
Foto: ALN
V64-tips: Omvänt TV-system gäller ikväll
Axevalla arrangerar V64-tävlingarna under tisdagen och i inledningen ser Stefan P Petterssons 1 Marseille ut att ha en toppchans. Hästen kan vinna på flera olika vis och med segersugna Carl Johan Jepson i jollen känns det som en stark spik att inleda kvällens jackpotomgång med.
V64-1
Favoriten
1 Marseille såg tankad ut senast som fastlåst och ser ut att vara i gott slag. Kan öppna bra och inte alls omöjligt att Jepson håller upp tät. Litet fält är gynnsamt och missar han ledningen bör det inte vara några problem att hitta ut. Det långa upploppet och passande motstånd gör att favoriten ses med mycket fin chans att inleda kvällen. Chansvärdering 70%.
Motbud
2 Elita Indal är ingen dum häst men formen är ett frågetecken. Har inte alls kommit upp i fjolårets nivå i årets starter och även om kunnandet finns där känns hon inte stekhet trots låg spelprocent. Chansvärdering 12%.
3 Tour De Valley är mycket snabb från start och vann på bra vis från spets senast. André lär återigen trycka av men jag blir inte förvånad om han släpper om Jepson ställer en ordentlig fråga. Öppnar favoriten bra från innern så lär André nöja sig med hålet direkt. Får svårt att rubba favoriten. Chansvärdering 12%.
Spets efter 500m
1 Marseille spetsar antingen av egen kraft eller kör sig till spets kort efter start.
Rank: 1-2-3-5-4-8-7
V64-2
Favoriten
3 Bold Silvio blir hårt betrodd men efter tre lopp i år utan seger känns det lurigt.Visst, det kan bli spets och då motståndet är lite enklare än senast leder han säkerligen länge. Han fick tuff press näst senast och höll farten bra så kan Jepson bestämma i spets kan det räcka. Kunde inte ta så mycket från kön senast på Vaggeryd men såg klart vettig ut. Jag tycker dock det finns en häst som är bättre än favoriten i grunden och som ska vara favorit. Chansvärdering 25%.
Motbud
12 Keyword gillas och insatsen senast var positiv. Fullföljde då bra i en snabbare avslutning och David låter nöjd med hästen inför kvällen. Strykningarna är gynnsamma och prickar Emilia rätt kan det bli en fin position direkt i främre träffen trots tillägg. Han har visat mer än favoriten och jag tycker att Keyword ska ha goda möjligheter att plocka hem loppet. Rolig spik som ickefavorit. Chansvärdering 28%.
2 Xanthis Joojoo förstärks med Björn i sulkyn vilket alltid är intressant. Har dock haft svårt i slutstriderna och mot lite hårdare hästar har jag svårt att se Wallin häst lösa uppgiften och plocka hem en seger. Chansvärdering 7%.
Spets efter 500m
3 Bold Silvio släpps till täten av 2 Xanthis Joojoo.
Rank: 12-3-2-8-1-6-5-15-13-9-7-11-14
V64-3
Favoriten
6 Tactic Lane imponerade på mig senast då hon ledde från start till mål. Fredrik Wallin har allltid talat gott om fyraåringen och nu ser det ut som om det är påväg att släppa på allvar. Jepson är sylvass från start och man har toppchans på spets. I ledningen ska hon slås och det är en befogad favorit. Chansvärdering 35%.
Motbud
12 Nevermind River är hårdare och med härdad än favoriten. Agerade småsegt senast men om han studsar tillbaka tål han en hel del grovjobb. Christoffer lär ladda framåt direkt och från ett springspår på tillägg kommer han komma iväg fint. Skulle kunna brotta ner favoriten från utsidan om han tävlar på topp. Chansvärdering 22%.
9 True Lies är loppets idé trots att hon gör årsdebut. Hon gjorde det bra ifjol trots att hon stångades i tuffa sällskap. Får hon sitt smyglopp är hon alltid vass över upploppet och det är ett tecken att hon är i ordning direkt när Stenströmmer kör henne med optimal balans. Given på lappen. Chansvärdering 16%.
