Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
V75

V75: Profilernas ideér inför dubbeljackpoten

Foto: ALN.se

Foto: ALN.se

V75 på Kalmar och vi har laddat kanonerna rejält. Här delar våra profiler med sig av sina idéer.

Rygga våra profiler här

Anton Gehlin

V75-5 4 Ekolod

En häst jag håller högt och nu ska man gå barfota runt om ihop med bike för första gången, vilket är otroligt spännande! Jag tror att man gör en maxprestation på söndag och det bör räcka långt!

V75-6 1 Denver Gio

Var förvånansvärt bra i Elitloppet och har lyft sig ytterligare ett snäpp. Håller med enkelhet upp ledningen och leder detta runt om.

V75-7 11 Laredo Boko

Besitter hög kapacitet och kommer från en övertygande seger. Har dragit ett iskallt spår men till låg % så är man riktigt kul!

Oliver Bergman

V75-6 1 Denver Gio

Kalmarsundspokalen ska avgöras och för mig är det givet att gå på Elitloppstrean 1 Denver Gio till just nu 38%. Han slutade trea i såväl försök som i finalen av Elitloppet för en månad sedan. Han kom då i mål på imponerande tider båda gångerna. Denver Gio är kusligt snabb från start och från ett perfekt utgångsläge är han den givna ledaren och går han sen 1.08,8 i ledningen sätter naturlagarna stopp för konkurrenterna och jag spikar.

V75-4 11 Bowler Day

Ett öppet lopp landar jag med liten marginal på 11 Bowler Day. Han kommer med bra form och ska nu gå barfota runt om. Senast han gick så var 2022. Att Björn Goop sitter i vagnen ses också som ett plus och även distansen 3100m är något som gynnar Bowler Day. Tuffast till slut?

V75-3 4 Hardcore D.K

Jag fortsätter varna för 4 Hardcore D.K. Senast var han mitt drag på V86, då var han ute i samma lopp som Roger More på Tingsryd och Hardcore D.K. fick då det tuffare loppet. Han tvingades göra jobbet i dödens, men trots det höll han starkt och kom i mål som fyra. Hardcore D.K. var jämnspelad med Roger More den gången och nu ser femåringen ut att bli bortglömd. Till 5% är spelvärdet högt.

Niklas Robertsson

V75-5 5 Roger More

Tror på spets och slut. Har visat sig stark i tidigare lopp och ser ut att kunna hålla formen.

V75-7 9 Without a Doubt

Har avslutat starkt på sistone eller fastnat med sparade krafter. Det verkar som hästen är i bra form och bara behöver lite tur för att kunna segra.

V75-1 4 Spartakus

Blev fast med mycket krafter senast och har bra startförmåga. Erfarenhet från tuffa lopp i Frankrike kan vara en fördel här.

Skriven av

Redaktionen på Travnet består av ett engagerat team av skribenter, reportrar och travintresserade med lång erfarenhet av både sportjournalistik och spelrelaterad bevakning. Vi bevakar travsporten i Sverige och internationellt med ett nyhetsdrivet fokus, där vi rapporterar om allt från stora tävlingsdagar och klassiska lopp till vardagen i stallmiljöerna.

Vårt mål är att ge läsarna en snabb, relevant och trovärdig bevakning av travets alla delar – hästar, kuskar, tränare, banor och nyheter från sporten i stort. Vi arbetar löpande med analyser, intervjuer och reportage som ger både djup och sammanhang, samtidigt som vi håller ett högt tempo i nyhetsflödet.

Travnet-redaktionen drivs av nyfikenhet, noggrannhet och ett genuint intresse för travsporten, där vi alltid strävar efter att vara nära händelsernas centrum och leverera innehåll som både informerar och engagerar.

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;V75: Profilernas ideér inför dubbeljackpoten | Travnet.se