Bevakningen presenteras av
Fredag: V65-tips till Bergsåker
Omgången: Ett par minusgrader och uppehåll bör innebära en för årstiden bra bana på Bergsåker den här fredagen, det ser dock i skrivande stund ut som att brodd kommer krävas i skorna och det bör man ha med i åtanke när man gör systemet, då en del hästar går klart sämre med brodd. Spelmässigt är det en intressant omgång, jag bygger systemet på två starka singelstreck som tränas av hemmaproffset Robert Bergh.
Bästa spiken: 6 Staro Cold Carat (V65-1)
Kompletterande spiken: 1 Eleanor Rigby (V65-6)
Bästa speldraget: 8 Sharp Concorde (V65-5)
V65-förslag: V65-1: 6 Staro Cold Carat (7-9) V65-2: 2,4,5,6,10,11 (3-7) V65-3: 1,6,7,8,9 (5-3) V65-4: 1,2,5,6,7,8 (10-12) V65-5: 2,3,5,8,9,10,11 (1-7) V65-6: 1 Eleanor Rigby (9-8) 1x6x5x6x7x1 =1260 kronor. (Enbart spel för 6 rätt)
Dubbeltipset:
Spelförslag 1: DD-1: 2 My Love Star, 8 Sharp Concorde DD-2: 1 Eleanor Rigby 2 rader x 300 kronor.
Spelförslag 2: DD-1: 9 Oriental, 10 Mamamia Blågul, 11 Windess DD-2: 1 Eleanor Rigby 3 rader x 100 kronor.
Tipsredaktör: Christoffer Wickman
V65-1: Berghs tuffing är starkast.
Spetsanalysen: Tuff körning att vänta då flera ekipage kan öppna snabbt från start, främst 1 Un Sacco di Soldi, 2 Little Rainbow och 7 D.J.Seabrook. Jag tror att Little Rainbow är snabbast den första biten, men Eklöf lär knappast vara intresserad av att köra i ledningen och därför bör Linderoth med D.J.Seabrook tidigt kunna få överta ledningen.
Loppanalysen: Tuff inledningen på loppet att vänta då flera ekipage kan öppna snabbt från start och lär vilja vara intresserade av att skaffa sig position, det tror jag gynnar hemmaproffset Robert Bergh och 6 Staro Cold Carat och jag väljer att gå ut tufft och singelstrecka direkt. Den sjuåriga hingsten gjorde senast comeback efter uppehåll och ett äventyr i Frankrike, jag gillade verkligen var jag såg då hästen avslutade mycket bra i vida spår till slut med 1.11 sista 800. Staro Cold Carat lär med comebacken i kroppen senast vara ännu vassare till den här starten och jag tycker att han är huvudet högre än sina konkurrenter. Han har fått ännu mer hårdhet enligt stallet efter sitt äventyr i Frankrike och när konkurrenterna kört för position, kliver Bergh in i handlingarna och bör vinna detta från utvändigt ledaren.
Bland motbuden till favoriten och mitt singelstreck Staro Cold Carat hittar vi främst spetsfavoriten 7 D.J.Seabrook som trivs över ledningen på kort distans, samt 9 Conrads Epilog som jobbat starkt en längre tid enligt stallet, men som missgynnas kraftigt om det krävs brodd i skorna.
RANKING: A: 6 B: 7-9-1 C: 3-2-4-10-5-8
V65-2: Sex streck i kallisloppet.
Spetsanalysen: 2 Lill Pär kan öppna snabbt från start och utmanas av 4 Norm Dino, håller sig Lill Pär på benen blir han svår att ta en längd på men han är känslig in mot första sväng och är Carl-Ivar Larsson påläst kan han trycka Lill Pär i galopp i ingången till första sväng.
Loppanalysen: 2 Lill Pär är känslig in mot första sväng och inget man litar på, galopprisken finns alltid där när det gäller honom. Jag bygger dock mitt tips på att han håller sig på benen den här gången för då tycker jag att han ska ses med vettig segerchans i det här loppet och han får tipsnicken. I ledningen över kort distans blir han under normala omständigheter svårtuggad.
