Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

V65 Solvalla: "Vår bästa häst i loppet"

Gratis tips, det hittar du här på travnet varje dag! Du har väl heller inte missat att vi har intervjuer till lunchtävlingarna varje vardag?

– Det är en rätt så fin liten häst som är under utveckling. Han kan öppna ganska bra men är lite svår att ladda för fullt med. Det är vår bästa häst i loppet och han fortsätter tävla med samma balans och utrustning, säger Ville Karhulahti om Kimbee Dream (V65-5).

Nedan publiceras också alla dagens andra intervjuer till lunchtävlingarna med V65 på Solvalla. Och såklart – travnet erbjuder också ranking, analyser och systemförslag både till V4 och V64 – varje dag.

Lopp 1, V65-1

2 Make It Quick - Han har varit ifrån länge men tränat på normalt. Det är en stark och rejäl häst som jag tror kommer göra ett bra lopp direkt. Att tävla med skor klarar han, säger C-G Björkroth.

3 Bella Beluga - Hon gick okej senast efter ett snällare upplägg. Hon ska kunna vara långt fram i detta lilla fält. Det blir helstängt huvudlag och vanlig vagn, säger Marcus Schön.

4 Operating Limit - Han gick okej senast med sulky och det är en stark häst som gillar den långa distansen då han lever på sin styrka. Vanlig vagn och öppet huvudlag, säger Marcus Schön.

Lopp 2, V65-2

3 Showcase - Det är en liten häst som får svårt räcka till seger, jag får smyga med helt enkelt. Det blir rycktussar nu för första gången men jag har svårt att tro det kommer ge någon speciell effekt på henne. Helstängt huvudlag och jänkarvagn är utrustningen i övrigt, säger Marcus Schön.

4 Myrica Gale - Har gjort några skapliga lopp för mig men blev ju störd till galopp senast. Nu har det sedan blivit ett litet uppehåll och även om hon tränar bra så kan det saknas lite tempo i henne, säger Reijo Liljendahl.

6 Persephone Face - har väl varit sådär bara och återkommer nu efter lite uppehåll. Formen tror jag är hygglig då hon jobbat på bra här hemma men det blir nog svårt att vinna. En plats kan vara inom räckhåll, säger Kenneth Haugstad.

11 West Coast - Hon har överraskat oss hittills och gjort allting rätt. Senast var det en billig seger men hästen var samtidigt rejäl. Trots läget kan hon vara långt fram. Öppet huvudlag och vanlig vagn, säger Marcus Schön.

12 Design Highlight - Hon har iskallt läge och har inte bjudit till ännu. Det blir till att smyga med och jaga pengar. Öppet huvudlag och vanlig vagn, säger Marcus Schön.

Lopp 3, V65-3

1 Victory Pilot - Det är en fin häst som vi haft ett par månader i träning. Hästen tränar på som han ska men man vill ju se honom fungera i lopp först. Distansen tror jag han klarar men jag har ingen koll på vilken balans han tävlat med i Finland, säger C-G Björkroth.

3 Portovenere - Han har stundtals svårt att bära upp de pengar han tjänade i början hos oss. Jag tror vi jagar pengar i första hand. Hästen är grov i gången och bara medelsnabb ut. Det blir helstängt eller norsk huvudlag och vanlig vagn, säger Marcus Schön.

Lopp 4, V65-4

1 Eclipse Boko - Han har varit ifrån länge men känns fin i jobben och jag tror att han kommer göra ett bra lopp direkt. Hästen kan öppna bra men innerspår har han strulat från tidigare, säger C-G Björkroth.

4 Cobbys Starlord - Tycker jag kan mer än han har visat hittills, men han tar väl inte ut sig helt. Han får helt enkelt tävla på och jag hoppas att han kommer att utvecklas, men får väl tufft att vinna innan han höjer sig lite, säger Reijo Liljendahl.

10 Andover Tommy - Han gick bra senast och verkar hålla sin fina form. Bakspår gick ju fint senast och i ett ganska billigt lopp ska han räknas. Inga ändringar, säger Ville Karhulahti.

Lopp 5, V65-5

3 Kimbee Dream - Det är en rätt så fin liten häst som är under utveckling. Han kan öppna ganska bra men är lite svår att ladda för fullt med. Det är vår bästa häst i loppet och han fortsätter tävla med samma balans och utrustning, säger Ville Karhulahti.

6 Super Wille - Han satt fast senast och gör det okej men jagar nog mest nya pengar. Öppet huvudlag och vanlig vagn, säger Marcus Schön.

7 Vogue la Marc - Hon är snabb ut men lite hetsig av sig och längre distans nu är ingen fördel. Hästen har gjort det bra för oss men är ändå inte jättebra. Jänkarvagn var det för första gången senast och det blir samma nu, säger Ville Karhulahti.

Lopp 6, V65-6

4 Penelope Face - Var en besvikelse förra året men var förbättrad senast. Då gick hon med öppet huvudlag och jag vet inte om det kanske var det som gjorde det, men det blir samma nu. Det är ett öppet lopp och hon ska nog inte behöva vara helt borta, säger Kenneth Haugstad.

9 Fabulous Boko - Hon har mött tuffa hästar på slutet och kan nog överraska lite med rätt resa här. Skor tror jag inte har någon stor betydelse, säger C-G Björkroth.

13 Mad Diva - Är lite småtrög men nöter på skapligt. Det är väl kanske inte den där rätta gnistan men vi får se om Jorma kan få liv i henne nu, säger Reijo Liljendahl.

14 Aberfeldy - Kom bökigt på det senast och möter nu lite enklare motstånd. Hon känns fin och ska nog kunna knipa en plats trots läget, säger Reijo Liljendahl.

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

CASINO

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;