Travnet
ANNONS
Travtips
Lars Wikström

Foto: Mikael Wikner/Kanal 75

V64
Östersund
2025-03-25

V64-tips: Spiken är 5% i inledningen

Skribent

Publicerad kl 13.35, 25 mars 2025

av Emil Berglund

V64 JACKPOT på Östersund ikväll och det är mycket roliga lopp att spekulera i. Mycket hästar och lite svåra propositioner. Min analys finns nedan.

V64-1

Favoriten

3 Cherokee Face har fått i lopp i kroppen och vann det. Stallet låter nöjda och man skall ha gått framåt rejält med genomköraren. Nu stöter han på lite tuffare motstånd och det är inte omöjligt att han behöver göra det den tunga vägen. Chansvärdering 40%.

Motbud

5 Beacon Kronos hade ett bra fjolår men avslutades med lite problem. Nu har man laddat batterierna och rapporterna säger att han lugnat ner sig en del. Öppnar bra och sitter i spets, frågan är om han körs där. Chansvärdering 30%.

7 Mustang Racer är verkligen formkortet i loppet. Bra race hela tiden på slutet och nu barfota runt om. Inte många meter sämre om ens det än övriga. Chansvärdering 20%.

Spets efter 500m

5 Beacon Kronos spetsar och jag tror ändå Magnus testar där.

Rank: 3-5-7-6-2-4-1

V64-2

Favoriten

2 Move Around är en annan comebackande häst från Oscar Berglund. Har bra siffror hittills men har i ärlighetens namn inte slagit något av värde. Än så länge ingen raket ut. Chansvärdering 15%.

Motbud

10 Dropthegloves är bästa hästen i loppet och börjar närma sig toppformen. Fick senast stryk mot en bra häst och detta gäng skall han kunna runda, men kusk och tränare låter inte som man vill vara för offensiv. Chansvärdering 25%.

6 Jordan Brick är det ofta bra snack men kanske inte riktigt levt upp till förväntningarna än. Ser också ut som en bra häst. Nu spetsläge vilket jag har respekt för. Händer det inget då kan man rinna undan. Chansvärdering 25%.

Spets efter 500m

6 Jordan Brick spetsar och testas givetvis där.

Rank: 6-10-11-2-1-9-3-5-4-7-8

V64-3

Favoriten

7 Punchboard blir jättelampa i comebacken. Visserligen förståeligt att han blir favorit men procenten är oerhört hög i skrivande stund. Kapabel men inte helt att lita på ändå. Chansvärdering 45%.

Motbud

1 Barolo Gel har aldrig gått i spets men skulle han komma dit nu tror jag att han blir rätt svårslagen, dock ej favorit på det. Han har utvecklats på slutet och förutom plumpen senast med galopp har han gått bra varenda gång. Chansvärdering 8%.

13 Jackpot gör comeback och detta är en kapabel häst. Ett snällt lopp från krångligt läge är troligtvis att vänta. Kan vinna på ren kapacitet. Chansvärdering 12%

Spets efter 500m

2 Kairo är snabb i benen men kanske söker rygg i ett andraläget?

Rank: 7-13-1-11-8-5-2-3-10-4-6-12-9

V64-4

Favoriten

11 Alm Jerker är hästen i fältet och skall egentligen bara tävla mot sig själv. Fungerat i två starter nu vilket är betryggande. Bra läge på tillägg dessutom. Chansvärdering 60%.

Motbud

5 Snyggen är en snabb häst. Magnus A Djuse upp igen nu och duon vann senast tillsammans på ett övertygande sätt. Inte borta här heller. Chansvärdering 18%.

2 Hibobalder är det roligaste långskottet i loppet. Har form men är lite osäker ibland. Står rätt inne i loppet här och kan skrälla. Chansvärdering 6%.

Spets efter 500m

1 Klockar Eva är snabb och säkert testas i spets över den korta distansen.

Rank: 11-5-2-3-12-9-7-6-15-4-13-8-10-14

V64-5

Favoriten

7 Valnes Penny är favorit i ett ruggigt öppet lopp. Jag tycker inte hon visat någon vinnarskalle och det är flera motståndare påväg upp i form. Nja. Chansvärdering 8%.

Motbud

3 Getting Invited har höga farter men svikit lite sen flytten till norrland. Senast var det dock krafter kvar vid galoppen och barfota fram nu. Står helt rätt inne i loppet. Chansvärdering 15%.

14 Mellby Magic har jag väntat på att hon ska leverera för fullt. Senast gick hon en bra avslutning och nu blir det första barfota. Känns som att Wäjersten skall sätta dit henne idag. Chansvärdering 25%.

Spets efter 500m

1 Monir Southwind är snabb i benen och spetsar initialt.

Rank: 13-3-8-4-11-5-7-2-1-10-6-9-13-12

V64-6

Favoriten

6 Lyckans Sunchaser har haft toppform länge och det borde vara dags för hästen snart. Tyvärr vinner den alldeles för sällan och det skrämmer mig lite. Bra kusk för sammanhanget. Chansvärdering 35%.

Motbud

11 Molte Wibb har ett lite knepigare utgångsläge än ovan nämn och en mycket orutinerad kusk som endast körde tre lopp ifjol utan framgång. Chansvärdering 20%.

8 Cleveland Broline är en bra häst som likt övriga Berglund-hästar gör comeback. Kan tänka mig att Florhed försöker vara med hyggligt från start för position. Tidig. Chansvärdering 18%.

Spets efter 500m

6 Lyckans Sunchaser laddas för fullt denna gång och då finns det många som kan tänka sig rygg tror jag.

Rank: 6-11-8-3-7-10-9-1-12-4-2-5

V64
Tisdag, 2025-03-25
Spelstopp: Kl. 19.30
AvdHästarReserver
17 Mustang Racer
21–2–3–6–9–10–11
31–2–3–5–7–8–11–13
42–5–11
53–4–5–8–11–14
66 Lyckans Sunchaser
1008 rader x 1 kr = 1 008 kr
Rygga andelsspelet här
V64Jackpot
ANNONS
Nästa artikel