Bakom Lill Pär är loppet öppet, totalt väljer jag att strecka sex av tolv ekipage i loppet. Favoriten 5 Guli Rask och 4 Norm Dino är tidiga. Norm Dino kan mycket väl hitta ledningen om Lill Pär gör bort sig och då ser det vettigt ut, han visade dock fin form senast vid seger då han gick undan enkelt till slut och han duger även om han inte när tät. Guli Rask tappade till slut senast från köposition och var inte som bäst, han hade dock varit ifrån ett tag inför den starten och bör vara vassare till detta lopp. Han duger normalt sätt gott och vid bra bana avancerar stallet om barfotabalans.
Streck också för 6 Kalloma, 10 Tombo Martin och 11 Moe Sol. Kalloma är bättre än vad resultatraden visar, Tombo Martin är bäst i ledningen men kan avsluta bra även från köposition och duger, samt Moe Sol är lite väl lite streckad och duger med klaff.
RANKING: A: 2-4-5 B: 11-10-6 C: 3-7-12-9-1-8
V65-3: Berghs travare normalt huvudet högre.
Spetsanalysen: 1 Fire in my Heart körs för ledningen men unmans av springspårets 6 Michelle Ruda, fördel Michelle Ruda som är kvick och som står ensam på springspår.
Loppanalysen: Favoriten 7 Lipstick Jungle ska normalt ses med bra segerchans i det här loppet, det här är ett treårigt sto som jag gillar skarpt och det bör vara dags för henne här, hon kliver ned rejält i klass. Näst senast hade hon vunnit på V75 utan galopp 100 meter från mål och senast var hon ute i ett alldeles för tufft lopp och det är inte mycket att orda om att hon inte räckte till då. Den här gången ställs hon mot lämpligare motstånd än på länge och löser det sig bara från det något chansartade utgångsläget med innerspår på tillägg blir hon svårstoppad.
Det kan dock ställa till det för favoriten från innerspår på tillägg och det är samtidigt inte typen som vinner ihjäl sig, även om hon varit ute i tuffare sällskap än detta. Jag väljer att gardera och totalt streckar jag fem hästar i loppet.
Spetsfavoriten 6 Michelle Ruda har bra fart i sig och är inte alls så tokig, får Linderoth bestämma tempot någorlunda i ledningen samtidigt som det strular för favoriten leder hon länge. 1 Fire in my Heart tycker jag är lite väl bortglömd, med en löpning i rygg på ledaren och lucka till slut kan hon skrälla.
Streck också för 8 Tessan Palema och 9 Emily Freeman, Tessan Palema gick undan till enkel seger senast och har gjort det bra varje gång så här långt, Emily Freeman var dålig senast men behövde loppet och ska vara vassare nu. Fart finns, vilket hon bland annat visade vid överlägsen seger näst senast.
RANKING: A: 7 B: 6-1-8-9 C: 5-3-10-4-11-2-12
V65-4: Trons Pila leder länge.
Spetsanalysen: 1 Trons Pila ska inte missa ledningen med dessa förutsättningar.
Loppanalysen: 1 Trons Pila trivs normalt sätt bäst i ryggar då hon kan smyga med och spara speeden till slut, med dessa förutsättningar har dock tränare och körsven Noralf Braekken inte mycket till val och han lär köra i ledningen så länge lampan lyser. Trons Pila står bra inne i loppet, trivs över kort distans, har lopp i kroppen efter uppehåll och leder länge.
Trons Pila har dock blivit lite väl stor favorit, hon har en tendens till att bli lite blöt till slut, framför allt från ledningen. Garderingen är given och tidiga bakom favoriten är Jan-Olov Perssons duo 5 Guli Järven och 8 Järvsö Rune. Guli Järven har fått lopp i kroppen efter uppehåll och ska vara uppåt för dagen, det låter bra på honom från stallet och även om distansen inte är optimal kan han mycket väl vinna. Järvsö Rune har stallet varit uppåt på en längre tid, till skillnad från stallkompisen Guli Järven är också kort distans optimalt för honom och han måste räknas tidigt.