Spets efter 500m
6 Tactic Lane med startsnabbe Jepson i sulkyn spetsar.
Rank: 6-12-9-4-1-5-7-13-8-11-2-10-3
V64-4
Favoriten
8 Gatling blir favorit trots att Goops häst har spår längt ut på vingen över kort distans. Insatsen senast sa inte så mycket då han aldrig kom till men före det har hästen visat riktigt bra form. Sprint är hästens bästa gren men motståndet är inte alls dumt och som favorit från detta läge är det givet att gå emot. Loppet känns vidöppet och han är bara en av flera med chans. Chansvärdering 16%.
Motbud
2 Ringo Adore fungerade inte senast men har högt kunnande. Gjort några lopp hos Eriksson nu och han kan kliva iväg bra vid laddning. Fungerar han och travar felfritt är han med långt fram men som hårt betrodd är det inte heller någon jag litar på. Chansvärdering 24%.
7 Finn Palema är en häst som inte alls fått visa sitt höga kunnande. Nu har hästen varit ifrån och är halsopererad inför comebacken. Crebas ligger lågt men om det löser sig med positionerna är han bra nog att slå till trots att man inte vill köra tokoffensivt. Han är bra den här! Chansvärdering 12%.
Spets efter 500m
2 Ringo Adore ses som knapp spetsfavorit före 4 Yuvaraj.
Rank: 2-4-8-9-7-6-5-3-1
V64-5
Favoriten
2 Bourbonista blir stenhårt betrodd här och det är inte fel att hon blir favorit. Speprocenten har dock skenat ordentligt och jag litar inte på att kusken får till upplägget i det lilla fältet. Hon möter ett par duktiga kullsystrar som inte alls är mycket sämre än henne. Given gardering. Chansvärdering 50%.
Motbud
6 Magnitize Me hyllar Maria ordentligt. Visade fin fart ifjol men svek i sista starten och här därefter tränat på. Man siktar mot höstens stora slag med hästen och då ska hon givetvis räknas direkt även om formen inte är på topp. Man är lite inne på att pröva barfota runt om direkt i årsdebuten vilket skulle vara spännande. Första motbud. Chansvärdering 16%.
8 Get Gas gillas och en bra dag tillhör hon de bättre i kullen. Hon är som bäst när hon får spara speeden och Johanna lär bara backa ner för att köra till slut. Biken på idag och formen sitter i. Spännande bud som helt borttappad. Chansvärdering 12%.
Spets efter 500m
3 Tangerina är snabb och spetsar. Lär dock släppa om 2 Bourbonista körs offensivt.
Rank: 2-6-8-3-7-1-4-5
V64-6
Favoriten
4 Chelsea vann trots galopp senast men det var i speciell stil. Loppet ikväll är tuffare här och då det handlar om långt upplopp på Axevalla litar jag inte alls på hemmahästen. En i mängden och ska inte vara favorit. Bike på är ett plus men jag har ingen känsla för hästen och står över helt. Chansvärdering 12%.
Motbud
8 Mindyourlove W.F. är riktigt bra och gynnas av strykningar. Tveksamt intryck senast men nu drar man av bakskorna och hon räds inte dödens om det behövs. Ska vara mer betrodd och hon är min förstahäst. Insatserna hon gjorde i våras räcker långt och spåret underlättar för felfri avgång. Chansvärdering 25%.
12 Mirasol går ner i klass och spåret har blivit allt bättre. Anmält barfota runt om ikväll är en köra fördel och här finns det värde att hämta. Stångats i tuffa lopp på Solvalla och nu möter hon enbart ston. Givet drag att betala för. Chansvärdering 22%.
Spets efter 500m
2 Önas Tindra är ruggigt snabb och vill köras i spets. 4 Chelsea öppnar också vasst och vill framåt. Inledningen blir kostsam för duon men jag tror att Dwight håller upp innerspåret.
Rank: 8-12-10-2-5-9-11-3
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 1 Marseille | |
2 | 12 Keyword | |
3 | 1, 4, 5, 6, 7, 9, 12 | |
4 | 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9 | |
5 | 2, 3, 6, 8 | |
6 | 2, 8, 10, 12 |
Avd | Hästar | Reserver |
---|---|---|
1 | 1 Marseille | |
2 | 12 Keyword | |
3 | 1, 4, 5, 6, 7, 9, 12 | |
4 | 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9 | |
5 | 2, 3, 6, 8 | |
6 | 2, 8, 10, 12 |