V75: Comeback - Barkevious Mingo överlägsen
Åmålstränaren Nils Norelius har en riktig artist i den sexårige Barkevious Mingo. Trots ett uppehåll på fyra månader svepte han förbi fältet till överlägsen seger på Åby.
På torsdagen var det Åbytravets tur att avverka V75 och omgångens kanske största behållning kom redan i den första avdelningen. Barkevious Mingo, tränad av Åmåls-amatören Nils Norelius, har gjort sig kända på rikstoton och återkom nu i första starten sedan mitten av augusti.
Det stoppade förstås inte From Above-valacken, som vanligt körd av Carl Johan Jepson. Då favoriten Nobel Amok försvann i galopp, visade Barkevious Mingo att han var redo för V75-seger direkt efter vila.
Belagd med fyrtio meters tillägg började man förklarligt i de bakre regionerna, men över den sista bortre långsidan formligen exploderade Barkevious Mingo. Fältet rundades på några få steg och försprånget ökade bara ju närmare målet man kom.
På segertiden 1.13,5 över 2180 meter fastställde man segermarginalen till, vad som brukar kallas: många längder.
*Christer S.A. Karlsson hade en reklamhäst i Big Alex i början av seklet, nu har han plockat fram en ny kanon. Fyraårige Erwin ledde varje meter för Stefan Söderkvist och var fullständigt ohotad på 1.14,1a full distans, i denna sin åttonde seger i tionde starten.
*Även Dan Widegren har ett löfte i form av Gomez. Den fyraårige Ready Cash-valacken kördes av Christoffer Eriksson fram till spets efter halva distansen och höll säkert undan för rappt avslutande Brosa Am. Det här var tredje raka segern och den sjätte totalt för året. (Foton: ALN).