Bevakningen presenteras av

Coolbet
Annons. Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.
Nyheter

Tisdag: V64-tips till Eskilstuna

Omgången: Välkommen till ett nytt travår men många begivenheter att se fram emot. Eskilstuna är först ut med en riktigt intressant omgång där man bland annat hittar en montélopp vilket inte tillhör vanligheterna. Där hittar jag också omgångens singelstreck och i övrigt kan Daniel Redén bli dagens man med ett par fina chanser. Efter ett par inställda tävlingsdagar i mellansverige (Axevalla och Örebro) kan även Sundbyholms bana vara på gränsen till obrukbar och idag har man till och med valt att börja med lopp 4 för att köra lopp 1,2,3 sist av allt.

Spiken: Hot Star (V64-3)

Låset: 7 Nisse Bean & 8 Macho Gossip (V64-1)

Skrällen: 7 Calvin Cavat (V64-2)

Dubbeldraget: 1 Staro Family (V64-5)

 

V64-systemet (bara spel för 6 rätt) V64-1: 7,8 (res 2-5) V64-2: 7,10,11 (res 12-8) V64-3: 7 Hot Star (res 4-9) V64-4: 1,3,5,6,7,8,9,12 (res 2-10) V64-5: 1,6,8,9 (res 5-2) V64-6: 1,2,4,5,6,7,9,10,11,12 (res 3-8)

2x3x1x8x4x10= 1920 rader

Dubbelsystemet: 1 – 1,4 x 500

1000 kr

 

V64-1 Fördel Guldtanden men Nisse kan utmana! 

A: 8-7  B: 2-5-3 C: 1-4-6

Spetsanalys: Ett par startsnabba bakom bilen men ingen med nog pondus eller dagsform att svara ut 8 Macho Gossip. Från åttondespåret blir kanske inte en helt lätt öppning till täten men Åke med guldtanden lär gasa tills han kommer dit.

Loppanalys: Åtta hästar bakom bilen i ett snabblopp med blandad kvalité. Den som höjer sig över mängden är 8 Macho Gossip som gick från Håkan Eriksson till Åke Lindblom i mitten av förra året och effekten lät inte vänta på sig. Det blev seger direkt i debut för Örebrotränaren och sedan dess har det hunnit bli ytterligare tre. 2012 var åttaåringens bästa tävlingsår i karriären och mycket talar för att inledningen av detta kan bli minst lika bra. Hästens senaste insats var riktigt mersmakande då han fick öppna hårt för ledningen och sedan släpptes ingen över bron trots namnkunnigt motstånd i form av bl.a. Inhibited, Adena Boko och Bon Frecia. Det största frågetecknet denna gång är bricka åtta men i det här gänget bör Åke Lindblom ha respekten med sig och Love You-sonen kan sitta tidigt i fronten. Därifrån blir Macho Gossip svårslagen och han får tipsettan utan tvekan.

7 Nisse Bean är en hedershäst som återigen stod som vinnare senast efter att ha gått segerlös sedan i början av juli månad. Förr var han bäst över längre distanser men fjolårets både triumfer togs över korta häcken och han får ses som förste utmanare. Åttaåringen tål de flesta upplägg och i det lilla fältet bör han inte hamna alltför punschigt på det från spår sju. En del i låset!

2 Quantum Winner var fullt godkänd som fyra på annandag jul bakom bland annat Tidied Accelerator. Utgångsläget är perfekt och det här är en häst som i princip bor i rygg på ledaren. Tioåringen kan mycket väl vara den som sitter i vinnarhålet igen och skulle det sedan bjudas in på kortspeedsduell är han inte sämre än att han kan utmana om segern.

5 Milton Zet blev fast med krafter kvar senast i ett lopp som vanns av Mr Picolit och nioåringen håller nyttig form för dagen. Det här är dock ingen häst som imponerar på mig med tre segrar på 69 starter men tränaren Daniel Redén låter uppåt på sin häst som nu fått två lopp i kroppen efter några månaders tävlingsfrånvaro.

 

V64-2 Moralisk vinnare senast – kan vara dags nu!

A: 11 B: 7-10-12-8-2-3-1-5-6 C: 13-9-4

Spetsanalys: 1 Peasant Opal har spetsat från samma läge tidigare och har en startsnabb kusk. Hästen kanske kan spets initialt men är nog inte svaret på vem som kommer dirigera loppet. 2 Watch My Step kan också öppna rappt men min röst faller nog på springspårets 7 Calvin Cavat.

Loppanalys: Ett långlopp utan några större hjältar men vinnare av loppet kan vara 11 Pascal Zet som snart tjänat ihop till en fullträff. Hästen fick ingen lätt resa fram till dödspositionen senast men trots det kunde greppet om ledaren kopplas mitt på upploppet. Tyvärr fick en smygkörd konkurrent luckan och spurtade förbi sista biten men utan tvekan var Daniel Redéns travare den moraliske vinnaren. I ett ihåligt gäng ser Fakir Lavec-sonen ut som det starkaste formkortet och får tipsnicken.

