Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Måndag: V65-tips till Halmstad

Omgången: Spelvänlig V65-omgång i Halmstad den här måndagen och jag lutar mig mot två starka singelstreck som jag är helt inne på leder respektive avdelning från start till mål. Banpersonalen på Halmstad är den bästa i Sverige och trots väderförhållandena räknar jag med att banan på Halmstad som vanligt är bra, det har varit några minusgrader och sol hela dagen.

Bästa spiken: 6 Omaha (V65-4)

Kompletterande spiken: 2 Jean Pierre Corner (V65-6)

V65-förslag: V65-1: 3,5,6,10,11 (1-7) V65-2: 2,5,6,9 (1-3) V65-3: 1,3,4,6,9,10,11 (2-12) V65-4: 6 Omaha (7-8) V65-5: 1,2,3,4,6,7,9,11 (5-12) V65-6: 2 Jean Pierre Corner (7-1) 5x4x7x1x8x1 = 1120 kronor. (Enbart spel för 6 rätt)

Dubbeltipset:

Spelförslag 1: DD-1:  1 Tornado T.Y. DD-2: 2 Jean Pierre Corner 1 rad x 400 kronor.

Spelförslag 2: DD-1: 3 Baroncini, 7 Leader Tom, 11 Ray Ban DD-2: 2 Jean Pierre Corner 3 rader x 200 kronor.

Tipsredaktör: Christoffer Wickman

V65-1: Får tipset i debuten hos Uhrberg.

RANKING: A: 10-3-11 B: 5-6-1-7 C: 2-4-8

Spetsanalysen: 3 Chrebet kan öppna snabbt från start och är klart spetsfavorit.

Loppanalysen: Tipset i loppet ger jag till 10 Turbo Sweden som gör debut för Thomas Uhrberg och det här handlar om en rätt trevlig fyraåring för klassen, som jag tycker ställs mot billigare motstånd än normalt den här gången. Bakspår över kort distans är aldrig optimalt, Turbo Sweden rapporteras dock träna starkt inför kvällens debut och med någorlunda klaff under vägen blir han svår att stå emot till slut.

Turbo Sweden är dock inget att hålla i handen, även om jag tycker han är given förstahäst, och garderingen är på sin plats. Tidig i loppet är min spetsfavorit 3 Cherebet som känns intressant, trots långt uppehåll. Tillsammans med körsven Stefan Söderkvist bör han tidigt hitta ledningen här och får han sedan bestämma tempot någorlunda mitt i loppen kan han bli svår att nå, i grunden är det en rätt trevlig häst som vet vart mållinjen ligger.

Tidig är också 11 Prince Orlando som kan få rygg på Turbo Sweden under slutrundan och Stefan Persson har som bekant bra snurr på sitt stall för dagen. Prince Orlando borde visserligen vunnit senast för att få fullt godkänt, han svarade dock trots allt för ett helt okey lopp och det är en häst som går bra varje gång.

Streck också för 5 Rosalina Mölgård som kommer med bra rapporter i ryggen och som känns intressant med körsven Johnny Takter upp, samt för 6 Mr Bolt som visserligen blandar och ger i sina prestationer men som har kunnandet i sig.

1 Yoyo Limburgia drar på sig en hel del streck, jag väljer dock att stå över honom. Han lär bli över från start härifrån och är ingenting att lita på, jag vill se honom börja fungera på svensk mark innan jag betalar för honom. I de tre av dom fyra senaste starterna i Sverige har han gjort bort sig med startgalopp.

V65-2: Favoriten blir normalt svårslagen.

RANKING: A: 2 B: 5-6-9 C: 1-3-10-4-8-7

Spetsanalysen: 2 Prowess Kronos bör tidigt hitta ledningen, om hon sköter sig.

Loppanalysen: Jättefavoriten 2 Prowess Kronos står normalt inför en mycket passande uppgift tillsammans med körsven Johnny Takter, det här handlar om helt rätt modell som imponerade senast vid enkel seger från ledningen, det treåriga stoet hade dessutom varit ifrån ett tag inför den starten så räkna med att hon är ännu lite vassare till det här loppet. I inledningen av sig karriär gjorde hon det bra, jag tyckte dock att hon såg lite oinspirerad och trög ut och intrycket på henne senast var det klart bästa hittills. Prowess Kronos visade också senast att hon kan öppna snabbt från start och från fint utgångsläge bakom startbilens vingar den här gången lär hon tidigt placeras i ledningen, sedan blir hon svårslagen. Prowess Kronos blir dock omgångens största favorit och jag väljer därför att gardera henne, helt pålitlig är hon inte och gör hon bort sig med galopp smäller det högt.

