Bevakningen presenteras av
V64-tips: Djuse i huvudrollen

Mats Djuse Foto: Sven Lindwall
Hagmyren dukar upp för en spelintressant V64-kväll med flera öppna lopp. Jag bygger systemet kring 4 Skeie Ylva som omgångens bästa spik och jagar sedan värde med flera formstarka skrällbud i jakten på sex rätt.
V64-1
4 Troll Sterk Faksine var mycket bra på Solvalla senast från ett hopplöst utgångsläge. Hon fick gå ute i spåren sista 800 meterna och höll farten väldigt bra hela vägen in över upploppet. Bra utgångsläge den här gången och jag tycker att det är hästen att slå. Motstånd saknas absolut inte i det här fina stoloppet, men jag tycker att min tipsetta har bra segerchans.
3 Ethel står sig bra i den här omgivningen och kan öppna ganska raskt. Henrik Svensson kommer säkert att vara med från start för att få en bra position. Jag tycker att hästen blandar och ger lite, men har hon sin dag kommer hon att sluta långt framme.
1 Prinsessan Stöen har bra form för dagen. Frågan är bara var man hamnar från start.
Rank: 4-3-1-8-5-2-7-6
V64-2
4 Skeie Ylva vann åkandes senast efter att ha tagit ledningen och fått bestämma tempot under vägen. Intrycket på hästen var mycket bra! Hästen har radat upp fina prestationer och nu, med ett bra utgångsläge mitt bakom bilen, ser det upplagt ut för ännu en seger. Jag tycker att hästen har sett så pass bra ut att jag spikar ekipaget.
6 Grevinnan Stöen känns inne i en riktigt bra period. Hon har gjort två fina lopp på slutet och borde vara bra även den här gången. Mats E Djuse vet vi har mycket god hand med kallblod och kommer säkert att ge hästen en fin resa.
1 Järvsö Josefin är bra för klassen men måste hitta ut från innerspåret.
Rank: 4-6-1-12-10-9-2-3-5-11-7-8
V64-3
9 Järvsö Robert stod för en kanoninsats i sin senaste start. Jag var besviken då jag själv spikade hästen, men prestationen var enorm. Efter galopp var han så när på att vinna trots en tung resa. Sköter han sig den här gången tycker jag att han ska ses med mycket bra vinstchans.
7 Ängsrask kan öppna vasst och är favorit till ledningen efter en bit. Nu ska hästen tävla barfota bak, vilket är positivt. Väl i ledningen blir han hästen att slå. Skulle Ulf dessutom få bestämma tempot är chansen god att ekipaget rinner undan.
4 Tangen Nils ska nu tävla barfota runt om, vilket känns mycket spännande.
Rank: 9-7-4-5-6-2-8-3-1
V64-4
13 Bleke Best tycker jag har högst kapacitet i fältet, men samtidigt ett besvärligt utgångsläge. Det kommer att krävas att han rundar många konkurrenter, men jag tror ändå att uppgiften går att lösa. Förhoppningsvis blir det lite körning där framme så att han kan komma in i matchen.
1 Lundåsens Affe tappade travet över upploppet senast och då försvann en fin placering. Kommer han iväg bättre den här gången och travar hela vägen tror jag att han gör ett starkt lopp.
10 Guli Black galopperar en del, men har fart som räcker långt i det här sällskapet.
Rank: 13-1-10-5-7-8-14-2-6-11-4-9-3-12
V64-5
1 Järvsöodin har perfekta förutsättningar här med kort distans och ett fint utgångsläge. Gjorde ett okej lopp senast men orkade inte riktigt hela vägen och blev upphunnen över upploppet. Nu med kortare distans tror jag att det kan räcka hela vägen.
3 Oppgårdsdrängen hade jag stor tro på för två starter sedan under Elitloppshelgen, men då var hästen inte att känna igen. Senast var han tillbaka och gjorde ett bra lopp. Han blir lite bortglömd nu, men jag hoppar inte av tåget.
2 Teknojerven hamnar ofta för långt bak i loppen, precis som senast, men visade då fin form.
Rank: 1-3-2-10-9-6-4-7-5-8
V64-6
11 Lundåsens Teknik har jag följt under en längre tid och jag tycker att det är en mycket läcker häst. Han har fått ett tråkigt utgångsläge, men nu rycker man skorna runt om, vilket jag tror kommer att ge en bra effekt. Det kommer att krävas en del jobb ute i spåren, men jag tror att hästen klarar det. Ingvar får hoppas på lite körning där framme.
7 Palmesus N.O. håller fin form för dagen och är ganska kvick bakom bilen. Mats E Djuse kommer säkert att vara offensiv från start. Skulle ekipaget komma till ledningen ser uppgiften väldigt intressant ut.
6 Re Alkapital har höjt sig ett snäpp i den nya regin och kommer till start med fin form.
Rank: 11-7-6-8-3-5-4-2-9-1-10
Systemförslag
1: 1,3,4,5,8
2: 4
3: 4,7,9
4: 1,5,7,10,13
5: 1,2,3
6: 6,7,8,11
900 kr
Skriven av
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av







