än idag. Ska givetvis ses med högst vinstchans på rätt distans. Chansvärdering 70%.
Motbud
6 Cubalibre Jet är ständigt underskattad och härdades senast mot elithästar. Paals supersnabba häst kommer avsluta bra igen och är ett starkt motbud till favoriten. Chansvärdering 8%.
7 Kaiser Mearas har tagit otroliga kliv och kommer med formen helt på topp. Har också sämre spår än favoriten och det vill till att man får lite hjälp av scenariot. Chansvärdering 8%.
Spets efter 500m
4 Keep Gamble kan öppna helt ok och risken är att han sitter i spets efter en bit då Magnus vet vilka han behöver vara före.
Rank: 4-6-7-1-3-8-9-10-12-2-11
V75-4
Favoriten
4 Hauk Viktor hängde med fint senast på en bra tid över kort distans. Idag är det 500 meter längre och voltstart, vilket han brukar lösa fint. Magnus A Djuse upp nu och har bra chans på spets trots snävt spår. Lite vek sista biten ibland. Chansvärdering 18%.
Motbud
5 Åsvinn SK har det ofta varit bra snack på och farterna räcker långt här. Kretsen vill se ett rygglopp och det behöver inte vara fel. Chansvärdering 15%.
8 Höstbo Wille är ett roligt skrällbud. Barfota bak och Björn Goop upp då är man given för mig, trots att man tror han behöver ett lopp. För lite spelad. Chansvärdering 8%.
Spets efter 500m
4 Hauk Viktor når troligen spets då övriga på start är intresserade av rygg.
Rank: 4-5-12-10-14-8-7-6-1-3-11-2-13-15
V75-5
Favoriten
7 Jobspost är i ruggigt slag och börjar leva upp till sin kapacitet. Snabb ut och körs garanterat offensivt, men behöver ej ledningen för vinst. Tycker dock att det är lite knepigt läge och för många bra motståndare för att procenten skall matcha vinstchansen. Chansvärdering 35%.
Motbud
9 Enaoz var bra senast men travet stämde inte riktigt i svängarna. Inte omöjligt man fått till det nu och då kan han runda dessa. Skulle givetvis gynnas av överpace. Chansvärdering 15%.
11 Chimi tycker jag är helt borttappad här. Barfota runt om nu igen och även om det blev galopp i comebacken så tror jag att han fungerar nu. Avslutar sylvasst mest hela tiden. Chansvärderin 16%.
Spets efter 500m
7 Jobspost är trots allt favorit på att trycka sig till spets då flera vill ha rygglopp, men det kan bli en vid första sväng.
Rank: 7-11-9-3-10-5-6-12-2-1-4-8
V75-6
Favoriten
7 San Moteur gör comeback och en spännande sådan. Spår långt ut på vingen men som känt inte den snabbaste hästen bakom vingen. Kommer gå ett snabbt slutvarv men frågan är om det räcker för vinst redan i comebacken. Tycker det ändå lät som att man vill till Paralympiatravet med hästen och då behöver man nog en bra genomkörare. Chansvärdering 50%.
Motbud
8 Kentucky River gick ruskigt bra senast och blev nästan snuvad på segern efter lite ihopkrokning. Läget är vad det är nu men spurten kommer vara tung som vanligt. Tidig. Chansvärdering 15%.
2 Oscar LA kommer jag inte spela utan. Som jag läser loppet så kommer han hamna fint på det och med dåliga lägen på flera konkurrenter så tycker jag inte att man ska glömma denna kapabla herre som segrade senast för Gocciadoro. Chansvärdering 8%.
Spets efter 500m
1 Phoenix Photo skall köras i spets enligt tränaren och då håller han upp.
Rank: 7-8-6-2-1-5-4-3-9
V75-7
Favoriten
10 Bourbonista vann senast men jag tyckte inte att det var speciellt imponerade. Tuffare hästar emot nu och då ska hon runda dessa. Nja kall favorit. Chansvärdering 12%.
Motbud
14 Domino Time Trot har slagits mot kulltoppar och ska kunna utmana nu redan i comebacken. Läget sådär men som jag läser det bör det kunna bli rätt bra tryck här. Då kan hon vinna på ren klass. Chansvärdering 15%.
12 Can Can Broline felade senast men har höga farter i benen och får hon smyga med en bit så kommer hon avsluta oerhört snabbt sista 600 meterna. Bajken på igen. Chansvärdering 15%.
Spets efter 500m
1 Great Knowledge kan nog hålla ut övriga men tippar på att hon släpper till 8 Take me Sober som BG körde senast.
Rank: 12-14-8-15-10-1-2-13-5-6-11-7-9-3-4
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 7-VALLA D'CAMPBELL | |
2 | 1-TAMACTI JUN | |
3 | 4-KEEP GAMBLE | |
4 | 1-3-4-5-8-10-11-12-14 | |
5 | 3-5-7-9-10-11 | |
6 | 1-2-6-7-8 | |
7 | 1-2-7-8-10-12-13-14-15 |
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 7-VALLA D'CAMPBELL | |
2 | 1-TAMACTI JUN | |
3 | 4-KEEP GAMBLE | |
4 | 1-3-4-5-8-10-11-12-14 | |
5 | 3-5-7-9-10-11 | |
6 | 1-2-6-7-8 | |
7 | 1-2-7-8-10-12-13-14-15 |