Travnet
Travnet+
Travtips
adrian Kolgjini

Foto: Thomas Blomqvist, TR Bild

V64
Halmstad
2026-02-12

V64-tips: Talangen vinner i comebacken

Kvällens V64-omgång på Halmstad travbana lockar med jackpot och extra krydda i form av ett starkt stalluppbåd där Adrian Kolgjini står i fokus. Med flera intressanta startande från Kolgjinis stall och över en miljon extra i potten väntar en spännande spelkväll där sex rätt kan ge fina pengar.

V64-1

2 Lumiere Rouge är väldigt startsnabb och tog sig till ledningen senast från ett liknande utgångsläge. Här finns goda möjligheter att nå spets igen, och därifrån är hon hästen att slå. Samtidigt finns ett frågetecken då hon har ett par galopper i raden, så helt att lita på är hon ännu inte.

5 Euron Face tog sin första seger i karriären senast efter att ha nått ledningen en bit in i loppet och därefter hållit konkurrenterna bakom sig. Med det loppet i kroppen bör han kunna vara ytterligare förbättrad den här gången och har dessutom ett bra startspår mitt bakom bilen. Hästen är stark och tål ett tufft upplägg.

Spets efter 500 m:
2 Lumiere Rouge tror jag håller ut de övriga från start.

Rank: 2–5–6–7–10–1–9–4–3–11–8


V64-2

6 Remy Lane var både jag och stallet besvikna på senast, men hästen fick inte rätt fäste i banan, vilket till stor del förklarar insatsen. Till den här starten kliver man ner rejält i klass och har goda förutsättningar att komma till ledningen, en position där hästen trivs bra. Samtidigt är han lite för ojämn för att jag ska lita fullt ut till väldigt höga spelprocent.

5 Global Expensive fick det fel senast då han blev över från start och tvingades backa till sista positionen. Trots det gav hästen ett fint intryck över upploppet, vilket jag tar med mig. Med en vettig position från start är han tidig bakom favoriten, även om det finns ett visst frågetecken i och med årsdebuten.

Spets efter 500 m:
6 Remy Lane är väldigt snabb ut och borde sitta i spets.

Rank: 6–5–2–7–8–10–9–1–12–3–4–11


V64-3

3 Steady Breeze öppnade väldigt fint i volten i tävlingsdebuten senast på Axevalla. Till den här starten står det spets i programmet och från ledningen blir hon hästen att slå. Samtidigt kommer hästarna på tillägg snabbt in i matchen, och det återstår att se om hon är stark nog att stå emot mer härdade konkurrenter.

4 Fly You Fools var riktigt snabb ur volten senast och med en liknande start är man snabbt ikapp hästarna på startvolten. Senast gick hon i spets och vann enkelt, men den här gången blir det andra förutsättningar. Skulle 3 Steady Breeze köra bort sig finns ändå möjligheten att ta över ledningen en bit in i loppet.

Spets efter 500 m:
3 Steady Breeze sitter tidigt i ledningen.

Rank: 3–4–6–5–9–7–10–11–8–1


V64-4

Det kommer förmodligen bli en väldigt avgörande spetsstrid i det här loppet.

2 Princess Beluga är liten favorit att hålla ut värsta konkurrenten 3 Carlos Diamant från start när man står sida vid sida, vilket ofta gör det svårare att ta en hel längd. Blir det ingen alltför utdragen körning tror jag att 2 Princess Beluga har god chans att leda runt om den här gången.

Skulle däremot 3 Carlos Diamant ta en längd och komma till ledningen ska han ses med god segerchans. Samtidigt finns risken för en lite längre körning, vilket kan gynna några av de övriga ekipagen. Oavsett scenario visar hästen form som räcker för seger.

11 Eketorpets Nellie kan bjudas in i matchen om det blir toktempo. Hästen har bra kapacitet för det här sammanhanget.

Spets efter 500 m:
Jag ger fördel 2 Princess Beluga i spetsrusningen.

Rank: 2–3–4–11–7–5–6–1–9–10–8


V64-5

Här väljer jag att gå rakt ut och spika 3 Langli. Hästen är väldigt kapabel för den här klassen och jag tycker att han står på för lite pengar. Träningsrapporterna har varit positiva inför årsdebuten, och formen bör vara god direkt. Det här är en häst jag håller högt.

12 Spirit Of Love ska räknas tidigt bakom för den som väljer att gardera. Hästen har stått för flera fina avslutningar på slutet och formen måste vara på topp.

Spets efter 500 m:
Jag tror att 3 Langli kommer att få överta ledningen.

Rank: 3–12–10–2–4–1–8–7–5–11–9–6


V64-6

5 Qillerbee har fått ett bra utgångsläge i den här spårtrappan. Distansen är kanske ingen fördel, men kommer man billigt till ledningen kan det finnas möjlighet att fuska bort en del under vägen. Tyler känner hästen väl, så det är inga konstigheter där. Frågan är hur inställningen är sista 200 meterna.

9 Vision Of Gideon är härdad i tufft sällskap på slutet och med rätt ryggar kommer han att avsluta vasst över upploppet. Det finns även här ett litet frågetecken kring distansen, men känslan är ändå att han ska klara den.

3 Star Cash kan vara en rolig outsider för den som letar värde i den sista avdelningen.

Spets efter 500 m:
5 Qillerbee tror jag hittar till ledningen.

Rank: 5–9–3–1–7–8–4–10–6–2


Systemförslag

1 – 2,5,6
2 – 2,5,6,7
3 – 3,4,5,6
4 – 2,3,4,11
5 – 3 Langli
6 – 1,3,5,7,9

960 kr

Nästa artikel