Bevakningen presenteras av
V4-tips: Gigolon tar revansch från förra besöket?

Foto: ALN.se
Trevlig V4-omgång med Sweden Cup-försök som majoriteten av loppen. Det kommer troligtvis bli riviga race där finalplatser står på spel för att kämpa om fina 600 000 kronor i förstapris. Vi avslutar omgången med ett kallblodsrace där det kryllar av drag
V4-1
Med 5 Seven Nation Army struken står vägen till spets öppen för Conrad Lugauer och 7 Night Brodde. Hästen gjorde två fina lopp i Lotterian där det till slut blev en andraplats i finalen. Varnar lite för att hästen måste gå med skor.
Gocciadoro gillar verkligen 6 Diamond Truppo men det luktar väl grovjobb här? Hur som helst tidig på sin kapacitet.
1 Staro Mack Crowe öppnar hyggligt vid laddning och förra starten är bara att glömma då barfotabalansen blev helt fel.
Fransosen 3 Ideal Du Rocher hade lite problem med banan i Köpenhamn men fastnade ändå med sparat bakom hästar som Barack Face, Hustle Rain och Emoji. Bör göra sig gällande här med.
Rank 1-7-6-4
V4-2
2 Click Bait ser ut att bli favorit på streckprocenten och på spets och snabb bana behöver det inte vara fel. Det skall sägas att hästen kanske borde vunnit senast för överbetyg.
Värst emot som jag ser det är 4 Just A Gigolo som vi minns tampades med Barack Face i Europaderbyt på Solvalla i höstas. Att denna häst är bäst i fältet vågar jag påstå men hinner han ikapp Clicken?
Ytterligare en av Gocciadoros hästar hittar vi här i form av 1 Colibri Jet som stod för en helt galen prestation senast i Neapel. Ekipaget bombade runt på 1.09.8 mot visserligen ett litet enklare gäng. Farlig vid klaff.
Redéns 3 Missle Hill har toppform och bör stå sig bra bland dessa hästar. Finalplats?
Rank 4-2-1-3
V4-3
Spännande inledning av loppet där Åke Lindblom troligtvis kör exakt allt vad som går med 4 Chapuy för att nå spets. Intressant om bajken åker på igen som i vintras gjorde hästen 20-30 meter bättre.
6 Always Ek är betrodd att vinna Sweden Cup och ska därmed räknas här också. Känslan är att han är tillräckligt bra för att vinna utvändigt såvida hästen håller ihop stilen.
En kommande världsstjärna skulle kunna vara 7 Gio Cash som endast är fem år. Nu kommer elddopet, men det låter väldigt bra från Dion Tesselaar som har god tro på sin häst. Kan gynnas av högt tempo?
Rank 6-7-4-3
V4-4
Det måste vara utförsäljning av jänkarvagnar på Solvalla för här ska det maxas bland tränarna. Det är ett kallblodsrace över 2140 meter där 6 Juni Blixt blir hårt betrodd. Formen pekar uppåt och det finns en rimlig vinstchans.
Mest spännande i loppet blir 5 Bäcklös Faron som verkligen är på väg utvecklas till den stjärna han en gång spåddes bli. Nu rycker OKB skorna och sätter på bajken. Flipp eller flopp?
10 Kinge Svarten är strax bakom eliten i Norge och jag skulle ej bli förvånad om vi fick se han i Elitkampen nästa år.
Rank 5-10-4-6
Skriven av
Emil som har spelat hockey i SHL och Hockeyallsvenskan under många år är spelchef för travnet.se, samtidigt som karriären i Timrå och Djurgården arbetade han med ATG-satsningen Högkvarteret med flera vinstrika vinster.
Emil har stam som förpliktar med hockeymästaren Charles Berglund som pappa och Stig H Johansson som morfar.
Har du upptäckt ett text- eller faktafel? Hör gärna av dig till oss så att vi kan rätta till det. Vi arbetar löpande med att hålla allt innehåll på sajten korrekt, aktuellt och trovärdigt.
På Travnet publicerar vi information, nyheter och guider med fokus på kvalitet, transparens och noggrann faktagranskning. Läs mer om hur vi arbetar och våra kvalitetsrutiner här.
Bevakningen presenteras av








