Bevakningen presenteras av
V64-tips: Veckan inleds med jackpot

Foto: ALN
Jackpot på V64 Halmstad och det finns en del starka favoriter. Alberdi Wine är bästa spiken i omgången som strecken ligger nu.
V64-1
Favoriten
3 Check Lane är en bra häst som visat klass gång på gång. Idag blir det bajk för första gången och när värsta motbudet har dåligt spår är det given förstahäst. Chansvärdering 45%.
Motbud
8 Oberon Warframe är inte mil sämre häst än favoriten men läget är dåligt och Johan U kommer behöva göra en kanoninsats som kusk för att slå favoriten. Chansvärdering 20%.
6 Nepenthe Boko är snabb ut och kommer kanske till spets. Gillar den positionen men kommer behöva dämpa för att kunna vinna. Chansvärdering 10%.
Spets efter 500m
6 Nepenthe Boko är snabbast och spetsar.
Rank: 3-8-6-1-5-9-4-10-2-7
V64-2
Favoriten
5 Unique Creation är rutinerad men vinner inte så ofta längre. Formen är okej men här tycker jag att han blir överspelad. Chansvärdering 20%.
Motbud
3 Victory Eagle är mer stark än snabb vilket han visat flera gånger. Bra distans för honom och ska vara favorit enligt mig. Chansvärdering 25%.
2 Amazing Hazel har en ruggig form och är grymt snabb en bit. Fiore får hitta ryggar och sen fälla så många han kan. Spelvärd. Chansvärdering 20%
Spets efter 500m
1 Ivan Mauger spetsar och körs där.
Rank: 3-2-5-1-4-6
V64-3
Favoriten
6 Timoka PJ har imponerat på slutet och kommer med fin form. Bästa hästen i loppet men blir lite väl hårt spelad här. Chansvärdering 60%.
Motbud
4 Gangster Mearas är kapabel men krånglig. Håller han rätt på benen kan han utmana favoriten. 13,6 sista 1000 näst senast räcker långt här. Chansvärdering 10%.
7 Zoljon är mycket bättre än raden och en rolig skräll mot den stora favoriten. Chansvärdering 8%.
Spets efter 500m
6 Timoka PJ har nog bra chans att få köra sig till spets efter en bit.
Rank: 6-4-7-5-9-10-1-11-12-3-2
V64-4
Favoriten
3 Alberdi Wine är kapabel och kommer bli en riktigt bra häst. Är under utveckling och i detta lopp ska han vara klar favorit. Chansvärdering 60%.
Motbud
5 Baron D. Sox är i ny regi men är hopplöst osäker. Känslan är att det blir snällt lopp med honom i comebacken. Chansvärdering 15%.
1 My Little Joel är helt okej men blir oerhört överspelad mot bättre hästar här. Chansvärdering 5%.
Spets efter 500m
3 Alberdi Wine släpps till tät.
Rank: 3-5-6-8-1-2-7-10-4-9
V64-5
Favoriten
6 Bonus Credit är snabb ut och fick aldrig chansen senast. Ikväll är det snabbare hästar på insidan och det blir inte någon ledning av egen kraft. Jag tycker det är fel favorit och vill gå emot. Chansvärdering 24%.
Motbud
5 Knock Boots Mearas har fått ett lopp i kroppen och ett optimalt spår. Jag är inne på att att Tony håller tempot uppe om man når spets och då formkurvan pekar uppåt kan det vara så enkelt att han leder runt om. Chansvärdering 28%.
1 Tornado O.C. har vikit in årorna från spets i två raka starter och jag tror att man vill köra henne i rygg här. Kan slå till med luckan men det måste klaffa maximalt. Väl hårt bretrodd. Chansvärdering 15%
Spets efter 500m
1 Tornado O.C är snabb ut men jag tror att man släpper spets till 5 Knock Boots Mearas.
Rank: 5-6-1-3-8-11-4-2-9-12-10-7
V64-6
Favoriten
6 Delon Grif är kapabel men väldigt svår. Intressant med debut för Hanna då hennes hästar går starkt för dagen. Felfri är det en bra segerchans men det är lite för mycket om och men med honom för att jag ska köpa favoritskapet. Chansvärdering 24%
Motbud
8 Con Padre är bra och har fin form men läget är ett frågetecken. Om han hittar ner snabbt kan han vinna. Chansvärdering 20%.
1 Sunrise är snabb ut och kanske kan hålla spets. I ett svagt lopp kan det räcka hela vägen hem. Chansvärdering 18%.
Spets efter 500m
1 Sunrise laddas för spets och har god chans till positionen.
Rank: 6-8-1-4-10-11-5-7-3-2-9
Skriven av
Emil som har spelat hockey i SHL och Hockeyallsvenskan under många år är spelchef för travnet.se, samtidigt som karriären i Timrå och Djurgården arbetade han med ATG-satsningen Högkvarteret med flera vinstrika vinster.
Emil har stam som förpliktar med hockeymästaren Charles Berglund som pappa och Stig H Johansson som morfar.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av