Bakom Prowess Kronos väljer jag att strecka 5 Stevie Ray, 6 Razak Exclusive och 9 Saxo Holmsminde. Stevie Ray har faktiskt gjort det bra varje gång i de senaste starterna och blir allt bättre, Razak Exclusive har inte varit lika fin i de senaste starterna som i inledningen av karriären, farten finns dock i honom och gör favoriten bort sig är han min spetsfavorit. Saxo Holmsminde tycker jag är alldeles för lite streckad, skulle favoriten göra bort sig är han inte sämre än någon annan i det här loppet. Marcus Savins travare har visserligen varit struken efter senast, men visade i sitt senaste framträdande fina fartresurser efter startgalopp och jag gillar den här modellen.

V65-3: Oscar laddar mot ledningen.

RANKING: A: 3 B: 6-1-4-10-9-11 C: 2-12-7

Spetsanalysen: 3 Åjo Hornline kan öppna snabbt från start och är given spetsfavorit.

Loppanalysen: 3 Åjo Hornline kan öppna snabbt från start och bör tidigt få överta ledningen från 2 Gloria Sånna här och väl i ledningen tycker jag att det är hästen att slå i loppet, förutsättningarna för det fyraåriga stoet är optimala den här gången. Hon återkom senast efter förkylning och avslutade bra mellan hästar till slut efter sen lucka, med det loppet i kroppen räknar jag med att hon gått framåt till den här starten och hon ställs denna gång mot lämpligt motstånd. Jag har svårt att se henne missa ledningen här och väl i ledningen trivs hon, senast hon gick i den positionen vann hon lätt. Har hon tagit comebacken senast på rätt sätt tror jag på samma melodi idag.

Lärlingslopp känns dock alltid öppna och jag litar inte fullt ut på Åjo Hornline, jag väljer därför att gardera. Tidiga bakom min givna tipsetta i loppet är 1 Flashman´s Jenka, 4 Blazie Silvio och 6 Dione Powerline. Untersteiners Flashman´s Jenka kommer inte kunna försvara sitt innerspår, med fritt under vägen kommer hon dock spurta vasst och då är hon med i matchen. Hon svarade för ett bra lopp senast vid seger då hon avgjorde från tredje par utvändigt med 12,5 sista 600. Blazie Silvio riskerar att få trava i dödens, vilket kan bli för tufft för henne. Löser det sig dock någorlunda för henne och Oskar Florhed under vägen duger hon gott, hon gör för det mesta bra lopp och har tidigare visat att hon även tål en del jobb. Dione Powerline tycker jag är den som är tidigast bakom Åjo Hornline, stoet står verkligen på tur för seger och har avslutar starkt varje gång på slutet, snart sitter han där.

Streck också för 9 M.T.Glorious, 10 Pearl Follo och 11 Wiss Shadow. M.T.Glorious var sjuk i somras och har haft svårt att hitta formen efter det, grundkapaciteten i henne är dock hög och hon körs av en kusk i form och utgångsläget är perfekt för hennes del. Pearl Follo körs av loppets bästa kusk och avslutade mycket bra senast via 11,5 sista 400 så med tempo på loppet flyger hon lågt till slut, samt 11 Wiss Shadow som kan få bra ryggar att gå i under slutrundan och även om hon var sämre senast är hon lite väl lite streckad denna gång.

V65-4: Spets och slut.

RANKING: A: 6 B: 7-8-13-1-9 C: 3-4-2-10-11

Spetsanalysen: Jag räknar kallt med att 6 Omaha tidigt placeras i ledningen.

Loppanalysen: Favoriten 6 Omaha står tillsammans med körsven Jörgen Sjunnesson inför en passande uppgift och jag tvekar inte det minsta när jag lämnar honom ensam på kupongen, förutsättningarna för hans del den här gången är perfekta. Han ställs mot lämpligt motstånd, den aktuella distansen är den rätta och med Sjunnesson vid rodret räknar jag med tidig ledning från springspåret och väl där har jag svårt att se honom förlora. Starkt singelstreck.

Bakom Omaha nämner jag främst 7 Orson som visade form senast och som kan få hålet bakom ledande Omaha här då han kan öppna bra från start, samt 8 Landers Power som visat att han klarar distansen tidigare och som visade form senast som trea på Solvalla via en bra avslutning.

V65-5: Connie ska slås från ledningen.

