
V4-tips: Mitt lås kopplar grepp på omgången

Publicerad kl 09.08, 14 februari 2025
av Jean-Baptiste Lechat
V4-omgången bjuder på en spännande mix av både monté- och sulkylopp där flera intressanta hästar gör upp om segern. Bland höjdpunkterna ser vi METEORE DE SIMM, som imponerade stort vid sin montédebut, samt ISTER MAN, som visade stark form senast och kan bli svårslagen om han når ledningen. Flera andra hästar har goda chanser att knipa en plats i toppen, och som alltid på Vincennes kan loppets utgång avgöras av taktiska drag och positioner.
V4-1:
11 MASSIVE ATTACK var en av de bästa stona i sin generation år 2024. Det är svårare för henne nu, vilket säkert är anledningen till att hennes tränare vill se henne under sadel. Om hon känner sig bekväm i denna disciplin bör hon vara minst i topp 3.
10 MUSCADE LEMAN är ett seriöst sto. Hon var inte dålig senast, trots att det var mot de bästa stona i hennes generation. Detta blir också hennes första montélopp. Det blir viktigt att se henne värma upp.
6 MISS DES BESACES blev trea bakom två bra hingstar den 30:e januari. Hon gjorde en dålig start men var mycket bättre under sina sista 1000 meter. Hon har en logisk chans att nå topp 3, även om det sannolikt finns bättre ston i loppet.
V4-2:
3 LOOKING BOY gjorde två bra lopp i maj och juli. Han hade sedan en paus och gjorde comeback för två veckor sedan. Han var inte imponerande, men många hästar från stallet var sjuka under vinterns tävlingsmöten. E. Raffin sitter i sulkyn, vilket innebär att tränaren måste ha ambitioner. Han har en logisk chans.
9 LEGOLAS är ingen mästare, men han blev trea bakom två bra hästar i Mauquenchy den 27:e januari. Detta lopp är en bra möjlighet för honom, och han kan ta en placering.
4 LIMBOURGEOIS har placerat sig i topp 2 tre gånger på fyra starter i karriären. Det var i en lägre klass, men jag tror inte att han kommer att vara chanslös på Vincennes. Det finns många möjligheter i det här loppet, och han är en möjlig vinnare. Distansen kommer att spela en avgörande roll.
V4-3:
6 METEORE DE SIMM gjorde en imponerande seger på Vincennes den 1:a februari. Det var hans första montélopp i karriären, och han kändes trygg i denna disciplin. Denna starka häst kommer även att prestera bra på den kortare distansen och blir en klar favorit.
5 MINDELO vann också väldigt enkelt på samma distans den 27:e december. Han gjorde ett offensivt lopp, och sluttiden var bra. Han gjorde ett förberedande lopp i sulkylopp för en månad sedan. Han är en stark utmanare.
8 MHUM FLYING har vunnit sina två senaste lopp. Denna starka häst är förmodligen bättre på längre distanser, eftersom han inte är särskilt snabb i starten. Han är den rikaste hästen i fältet och bör kunna avsluta starkt de sista 1000 meterna. Om Vincennes lilla bana inte är ett problem för honom, bör han vara i topp 3.
V4-4:
6 ISTER MAN var mycket bra när han slutade tvåa på samma distans för en månad sedan. Han hade en dålig resa men kämpade mycket tappert hela vägen in i mål. Han gjorde ett utmärkt förberedelselopp i Saint Galmier den 2:a februari, där han gick med skor och ändå hade en bra avslutning på de sista 700 meterna. Om han tar ledningen kommer han att vara farlig.
11 HUBBLE DU VIVIER gjorde ett bra vintermöte även om han inte vann. Det var tufft för honom på en högre nivå senast, men jag föredrar att glömma hans diskvalificering. Han är en helt annan häst när han går barfota och kommer att vara på sin bästa distans. Om han får ett bra lopp kan han avsluta snabbt de sista 800 meterna. Han är en bra chans för topp 3.
4 EROS ZOLA gjorde en imponerande seger i ett montélopp den 19:e januari. Det var hans första gång under sadel, och han avslutade de sista 400 meterna mycket starkt. Loppet var på den korta distansen 2175 meter, och han gjorde en bra tid på 1’10’6. Nu är han tillbaka i sulkylopp. Om han upprepar sin senaste prestation bör han kämpa om en bra placering.
V4-tips:
- avd: 2-3-5-6-9-10-11
- avd: 1-3-4-9
- avd: 5-6
- avd: 4-6-10-11
448 kronor