7 Calvin Cavat känns som ett roligt motbud. Valacken galopperade på upploppet senast i ledningen och hästen har tagit sex av åtta segrar från just den positionen. Nu har åttaåringen springspår och jag har feeling för att han kan leda länge tillsammans med Jörgen Westholm. Kanske till och med hela vägen.

10 Say Me övertygade vid segern på Färjestad men har sedan dess inte riktigt fått till det. Senast mötte han övermäktigt konkurrenter och trots att formen inte verkar vara den allra bästa så måste han ändå ses som ett tidigt bud. Distansen är den rätta, Tony Wallin sitter återigen i sulkyn och framför allt håller motståndet inte samma klass.

12 Opus Lavec har inte räckt till på sistone men trivs med förutsättningarna.

 

V64-3 Montelopp på streckspelet – jag spikar

A: 7 B: 4-9-1-2-10-8 C: 5-6-3

Spetsanalys: 2 Advocate Hall är kvick i benen första biten och borde fronta per omgående.

Loppanalys: 8 montéhästar med tillhörande ryttarinnor över kort distans. Klassen är väl sådär och många kommer vara chanslösa. Min erfarenhet av disciplinen är kanske inte den bästa men utgångsläget spelar mindre roll än i sulkylopp och vem som rider är oftast mer utslagsgivande.

Bäst möjlighet att vinna loppet tillskrivs 7 Hot Star som är en ärrad herre under sadel. Hästen gjorde comeback efter kortare paus senast men hade trots det inga större problem att vinna loppet. Nioåringen har under året stångats med bl.a. Poison Composite och Hot Tub och borde vara huvudet högre än sina konkurrenter i det här sällskapet. När värsta motbudet 4 Hubbub är orutinerad i sammanhanget (men formstark) väljer jag att singla Hot Star tillsammans med Josefin Ivehag som förra året hade 13 i segerprocent.

4 Hubbub får alltså spela andrafiol den här gången men hästen kommer med smygform. Senast gick han bra efter startbrasa och starten innan det är bara att glömma då han blev alldeles för het.  Detta är hästens tredje försök i monté och de två första slutade i galopp.

9 X.X.L.Viking stod för en bra insats på Örebro senast och återgår nu till att tävla under sadel. Stoet har som vanligt erkänt duktige Sandra Svensson på ryggen och tillsammans är man åtminstone med och gör upp om pallplaceringarna.

 

 

V64-4 Strecka på!

A: 6 B: 3-1-8-9-7-12-5-2-10 C: 13-11-4-15-14

Spetsanalys: 2 Strega B har tagit ledningen från spår 1,4, och 7 tidigare och kanske är den som snor åt sig taktpinnen även denna gång. Utmanas i första hand av 3 Provenue och 5 Echo’s Girl men där oroar spåret tränare Hockey. Oavsett vem av dess det blir så lär uppvaktning inte dröja på sig från favoriten 6 Stardust Amour. Fördel Lennartsson!

Loppanalys: Stolopp med lägre klass och med en stor favorit. 6 Stardust Amour var riktigt bra efter galoppen senast och hade förmodligen vunnit utan felsteget. Det här är en häst man håller högt från stallet men hon har också en hel del strul bakom sig. Från ett fint utgångsläge ligger vägen öppen för insats som kan räcka till seger men det smäller högt bakom henne och jag garderar.

På den främre volten finns ett par intressanta konkurrenter i form av 1 Ninepoints Ariel, 3 Provenue och 5 Echo’s Girl. Den förstnämnda har stått för tre fina insatser på raken utan att få sätta pricken över i:et och har ett perfekt startspår. 3 Provenue kommer med två raka triumfer varav den senaste togs efter ledning runt om. Efter 15/800 kunde en snygg viktoria läggas till handlingarna men nu blir det tuffare. Skulle Jorma välja att svara favoriten kanske det ändå kan hålla en bit. 5 Echo’s Girl har galopperat bort fina pengar två gånger på raken och felfri är hon inte helt ute ur bilden.

Där bak på 20 då? Fyra av dem känns streckvärda i mina ögon trots att ingen av dem kanske är den grovjobbartyp som krävs för att runda fältet.

7 Umbria kunde vinna senast trots både galopp och inte helt optimal resa. Nu ska sägas att motståndet också var därefter men hästen avgjorde på ett positivt sätt och det var också en välbehövlig genomkörare efter kortare paus.

8 You Know körde fram utvändigt ledaren och efter viss möda kunde stoet sega sig förbi över upploppet. Femåringen har startat sparsamt i karriären men har fem segrar på tretton försök vilket tyder på viss kapacitet.