På startvolten vill jag också strecka 2 Ögon Glöd som kan få ett perfekt lopp i rygg på ledande Trons Pila och sedan lucka till slut, då finns kunnandet för att överraska. Stallkompisen till Ögon Glöd, 6 Vildvitter, ska också streckas tidigt. Vildvitter är bättre än vad resultatraden visar och kan skrälla med klaff.
Streck också för 7 Rigel Odin som är van tufft motstånd och som kan betydligt bättre än visat på slutet.
RANKING: A: 1-8-5 B: 7-6-2-10-12 C: 14-3-13-11-9-4
V65-5: Många felstreckade i detta lopp.
Spetsanalysen: 3 Cuba Cohiba kan öppna snabbt och laddas, det blir dock svårt att stå emot favoriten 5 One Way Street som lär laddas tufft och Gunner Melanders sto är spetsfavorit i loppet.
Loppanalysen: 5 One Way Street har gjort det bra varje gång i de senaste starterna och står lite på tur för seger, senast svarade hon för en stark avslutning med 1.13 sista 600 och det kan vara så enkelt att hon leder det här loppet från start till mål. Jag både tror och hoppas dock att det kostar lite för henne att komma till tät, då kan det bli tunga ben till slut över Bergsåkers långa upplopp. Min känsla säger att hon ändå är snäppet vassare då hon får smyga med.
Jag väljer att stå över favoriten på Dubbeltipset då spelvärdet med henne är lågt, betydligt bättre spelvärde är det med 2 My Love Star och framför allt 8 Sharp Concorde som jag tycker är alldeles för lite streckad. My Love Star såg lavad ut senast och sköt till vasst efter sen lucka, henne låter det bra på från stallet och när hon är i toppform är hon riktigt bra för klassen. Sharp Concorde har visserligen lottats till iskallt utgångsläge, löser det sig dock bara någorlunda för henne under vägen är hon helintressant ikväll. Senast var hon ute i ett alldeles för tufft lopp och den starten är bara att glömma, innan det har hon gått starkt varje gång utan att få utdelning och nu kan det vara dags, mot betydligt enklare motstånd än vad hon varit ute mot på slutet. Passas.
Jag väljer att spela mest på Dubbeltipset med ovanstående duo, jag lirar dock också en slant med 9 Oriental som är för lite streckad och som favorit positiv på slutet, 10 Mamamia Blågul som är uppåt i form och som kan avsluta, samt med 11 Windess som avslutade bra med 14,5 sista rundan senast och som kan då bra draghjälp av Bergh under slutrundan.
Streck också för 3 Cuba Cohiba som kan få loppet i rygg på ledaren, jag står dock över henne på Dubbeltipset då oddset inte lockar.
RANKING: A: 2-8 B: 5-10-3-9-11 C: 1-7-6-12-4
V65-6: Spets och slut.
Spetsanalysen: Tipset bygger helt och hållet på att Jan Norberg försvarar innerspåret med 1 Eleanor Rigby
Loppanalysen: 1 Eleanor Rigby känns väldigt intressant med dessa förutsättningar och Jan Norberg i vagnen, jag tvekar inte det minsta när jag lämnar henne ensam på kupongen med dessa förutsättningar. Robert Berghs sto kan öppna snabbt från start och är given spetsfavorit i loppet, väl i ledningen har jag sedan svårt att se henne förlora. Hon sköt till bra efter sen lucka senast och visade prov på fin form och Jan Norberg brukar få bra fart på märrar den första biten och i ledningen mot lämpligt motstånd måste det vara toppchans. Jag gillar den här hästen och det ser minst sagt lovande ut. Hela vägen!
Värst emot är stallkompisen 9 Still on Broadway som varit ute i tuffare sällskap, samt 8 Andoverandout som kan få ett perfekt lopp i rygg på ledande Eleanor Rigby härifrån.
RANKING: A: 1 B: 9-8-15-7-4-13-14-12 C: 3-5-6-10-11
Skriven av
Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av