RANKING: A: 1 B: 3-11-7-4-2-9-10 C: 5-12

Spetsanalysen: 1 Tornado T.Y. kan öppna snabbt från start och blir svår att ta en längd på, främsta utmanare är 7 Leader Tom som nu är nedstruken ett spår och det gynnar honom, men Lugauer bakom Tornado T.Y. är ändå min spetsfavorit.

Loppanalysen: Conrad Lugauer står normalt inför en passande uppgift tillsammans med egentränade 1 Tornado T.Y. som har lottats till perfekta förutsättningar den här gången, jag tycker det är hästen att slå med dessa förutsättningar. Den åttaåriga hingsten kan öppna snabbt från start och får svårt att missa ledningen från sitt perfekta utgångsläge med innerspår bakom startbilens vingar, väl i ledningen blir han sedan svår att plocka ned. Han har inte startat på ett tag inför den här starten och ett litet frågetecken för formen finns, han rapporteras dock träna starkt och i någorlunda slag duger han mycket bra här.

Det finns dock som sagt ett litet frågetecken för formen hos Tornado T.Y. och det gör att jag garderar friskt, bakom Lugauers travare som i mina ögon är given tipsetta är loppet öppet. Favoriten i loppet 4 Oleander duger normalt gott i detta sällskap och han är utan tvekan loppets mest kapabla travare, som favorit finner jag dock inget spelvärde i honom och jag står över honom på Dubbeltipset. Oleander har inte fått till det på slutet och jag vill gärna se en vass insats igen innan jag spelar med honom som favorit.

Betydligt mer spelvärde finns det i 3 Baroncini, 7 Leader Tom och 11 Ray Ban och jag lirar med dessa på Dubbeltipset. Baroncini har gjort två starter på svensk mark, i debuten visade han inget extra men senast såg han fin ut som fastlåst och Sjunnesson var nöjd med honom den gången, fint utgångsläge här och intressant med rätt lopp. Leader Tom är den som är värst emot Tornado T.Y. i spetsstriden och skulle Olof Thorson kunna snuva Lugauer på spets är Leader Tom ett tidigt bud, han trivs i front och såg fin ut som fastlåst senast så formen är på topp. Ray Ban tog årets första seger senast och kommer till start med god form, han har svek i sitt senaste framträdande på svensk mark men har innan det gjort det bra mot tufft motstånd och han har varit spelad till 2,60 gånger degen mot självaste Opitergium, någon sådan häst finns inte med här och grundkapaciteten hos honom är hög.

Streck också för 2 Maigold, 10 Toralf Jubb och 9 Mr Wade. Maigold har svårt att räcka hela vägen fram på svensk mark, men är oftast med långt fram och hugger och förutsättningarna för honom är goda, Toralf Jubb gick bra efter galopp senast och är bättre än raden då han satt fast gången innan det, samt Mr Wade som härifrån ska kunna få ett optimalt smyglopp och då blir han alltid farlig, har varit borta länge inför den här starten men såg fin ut i kvalet och har hög grundkapacitet.

V65-6: Nu är det dags.

RANKING: A: 2 B: 7-1-4-9 C: 11-3-6-10-8-5

Spetsanalysen: 2 Jean Pierre Corner bör tidigt placeras i ledningen.

Loppanalysen: 2 Jean Pierre Corner är en häst jag gillar och jag väljer att ta ställning för Lutfi Kolgjinis travare i V65-avslutningen, jag tycker förutsättningarna för hans del är optimala och jag är helt inne på segermelodi spets och slut. Den femåriga valacken hade inför senaste starten på Jägersro jobbat riktigt starkt och i stallet var man optimistiska, Jean Pierre Corner svarade också för ett starkt lopp som trea men han inte fram till segrande Oliver Kronos. Den här gången är dock förutsättningarna för Jean Pierre Corner bättre, kontra favoriten 7 Oliver Kronos. Jean Pierre Corner är mer gynnad av den aktuella distansen än vad Oliver Kronos är då han är stark och rejäl, från fint utgångsläge bakom startbilens vingar räknar jag dessutom med att Kolgjini kör resolut direkt från start och tidigt placerar honom i ledningen, i ledningen tror jag inte att han förlorar loppet. Jag har alltid haft ett gott öga till den här hästen och ikväll är det läge att ta betalt på honom.

Favoriten 7 Oliver Kronos har gjort det bra varje gång i de senaste starterna och det handlar om en fin häst som är under utveckling, avslutningen till seger senast var fin. Den här gången lär han dock tvingas till grovjobbet utvändigt om min idé Jean Pierre Corner och det tror jag blir för tufft, Jean Pierre Corner är dessutom mer gynnad av den aktuella distansen än vad Oliver Kronos är.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;