9 Maestria gjorde en fullt godkänd insats i tufft gäng senast och ska streckas tidigt även om hon kanske är allra bästa i ledningen.

12 Tia Maria Lascaux var ute i samma lopp på Solvalla som Maestria senast och fullföljde godkänt efter ett lopp i tredje invändigt.

 

V64-5 Sjöströms sto är intressant!

A: 1-6 B: 8-9-5-2-4-10-3 C: 12-7-11

Spetsanalys: Svårlöst men tror det står någon av de mest betrodda 1 Staro Family eller 6 Bolt Boko.

Loppanalys: Voltstartlopp över kort distans är riktigt roliga och detta är inget undantag trots halvdålig klass. Den mest betrodda är klart värda att gardera och en halvskräll ligger på lut.

Favorit är 6 Bolt Boko vilket i mitt tycke känns sådär. Femåringen blandade och gav en hel del förra året men visade vid segrarna upp att han trivs att springa. Två togs från ledningen och den tredje var en imponerande viktoria då han vann lätt trots galopp på Solvalla. Valacken återkommer nu efter paus men förutsättningarna ser riktigt bra ut med fint startspår och Jorma Kontio i vagnen som lär ha siktet inställt på täten.

Jag är dock alldeles för sugen på 1 Staro Family som gav ett riktigt ”lira nästa gång”-intryck senast på Solvalla. Stoet hade dåligt läge den gången men spurtade som en demon upploppet ner bakom undflyende Digital Blasphemy. Femåringen har nu ett utmärkt läge men det måste ändå  råda vissa frågetecken vart hon hamnar från bricka ett. Hon har inte visat några blixtrande takter från start men med spåret hjälp kanske hon ändå kan fronta. Annars måste det lösa sig på vägen för att hon ska kunna vinna loppet men oavsett löpning är hon spelmässigt intressant.

Tredje häst i loppet är 8 Nas Di Celle som vann näst senast efter att ha fått bestämma i ledningen. Gången efter det gjorde Varenne-sonen en fullgod insats som trea och visade att formen alltjämt sitter där.

9 Stig Allover gör stabila insatser mest varje gång och senast höll han bra som trea efter en tung inledning. På sin jämnhet åker han med på systemet av bara farten då loppet ser ganska öppet ut på förhand.

5 Rositta Simoni kan vara en outsider om hon klarar startspåret. Stoet avslutade fullt godkänt som trea på Solvalla senast men får vara först utanför systemet.

 

V64-6 Svårt lopp och jag fortsätter måla på.

 

A: 1-4 B: 6-9-5-10-2-12-7-11 C: 3-8

Spetsanalys: 2 April Up spetsar nog och sen gäller det att vara först framme för att överta. Mitt tips är att 4 Quangaroo Zet sitter där i ett tidigt skede av loppet.

Loppanalys: Svårt lopp där jag måste strecka så långt plånboken räcker vilket är tio av de tolv startande. Chanstipset till 1 Aeronaut som verkligen hade visat toppform fram till senaste insatsen som bara var sådär dagen innan julafton. Det blev bara en seger förra året men det är inte så konstigt sett till att han måste smygas in i det längsta för att få spela ut sin vassa speed. Från bricka ett finns alla möjligheter för hästens favoritupplägg och med minsta klaff är han med i striden.

4 Quangaroo Zet är annars loppets kapablaste travare men har nu inte startat på länge. Femåringen kvalade in till Derbyfinalen förra året och efter en fin avslutning räckte insatsen till en sjätteplats. Rédens pansarvagn är en given markering på lappen trots att formen kanske inte är på topp.

6 Bankers Garcon vann faktiskt fler lopp förra året än vad han gjorde som treåring då han tog hem titeln i Rixallsvenskan. Han stötte också på bra motstånd och fick avsluta fjolåret med seger. Banker Hall-sonen kan vara lite ojämn men på visad form och duktig kusk ska han räknas tidigt.

9 Rayon Lascaux började förra året på bästa sätt men föll sen helt ur ramen under sommaren. Valacken återkom dock med en riktigt bra under hösten och stod för flera mersmakande insatser. Segern på Solvalla var imponerande och trots läget är sjuåringen given.

5 Grandic är bra i grunden och vet vart mållinjen ligger. Hingsten har inte tävlat på ett par månader men är formen bara någorlunda bör han kunna göra sig gällande direkt.

10 Nelle Venue har visat form en längre tid kan vara en skräll om det klaffar från bakspåret.

 

Skriven av

Har jobbat som chefredaktör för Travnet sedan 2011 och brinner för travsporten!

Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.

På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.

Bevakningen presenteras av

Logotyp
Annons. 18+. Endast nya spelare. Minsta insättning 100 SEK. 35x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Villkor gäller. stodlinjen.se. Spela ansvarsfullt.
Nästa artikel nedanför
;